RUŽOMBEROK. Robert Fico chce s vládou lepšie vzťahy a súťaž o programe. Ak však bude pravica aj naďalej pokračovať v politike škandalizácie jeho strany, bude sa vraj ostro brániť a má na to pripravenú muníciu. „Aj my sme boli vo vláde, aj my máme informácie,“ povedal na sneme Smeru.
„Nechceme nikoho kriminalizovať. Ale ak príde útok typu banda skorumpovaných komunistov, budeme sa brániť,“ povedal Fico. „My to nechceme, prestaňme s tým.“ Na sobotňajšom sneme dostal Fico sto percent hlasov. Volilo ho všetkých 191 delegátov, ako jediný si vyslúžil standing ovation.
Delegáti volili aj podpredsedov. Všetkých presne tak, ako boli navrhnutí. Fico si podľa vlastných slov ani nevedel predstaviť, aby strana fungovala pod iným vedením. Povedal to ešte pred tajnou voľbou. Igora Federiča podľa plánu nahradil vo funkcii podpredsedu Peter Kažimír. Vedenie strany inak zostalo v pôvodnom zložení.
Na sneme nebolo vidieť Jána Počiatka či europoslankyňu Moniku FlašíkovúBeňovú, ospravedlnil sa aj Boris Zala.
Koaličný potenciál? Načo?
Robert Fico v Ružomberku hovoril o ambíciách Smeru vládnuť. Jeho cieľom je dosiahnuť v ďalších voľbách taký počet hlasov, aby sa vláda bez jeho strany nedala vytvoriť. Zisk jeho strany sa v posledných parlamentných voľbách vraj mohol blížiť ku 40 percentám.
„Ak by pravica nezískala väčšinu, rokovali by všetky strany o možnosti vstúpiť do vlády so Smerom. Aj preto sa nemusíme zaťažovať výrobou koaličného potenciálu našej strany,“ povedal v prejave Fico.
„Ak bude pravica môcť aj v budúcnosti vládnuť sama, urobí to bez ohľadu na to, ako príjemne sa k nim budeme správať.“ Na Slovensku sa podľa Fica vytvorili dva bloky. Niekoľko strán na strane pravice a sám Smer ako ľavica.
Sluhovia a páni
Marek Maďarič vyhlásil, že pravica rozdelila ľudí na pánov a sluhov. „Politika pravice je pre silných a bohatých.“
Europoslankyňa Monika Smolková ponúkla Richardovi Sulíkovi sponzorovaný zájazd do europarlamentu. Naučil by sa tam vraj lepšej politickej kultúre. Parlament podľa nej výrazne upadol od čias, keď ho riadil Pavol Paška.
Tieňovú vládu ešte Smer nepredstavil. Čaká, ako Richard Raši, Ľubomír Vážny či Igor Choma zabodujú v komunálnych voľbách.
Nebude to ľahké
Na sneme sa k spolupráci so Smerom hlásili aj predstavitelia odborov, Jednoty dôchodcov alebo protifašistických bojovníkov. Priestor pozdraviť delegátov dostali aj zástupcovia zamestnávateľov.
Fico tesne pred svojím opätovným zvolením odmenil desiatich členov svojej strany. „Nebude to asi jednoduché, ale zabojujeme,“ povedal im počas odovzdávania zlatého loga strany. Ružomberský snem sa začal slovenskou a skončil sa európskou hymnou, Beethovenovou Ódou na radosť.
Maďarič je sociálny, Kaliňák menej
Predseda okresnej organizácie strany Smer v Zlatých Moravciach, 32-ročný Marián Kéry, dostal na sneme strany ocenenie. Odznak v tvare zlatej šípky má hodnotu asi tridsať eur a hoci je predsedom iba rok, Kéry ho vníma ako poďakovanie.
Čo pre vás ocenenie znamená?
- V prvom rade je to vyzdvihnutie mojej osoby a poďakovanie za doterajšiu činnosť. V širšom kontexte ho vnímam ako poďakovanie okresnej organizácii za doterajšie výsledky, hlavne v parlamentných či komunálnych voľbách.
Odznak vám odovzdal osobne Robert Fico. Aký je?
- Mám možnosť sa s ním stretávať aj na neformálnych stretnutiach. Určite nie je taký, ako sa ho niekedy snažia vykresliť média, hlavne tie silnejšie. Že je zachmúrený, že nemá rád iný názor. Vie sa zabaviť, vie sa odreagovať. Určite to však mal počas posledných štyroch rokov náročné, keď bol predsedom vlády a zároveň aj predsedom strany.
Na sneme bolo veľa počuť o ideológii ľavice a pravice, o sociálnom štáte. Veríte tomu?
- Ak by som tomu neveril, nebol by som ani členom strany a ani jej voličom. Možno sa vám to zdá trošku ideologické, ale toto bol pracovný snem. Inokedy vždy býval slávnostný, kde sa neprijímali vážne rozhodnutia. Tu sa určitým spôsobom určil ďalší vývoj strany. Ako mnohí naznačili, že na jednej polovici ihriska sú štyri strany, na druhej sme my osamotení. Možno aj preto sa vám to takto zdá.
Robert Fico hovoril o tom, že raz bude vyhrávať ľavica, potom zase pravica. Znamená to teda, že by Smer bol schopný vládnuť aj sám?
- Nie, nie. Dostávam často otázku či Smer, ak chce vládnuť, musí získať 50 percent. Ja hovorím, že by to nebolo dobre. Potom by to už skĺzlo do roviny, v ktorej by sme si mysleli, že sme tí najlepší, že len náš názor je najsprávnejší. Osobne nie som zástancom takéhoto vládnutia.
Koľko by teda bolo optimálne?
- Ideálne by bolo, ak by Smer dokázal zostaviť vládu spolu s ešte ďalším jedným subjektom. Ideálne by teda bolo, ak by v našej budúcej vláde rozhodovali dve strany a v tom momente je jedno či bude mať Smer 37, alebo 40 percent.
Čo vám je z toho, čo sa tu hovorilo, najbližšie z programu strany?
- Som vyštudovaný učiteľ, kombinácie história - ruský jazyk, nejaký čas som aj učil. Myslím, že toto mi je blízke. Už druhé volebné obdobie, napriek mladému veku, som poslancom Nitrianskeho samosprávneho kraja. Pracujem v komisii dopravy a regionálneho rozvoja, takže mi je blízka aj infraštruktúra. Veľmi ma teší, že pokračuje výstavba cesty R1. Na druhej strane ma neteší, že touto prudkou výstavbou sú zničené cesty druhej a tretej triedy. Myslím, že bude náročné vrátiť ich do pôvodného stavu.
Prečo ľavica?
- Pochádzam z rodiny, kde ani otec ani mama nemali vysokú školu a nepracovali na lukratívnych miestach. Otec ma však vždy viedol k tomu, že vzdelanie je základ úspechu. Mám aj veľa kamarátov z prostredia jednoduchých ľudí. Na druhej strane, ale aj z prostredia intelektuálov.
Nie je zvláštne ak o sociálnych veciach rozprávajú ľudia s polmiliónovými hodinkami na zápästí?
- Ťažko mi je na to odpovedať, nemám také hodinky. Ak také možno niekedy budem mať, a spýtate sa ma, bude ľahšie na to odpovedať.
Vnímate to však na čelných predstaviteľoch strany?
- Myslím, že to je trošku zjednodušené, toto vypichovať. Ti peniaze si zarobili svojou prácou.
Myslíte, že napriek tomu majú sociálne cítenie? Spomínalo sa to doslova, že pravica rozdelila ľudí na pánov a sluhov.
- Áno, myslím, že áno. Určite aj v strane môžem porovnávať, že sociálne cítenie predsedu Fica, Dušana Čaploviča, Mareka Maďariča je určite väčšie ako je napríklad Roba Kaliňáka, Jána Počiatka alebo niektorých iných.
Vnímate to bohatstvo?
- Rozdiel tam je. Určite sú rozdiely aj v pravici. Dzurinda je iný ako Radičová, alebo Mikloš, je to prirodzené. Bolo by to zlé, ak by sme všetci boli rovnako nalinkovaní.
Napriek tomu si myslíte, že celé predsedníctvo má sociálne cítenie a záleží im na sociálnych veciach?
- Určite. Najlepším dôkazom je to, aké zákony prijali v minulom volebnom období.
(trš)

Beata
Balogová
