BRATISLAVA. Sudkyňu Martu Laukovú sa nepokúsil nikto ovplyvniť pri rozhodovaní. Hoci sudkyňa dostala vlani lístoček od predsedníčky súdu Gabriely Buľubašovej s odkazom, aby prepustila z väzby muža obvineného z prevádzačstva, polícia začiatkom októbra zastavila trestné stíhanie. Lauková proti tomuto záveru namietať nemôže, v máji zomrela.
Nebol to trestný čin
„Na základe starostlivého vyhodnotenia dôkazov vyšetrovateľ konštatoval, že konanie, pre ktoré sa viedlo trestné stíhanie, nie je trestným činom,“ uviedla hovorkyňa policajného prezídia Denisa Baloghová. Dodala, že s týmto postupom sa stotožnil aj prokurátor.
Podľa vyšetrovateľa sa nepreukázal úmysel Buľubašovej pôsobiť na Laukovú. Podľa televízie Markíza sa však Buľubašová nebránila tým, že by lístoček sudkyni neposlala. Vraj išlo len o poznámku, ktorú si zabudla v spise pri jeho štúdiu. Polícia túto informáciu nekomentovala.
Prečo spis čítala?
Mlčí aj Buľubašová, ktorá pre údajné ovplyvňovanie prišla o funkciu. „Orgány činné v trestnom konaní dané trestné stíhanie vo veci, v ktorom som vystupovala ako svedok, zastavili, a preto sa k tomuto uzavretému konaniu nebudem vyjadrovať,“ reagovala. Nevysvetlila, prečo vlastne spis študovala, hoci nie je trestnou sudkyňou, ako bola Lauková.
Košická krajská sudkyňa Ľudmila Babjaková z iniciatívy Za otvorenú justíciu hovorí, že predseda súdu má právo pozerať spis iného sudcu v prípade, že vybavuje sťažnosť, ktorá s tým súvisí. V inom prípade je to neobvyklé. „Okrem toho, nepoznám sudcu, ktorý by si pri štúdiu spisu robil takéto poznámky,“ povedala Babjaková.
Iniciatíva na Laukovej prípad viackrát upozorňovala. Krátko po odmietnutí odkazu z lístočka bola preradená z trestného úseku na civilný. Počas jej následnej PN jej súdna rada zrušila príplatok k nemocenskej.

Beata
Balogová
