BRATISLAVA. Peniaze na pomoc narkomanom dávame, znie reakcia Úradu vlády na tvrdenie šéfa Protidrogového fondu, že štátna pomoc sa zastavila. Úrad vlády preveroval boj proti drogám za predchádzajúcej vlády. Výsledkom boli viaceré podozrenia a pozastavenie pomoci. Časť peňazí potom presmeroval na pomoc obciam po povodniach.
Teraz úrad tvrdí, že peniaze už idú aj na boj proti drogám. Nehovorí však už, akému združeniu, kedy a v akej výške. Na otázku neodpovedal od štvrtkového popoludnia.
Úrad vlády riadi financovanie protidrogových aktivít na základe rozhodnutia predchádzajúcej vlády Roberta Fica (Smer) z konca roku 2008. Predtým to robil Protidrogový fond.
Dávajú nevedno komu
„Platby jednotlivým subjektom idú individuálne, v zásade však po podpise dotačnej zmluvy,“ odpísal bez podrobností sekretariát vedúceho Úradu vlády Viktora Nižňanského.
Úrad k minulému týždňu podpísal dotačné zmluvy na protidrogové aktivity za vyše 452tisíc eur. Nespresnil, kedy tieto zmluvy podpísali a ani to, koľko organizácií a kedy peniaze dostalo.
Podmienkou na dotáciu je podpis úradu a združenia, ktoré sa uchádza o dotáciu. Ďalšou je, aby združenie nemalo z predchádzajúcej dotácie žiadne nedoplatky. Na Nižňanského podpis čaká ešte takmer 177-tisíc.
Šiestim stopli peniaze
Preverovanie boja proti drogám za štátne peniaze ukázalo viaceré podozrivé prípady. Dotácie pre sporné organizácie schválili ešte za predchádzajúceho vedenia Úradu vlády na čele s Igorom Federičom (Smer).
Kontrolu ukončili 17. septembra. Výsledkom bolo, že Úrad vlády už pod vedením Nižňanského neuzavrel so šiestimi združeniami dotačnú zmluvu „pre slabú úroveň projektov“.
Medzi združeniami, ktoré takto prišli o peniaze, je aj občianske združenie Stop drogy, ktorému úrad ešte v júni schválil najvyššiu dotáciu v hodnote 150tisíc eur. Združenie v čase schválenia nemalo ani webstránku, vo svojom sídle nemalo ani len poštovú schránku a nebolo v telefónnom zozname.
Občianske združenie Affinita bolo síce zaregistrované na ministerstve vnútra, ale nemalo zasa uvedené zodpovedné osoby. V predmete činnosti malo namiesto protidrogovej uvedenú umeleckú a kultúrnu činnosť.
Občianske združenie 1. Bratislavská boxerňa zase vzniklo iba desať pracovných dní pred uzávierkou na predkladanie žiadostí o dotáciu v roku 2009.
Pre preverovanie však peniaze zastavili aj združeniu Odyseus, ktoré s narkomanmi pracuje už roky a vedenie Úradu vlády ho nepodozrieva z porušenia zákona. To podľa Nižňaského sekretariátu nesplnilo jednu
z podmienok – malo vraj nedoplatky.

Beata
Balogová
