BRATISLAVA. Zmena vlády prináša aj rozdielnu atmosféru počas osláv 17. novembra. Predsedovia koaličných strán sa zajtra stretnú v Bratislave na spomienkovej akcii s nositeľom Nobelovej ceny za mier Lechom Walesom. Opozičný Smer sa sústredí na deň otvorených dverí v Národnej rade.
Súčasná koalícia je prvá ponovembrová, ktorá zostavila vládu bez členov komunistickej strany. Vlani Robert Fico ako premiér zaujal tým, že väčšiu časť dňa strávil v Londýne a do Bratislavy dorazil večer na galaprogram, ktorý časť novembrových tribúnov ignorovala.
Radičová bude oslavovať v divadle, Fico v parlamente
Premiérka Iveta Radičová 17. novembra neodíde do zahraničia, ako to pred rokom spravil jej predchodca Robert Fico. Na stredu však zvolala vládu.
Ministri prerokujú viac zákonov, o ktorých v súčasnosti rozhoduje parlament. Ide napríklad o návrh predsedu parlamentu Richarda Sulíka (SaS) na zníženie platov poslancov.
Radičová nestrávi deň štátneho sviatku len pracovne, ale aj na námestí na spomienkových akciách. Spolu s predsedami SDKÚ Mikulášom Dzurindom, SaS Richardom Sulíkom, KDH Jánom Figeľom a MostHíd Bélom Bugárom si pripomenú 21. výročie nežnej revolúcie v historickej budove SND a na Hviezdoslavovom námestí v Bratislave.
Líder opozície Robert Fico strávi 17. november v Národnej rade, kde bude Deň otvorených dverí.
November na umelcov ešte čaká.
Fico hovoril o dohode s komunistami
Fico sa vlani ako premiér na oslavách nežnej revolúcie zúčastnil na večernom galaprograme po zahraničnej ceste. Deň pred výročím odcestoval do Moskvy, kde rokoval s premiérom Vladimirom Putinom. Potom sa presunul do Londýna, kde mal prednášku na univerzite, na ktorej krátko študoval. O lídroch revolúcie hovoril, že sa bez hanby dohodli s bývalými komunistami a spolu zostavovali vládu.
Na oficiálne oslavy príde aj bývalý poľský prezident Lech Walesa. S Radičovou vystúpia na spomienkovom podujatí na Hviezdoslavovom námestí.
Okrem skupiny Collegium Musicum v Bratislave vystúpi ďalší so symbolov novembra 1989 speváčka Marta Kubišová.
"O čo iné sa dá oprieť?", pýta sa Tomáš Gális.
Anketa
1.Ako ste vnímali zmeny vo Východnej Európe, zvlášť 17. november 1989 v Československu?
2. Vnímali ste tieto zmeny aj ako pracovnú príležitosť pre seba?
Door Plantenga, genáralna manažérka Heineken Slovensko
1 - Pád komunizmu vo východnej Európe bol pre nás - ľudí vo vtedajšej západnej Európe silným emocionálnym zážitkom. Ja osobne som vyrastala v prostredí, kde sa veľa hovorilo o tom, aký je komunistický režim neslobodný.
Samozrejme, že sme vždy dúfali, že jedného dna bude celá Európa slobodná a jednotná. Pamätám si na pád berlínskeho múru, žila som vtedy v Holandsku a veľmi som tam chcela vycestovať a naplno prežiť túto atmosféru.
Žiaľ kvôli povinnostiam som nemohla. Nakoniec som atmosféru slobodnej strednej a východnej Európy zažila asi rok po páde komunizmu v Prahe, kde sme sa s manželom rozhodli stráviť našu svadobnú cestu a bol to pre nás nezabudnuteľný zážitok.
2 - Heineken sa stal jednou z prvých nadnárodných spoločnosti, ktorá začala pôsobiť na otvorených trhoch strednej a východnej Európy. V tom čaše som sa nad možnosťou pracovať tu nezamýšľala a potom som na dlhé roky zakotvila na africkom kontinente. Nakoniec to však môj život a vývoj zariadil tak, že som do tejto nádhernej krajiny mohla prísť pracovať a cítim sa tu mimoriadne dobre.
Konrad Kreuzer, predseda predstavenstva Západoslovenskej energetiky:
1 - vnímal som to ako jednoznačný dôsledok pohybu, ktorý ideovo spustili poľskí disidenti a Michail Gorbačov posilnil perestrojkou.
Disidenti sovietskeho bloku, v Československu ľudia združení okolo Charty ´77, museli zažívať silný pocit satisfakcie, keď videli, že oficiálne miesta začínajú nazerať na dianie v spoločnosti ich optikou. V Nemecku sme prežívali svoje vlastné príbehy možného zjednotenia krajiny. Bolo to skutočne vzrušujúce obdobie.
2 - Áno - a nielen pre seba. Veď okrem slobody myslenia a pohybu obyvateľstva zmeny otvorili možnosti aj pre pohyb kapitálu a otvorenie trhových príležitostí. V našom energetickom sektore boli napríklad v Nemecku ďalšie možnosti rastu vyčerpané. Preto šanca vstúpiť na váš trh ponúkala príležitosti aj pre jednotlivcov. V strednej Európe sa tak pohybujem už 20 rokov a napriek mnohým kuvičím hlasom, že súčasnosť nie je podľa našich predstáv si dovolím tvrdiť, že udalosti novembra 1989 sú jasným príkladom win - win pre obe strany.

Beata
Balogová
