Frankfurt 25. mája (TASR) - "Chcel by som, aby táto koalícia zostala spolu až do volieb v budúcom roku, aj keď veľa sľúbila a ešte všetko nesplnila," povedal prezident SR Rudolf Schuster v rozhovore pre dnešné vydanie nemeckého mienkotvorného denníka Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ). Zároveň energicky odmietol špekulácie, že si želá obchod premiéra Mikuláša Dzurindu, netajil sa ale kritickým postojom voči súčasnej vláde.
"Slovensko by mohlo byť dnes o hodný kus ďalej, keby sa vláda bola rozhodnejšie pustila do ekonomických reforiem," konštatuje slovenský prezident a kritizuje, že Dzurindova vláda stratila drahocenný rok poukazovaním na chyby prechádzajúceho kabinetu Vladimíra Mečiara. Namiesto vypisovania "čiernych kníh" a vyhrážania sa dôsledkami voči zodpovedným, ktorým sa napokon aj tak nič nestalo, mali dzurindovci venovať energiu na riešenie skutočných problémov krajiny, cituje FAZ Schusterove slová.
"Naša cesta do Európskej únie vedie cez NATO," hovorí Schuster a dodáva, že na rozdiel od minulosti podporuje vstup Slovenska do aliancie 60 percent občanov a 70 percent je za jeho vstup do EÚ. Zdôrazňuje pritom, že vstup do európskych a transatlantických organizácií podporujú všetky politické sily v SR s výnimkou Slovenskej národnej strany.
"Podporím túto vládu, pokiaľ bude robiť to, čo je pre krajinu nevyhnutné, vidím ale, že jej ide o záujmy skupín a strán a s tým nemôžem súhlasiť," hovorí Schuster ďalej a konštatuje, že nemôže vystupovať zásadne proti opozícii, pretože aj táto "čosi pre občanov krajiny vytvorila a nie všetko, čo hovorí, je zlé."
Článok v nemeckých novinách ďalej pripomína, že Schuster prezentoval 16. mája svoje názory na súčasnú slovenskú koalíciu a opozíciu aj pred poslancami Európskeho parlamentu a pokračuje informáciou a nedávnych zmenách v kabinete Mikuláša Dzurindu.
Slovenského prezidenta sa v cudzine často pýtajú, či budúcoročné parlamentné voľby nemôžu zmeniť súčasný hospodársky a zahraničnopolitický kurz SR. Z tohto dôvodu Schuster navrhol vypracovať ústavný zákon, zakotvujúci ciele Slovenska na budúcich 15 rokov. Materiál by mala vypracovať skupina nezávislých expertov a schváliť ústavná väčšina v parlamente, píše nemecký denník.
Treba sa taktiež opýtať, ako pokračovať po vstupe krajiny do NATO a EÚ. Slovensko malo napríklad tradíciu v zbrojárskom priemysle a podľa Schustera by sa na túto tradíciu dalo dobre nadviazať.
Prezident SR zdôraznil, že sa neobáva zásadnej zmeny situácie na Slovensku po parlamentných voľbách 2002, a to ani v prípade, pokiaľ by prišlo k vytvoreniu vlády za účasti Hnutia za demokratické Slovensko, ale bez Mečiara. Nikto na Slovensku nemá záujem, aby sa krajina dostala do obdobia "demokratických deficitov", ktoré sprevádzali Mečiarovu éru. Aj v HZDS je jasné, že táto kapitola sa už nesmie zopakovať - s návratom Mečiara do vysokej politiky by sa nemalo rátať, uzatvára nemecký denník.
Migaš pre APA: Slovensko chce počuť od EÚ konkrétny termín rozšírenia
Viedeň/Bratislava 25. mája (TASR) - Slovensko sa chce zúčastniť už na voľbách do Európskeho parlamentu (EP) v roku 2004. V rozhovore, ktorý dnes zverejnila rakúska tlačová agentúra APA, to povedal predseda Národnej rady SR Jozef Migaš.
Podľa Migaša predsedovia parlamentov 13 kandidátskych krajín, ktorí sa na budúci týždeň stretnú v Bratislave, vznesú požiadavku, aby sa Európska únia (EÚ) začala konečne zaoberať konkrétnymi termínmi vstupu budúcich nových členov. Predseda slovenského parlamentu zdôraznil, že je dôležité určiť konkrétne časové "koordináty" integračného procesu EÚ.
"V kandidátskych krajinách, vrátane Slovenska, rastie nervozita," varoval Migaš. "Myšlienku integrácie do EÚ momentálne podporuje 70 percent slovenských občanov. Ale keď prídu k záveru, že plné členstvo je stále unikajúci cieľ, mohla by vo vzťahu k EÚ nastať zmena v myslení. Nesmieme zabúdať, že o vstupe napokon rozhodujú občania sami. Aby mala myšlienka integrácie naďalej vysokú podporu, potrebujeme reálne signály, že vstup sa stane skutočnosťou v dohľadnom čase."
Migaš pre APA ďalej uviedol, že pre Slovensko je neprijateľné sedemročné prechodné obdobie na voľný pohyb pracovných síl, ktoré žiadajú Rakúsko a Nemecko. "Vlny z východu" sa netreba báť, aj keď nezamestnanosť je kľúčovým problémom Slovenska. Tieto problémy sa dajú riešiť len vytvorením nových pracovných miest na Slovensku, a nie migráciou.
Slovensko chce v tejto súvislosti využiť skúsenosti západoeurópskych štátov v boji s nezamestnanosťou. "To je dôvod, prečo sme (predsedu rakúskeho parlamentu) Heinza Fischera požiadali o analýzu sociálnych aspektov integrácie," povedal Migaš. Ako dodal, spolupráca s Rakúskom na parlamentnej úrovni sa vyvíja veľmi dobre a Slovensko prijalo veľa rakúskych odporúčaní.
Na margo súčasnej krízy vládnucej koalície Migaš povedal, že vnútropolitická stabilita a integračné ambície spolu súvisia. "Škriepivých ľudí nikde nechcú. Kto by mal rád susedov, ktorí sa medzi sebou stále hádajú," spýtal sa predseda slovenského parlamentu.
Migaš pripustil, že v hospodárskej a sociálnej politike vlády sa mnohé premeškalo. "Občania sú, niekedy oprávnene, voči nám veľmi kritickí. Registrujeme klesajúcu dôveru k vláde a parlamentu. Stabilizácia makroekonomiky a s tým súvisiaca reštrikcia boli ale absolútne nevyhnutné. Teraz musíme viac myslieť na životné podmienky občanov," uviedol Migaš.
Migaš sa podľa agentúry APA obáva, že sociálna polarizácia na Slovensku prekročila únosnú mieru: "To by nám mohlo spôsobiť problémy aj v integračnom procese. Sociálna súdržnosť patrí medzi najdôležitejšie princípy EÚ."
PZ NATO vo Vilniuse zdôrazní záujem Pobaltia o vstup do aliancie
Vilnius 25. mája (TASR) - Jarné zasadnutie Parlamentného zhromaždenia (PZ) NATO sa v nedeľu zíde prvýkrát v jednej z bývalých sovietskych republík - v litovskom Vilniuse. Slovenskú delegáciu na rokovaní 300 poslancov z 19 členských a 17 asociovaných krajín aliancie povedie predseda parlamentného výboru pre európsku integráciu František Šebej. Medzi hosťami rokovania bude aj generálny tajomník NATO George Robertson.
Podľa informácie nemeckej tlačovej agentúry DPA by PZ vo Vilniuse malo schváliť návrh rezolúcie vyzývajúcej NATO, aby na summite aliancie v Prahe na budúci rok jasne rozhodla o svojom rozšírení o konkrétne krajiny.
Očakáva sa, že ruskí poslanci budú rokovanie vo Vilniuse bojkotovať, keďže Moskva je nekompromisne proti rozšíreniu NATO o tri pobaltské krajiny v obave, že by to ohrozilo bezpečnosť Ruska.
Litva, Lotyšsko a Estónsko po rozpade Sovietskeho zväzu odmietli bezpečnostné záruky zo strany Moskvy a rozhodli sa pre integráciu do NATO, aby sa opäť nestali bábkami v rukách svetových veľmocí.
Litva, Lotyšsko a Estónsko sa v roku 1994 pripojili k programu NATO Partnerstvo za mier (PZM) a odvtedy čakajú na pozvanie do aliancie. Litovský minister obrany Linas Linkevicius tvrdí, že majú NATO čo ponúknuť. Litva v súčasnosti investuje do rezortu obrany 1,8 percenta HDP a, ako zdôraznil, od budúceho roka to budú dve percentá, ktoré požaduje NATO. Lotyšsko a Estónsko sa môžu chváliť podobnými úspechmi. Všetky tri pobaltské krajiny plnia Akčné plány členstva, schválené NATO.
Trojica pobaltských krajín úspešne spolupracuje na regionálnej úrovni, či už ide o pobaltský pluk alebo protivzdušnú obranu. To je jeden z dôvodov, prečo mnohé členské krajiny NATO majú záujem o ich urýchlený vstup do aliancie. Na druhej strane však vedúci predstavitelia v Berlíne, Paríži, Londýne a Washingtonu odporúčajú vyčkať, čo vyvoláva v Pobaltí dojem, že záujmy Moskvy sú nadradené nad ich bezpečnostné záujmy.
"Rozhodnutia, ktoré padnú tento rok v straníckych štruktúrach v USA, Nemecku, Veľkej Británii a Francúzsku, budú veľmi významné pre naše ašpirácie do NATO," konštatoval predseda litovského parlamentu Arturas Paulauskas. V tomto kontexte by PZ NATO vo Vilniuse, ktoré sa skončí vo štvrtok 31. mája, mohlo vytýčiť trasu, po ktorej v budúcich rokoch "prehrmí" vlak rozšírenia NATO, konštatuje záverom agentúra DPA.
Kasianov v Poľsku: Rusko chce plynovod cez Slovensko</>
Varšava 25. mája (TASR) - Ruský premiér Michail Kasianov a predseda poľskej vlády Jerzy Buzek dnes vo Varšave venovali značnú časť svojho rozhovoru výstavbe novej vetvy plynovodu Jamal, pričom sa vyslovene hovorilo aj o Slovensku. Podľa informácií Slovenského rozhlasu a TASR - z dobre informovaných zdrojov - ruská strana počas dnešných rokovaní s poľskou delegáciou žiadala nájsť rýchle východisko vo veci vybudovania novej vetvy plynovodu spájajúceho cez Poľsko a Slovensko náleziská v Rusku so západnou Európou. Kasianov prezentoval vo Varšave návrh, aby nový plynovod neprechádzal cez územie Ukrajiny.
Ruská strana naznačila, že na konečné rozhodnutie o trase už nemieni čakať. Podľa spomínaného informátora padol na rozhovoroch návrh, že spojnica plynovodu má prechádzať Slovenskom. Znamenalo by to potvrdenie informácií zo stredy tohto týždňa podľa nich sa medzinárodné konzorcium firiem, ktoré vzniklo s cieľom realizovať projekt plynovodu, dohodlo na vypracovaní podrobnej štúdie analyzujúcej všetky stránky súvisiace s vybudovaním línie na trase Brest-Cisna-Veľké Kapušany. Konzorcium tvorí nemecký Ruhrgas a Wintershall, francúzsky Gaz de France, taliansky Snam, ruský Gazprom a Poľská naftová a plynárenská spoločnosť (PGNiG).
Poľské oficiálne miesta doteraz potvrdili len to, že na stretnutí Kasianova s Buzekom bola reč o pláne viesť potrubie plynovodu cez Slovensko, predstavitelia Moskvy a Varšavy však posudzovali aj iné varianty.
Premiéri po stretnutí deklarovali pripravenosť "ukončiť etapu chladnejších vzťahov medzi Poľskou republikou a Ruskou federáciou". Buzek ruského hosťa ubezpečil, že po vstupe Poľska do Európskej únie a po zavedení vízovej povinnosti voči občanom Ruska, pripravovaného na budúci rok, urobí Varšava všetko preto, aby zostala zachovaná sloboda pohybu ľudí, tovarov a neboli obmedzované hospodárske a obchodné kontakty medzi obidvoma krajinami.
Deklaráciu o koordinácii protipovodňovej spolupráce podpísal za SR Pavel Koncoš
Budapešť 25. mája (TASR) - Tzv. Budapeštiansku deklaráciu, v ktorej sa predstavitelia Juhoslovanskej zväzovej republiky, Maďarska, Rumunska, Slovenska a Ukrajiny zaviazali koordinovať vzájomnú spoluprácu v oblasti protipovodňovej ochrany v povodí rieky Tisa, podpísali dnes účastníci päťstranného summitu ministrov zodpovedných za túto problematiku v maďarskej metropole.
Táto regionálna spolupráca umožní koordináciu úloh v oblasti, ako aj využitie materiálnej pomoci zo zahraničia. Zainteresované krajiny chcú najskôr stanoviť spoločné úlohy a následne vypracovať aj konkrétne programy, odznelo na tlačovej konferencii po multilaterálnom rokovaní.
Hlavným cieľom stretnutia, na ktorom SR zastupoval minister pôdohospodárstva Pavel Koncoš, bolo zhodnotenie povodňovej situácie v povodí Tisy a dohodnutie rámcov i mechanizmov pre medzištátnu spoluprácu v tejto oblasti vodného hospodárstva.
Rozhodujúci pre pozvánky do NATO bude jún 2002
Brusel 25. mája (TASR) - Krajiny uchádzajúce sa o vstup do Severoatlantickej aliancie môžu od budúcotýždňového rokovania ministrov zahraničných vecí NATO v Budapešti očakávať len silný signál, že dosiahli výrazný pokrok v plnení podmienok vstupu, avšak podrobnejšie sa ministerská schôdzka nebude procesu rozšírenia venovať.
Vysoký predstaviteľ NATO dnes novinárom v Bruseli povedal, že všetkých deväť kandidátskych krajín vrátane Slovenska dosiahlo v plnení úloh Akčného plánu členstva (MAP) značný pokrok, avšak ešte mnoho je treba urobiť. "Očakávame preto, že všetky tieto krajiny budú pokračovať vo svojom úsilí, aby dosiahli pokrok v ďalšom hodnotiacom cykle MAP," uviedol predstaviteľ, ktorý si neželal byť menovaný.
Podľa jeho slov bude pri rozhodovaní či a koľko krajín pozvať do NATO rozhodujúca ministerská schôdzka v júni 2002. Správy o pokroku kandidátov, ktoré prerokuje, budú základom pre diskusiu o prípadných pozvánkach na summite v Prahe, uviedol predstaviteľ NATO.
Okrem pripravenosti krajín však bude aliancia brať do úvahy aj to, či pozvanie jedného či viacerých kandidátov prispeje k celkovej životaschopnosti aliancie a posilní bezpečnosť a stabilitu v Európe. Rozhodujúci však bude úspech v reformách, dodal predstaviteľ aliancie, ktorý novinárov informoval o programe zasadnutia ministrov v Budapešti 29. a 30. mája.
Ministri dostanú na stôl súhrnnú správu o činnosti NATO voči jednotlivým kandidátskym krajinám v rámci Akčného plánu členstva. "Prehodnotenie procesu rozšírenia sa však uskutoční v roku 2002, preto neočakávame, že pôjdeme do detailov o tejto otázke," oznámil novinárom zástupca aliancie. Nedávna konferencia v Bratislave vyslala podľa neho jasný signál, že všetkých deväť krajín i Chorvátsko chcú vstúpiť do NATO a EÚ a na tento signál treba odpovedať.
Na margo ruského nesúhlasu s rozširovaním aliancie predstaviteľ uviedol, že Moskva nemá právo veta v tejto otázke a že NATO nemôže prijať ruský názor, podľa ktorého by sa rozšírenie aliancie malo zastaviť pred baltskými štátmi. "Vyjadrenia z Ruska však v poslednom čase nie sú už také mocné ako v minulosti a to ma vedie k osobnému názoru, že Rusi sa zmierili s tým, že k rozšíreniu NATO dôjde," dodal vysoký predstaviteľ aliancie.
Hlavnými témami budapeštianskej schôdzky ministrov zahraničia v utorok a stredu budú situácia na Balkáne, vzťahy NATO a Európskej únie, americké plány na vybudovanie národného systému protiraketovej obrany, vzťahy s Ruskom a Ukrajinou. V stredu sa potom uskutoční zasadnutie Euroatlantickej partnerskej rady (EAPC), na ktorom bude Slovensko zastupovať minister Eduard Kukan.
R. Fico rokuje v Japonsku
Tokio 25. mája (TASR) - Predseda mimoparlamentnej strany Smer Robert Fico je v týchto dňoch na návšteve Japonska, kde rokoval s predstaviteľmi japonského ministerstva zahraničných vecí a s poslancami parlamentu.
Fico sa popri stretnutiach s predstaviteľmi ministerstva zahraničných vecí zišiel aj s predsedom Právneho výboru japonského parlamentu Kosuke Horim. Obsahom rozhovorov bolo najmä predstavenie Smeru ako novej strany a prezentácia jeho programov a cieľov. Predseda Smeru diskutoval aj o možnostiach slovensko-japonskej hospodárskej spolupráce a o témach spojených s bojom proti korupcii a organizovanému zločinu.
V nasledujúcich dňoch Fico navštívi aj významné japonské podniky ako Toyota, či Sony a stretne sa s predstaviteľmi japonského hospodárskeho života.
V súvislosti s možnými investíciami na Slovensku japonskí predstavitelia zdôraznili nevyhnutnosť vybudovania cestnej infraštruktúry na Slovensku ako jeden z dôležitých motivačných faktorov pre zahraničných investorov. Zhoda názorov medzi predsedom Smeru a japonskými hostiteľmi bola aj v otázke veľkej perspektívy ruského a čínskeho trhu vzhľadom na presýtenosť európskych odbytísk.
Z Japonska sa predseda Smeru 30. mája presunie do Pekingu, kde chce tiež diskutovať na tému rozvoja vzájomných hospodárskych vzťahov.
R. Fico už absolvoval návštevy Ruskej federácie, Nemecka, USA, Bruselu, Veľkej Británie a Českej republiky, počas ktorých sa stretol s predstaviteľmi exekutívy. Cesty predstaviteľov Smeru sa uskutočňujú bez akéhokoľvek nároku na štátny rozpočet a ich obsah je vždy konzultovaný s veľvyslanectvami Slovenskej republiky v navštívených krajinách.
Západné agentúry píšu o tvrdej Schusterovej kritike Dzurindovej vlády
Paríž/Viedeň/Hamburg 25. mája (TASR) - Slovenský prezident Rudolf Schuster dnes vo výročnej správe o stave republiky podrobil vládu premiéra Mikuláša Dzurindu ostrej kritike. Schuster v prejave pred poslancami slovenského parlamentu neváhal označiť prácu Dzurindovej vlády za chaotickú, píše francúzska tlačová agentúra AFP.
Prezident v tejto súvislosti pripomenul zvýšenú mieru nezamestnanosti, ktorá sa pohybuje na úrovni 20 percent, ale aj problémy v rezorte zdravotníctva, školstva a sociálneho zabezpečenia viac ako 5,3 milióna obyvateľov Slovenska.
Schuster, ktorého prejav viackrát búrlivým potleskom prerušili opoziční poslanci, vyzval vládu na prehodnotenie pozícii a hľadanie riešenia tejto situácie. Na druhej strane privítal úsilie vlády o skorý vstup krajiny do Európske únie a do NATO, pričom vyslovil radosť nad podporou nastúpenej cesty zo strany najsilnejšieho opozičného zoskupenia - Hnutia za demokratické Slovensko (HZDS), pokračuje AFP.
Podľa prezidenta by však Slovensko malo jasnejšie formulovať víziu dlhodobej orientácie formou ústavného zákona, aby rozptýlilo obavy Západu pred najbližšími parlamentnými voľbami, ktoré by sa v krajine mali uskutočniť v roku 2002, dodáva francúzska agentúra.
V podobnom duchu informuje o Schusterovej správe aj rakúska tlačová agentúra APA. Podľa nej sa prezident venoval predovšetkým kritike hospodárskej politiky, v ktorej nemá Dzurindov kabinet žiadny koncept, keď ignoruje reálne problémy krajiny. Koalícia rýchlo zabudla na predvolebné sľuby, zdôraznil Schuster, ktorý varoval pred príliš rýchlou privatizáciou Slovenského plynárenského priemyslu (SPP).
Dzurinda inicioval založením Slovenskej kresťanskej a demokratickej únie (SDKÚ) rozpad vládnej koalície, zdôrazňuje APA slová prezidenta. Podľa neho koalícia neprerokovala novelu ústavy s opozíciou a nezávislými expertmi, pričom premiér ignoroval aj iniciatívy prezidenta.
Schuster súčasne obvinil ministerstvo kultúry, že má v úmysle zničiť tradičné slovenské kultúrne inštitúcie. Ministerstvo vnútra podľa neho nie je schopné riešiť problémy zločinnosti a najmä hospodárskej kriminality, uzatvára APA.
Slovenský prezident si to dnes v parlamente vybavil s vládnym kabinetom poriadne tvrdo. Koalícia vedená premiérom Mikulášom Dzurindom venuje podľa neho viac času straníckopolitickým témam, než problémom občanov, píše nemecká tlačová agentúra DPA.
SR síce prekonala na jeseň roku 1998 zmenou vlády zahraničnopolitickú izoláciu, do ktorej sa dostala spornou politikou bývalého premiéra Vladimíra Mečiara. Naproti tomu však v krajine dramaticky vzrástli sociálne a hospodárske problémy, zdôrazňuje DPA.
Financial Times si všímajú snahy o odvolanie I. Mikloša
Washington 25. mája (TASR) - Prestížny americký denník Financial Times sa dnes vrátil k neúspešnej snahe slovenskej opozície odvolať podpredsedu vlády pre ekonomiku Ivana Mikloša.
Podľa denníka "dve ľavicové strany v stredu v päťčlennej koaličnej vláde odmietli podporiť pravicovo orientovaného podpredsedu vlády, ak nedôjde k obsiahlym zmenám nielen vo vláde, ale v politike, ktorú sleduje". Pravda, po tom čo premiér Mikuláš Dzurinda naznačil, že podá demisiu, ak jeho hlavnému spojencovi Miklošovi vyjadrí parlament nedôveru, v 150-člennom parlamente sa nenašlo 76 hlasov poslancov, ktorí by návrh opozície podporili.
Americký denník tiež pripomenul, že v deň, keď sa rozhodovalo o politickom osude podpredsedu vlády I. Mikloša, slovenská vláda súhlasila s pôžičkou EFSAL od Svetovej banky, ktorá umožní terajšej a budúcim vládam v Bratislave pokračovať v nastúpenej ceste reforiem. Financial Times informovali o výhodách pôžičky a o tom, že sa prostriedky použijú na pokračujúcu reštrukturalizáciu slovenského finančného sektoru a na inštitucionálne reformy v bankovníctve.
Slovenský premiér sa zúčastnil na medzinárodnom workshope v Dánsku
Snekkersten/Bratislava 27. mája (TASR) - Slovenský premiér Mikuláš Dzurinda absolvoval tento víkend dvojdňovú pracovnú cestu v Dánsku, kde sa zúčastnil na 18. medzinárodnom workshope Severoatlantickej aliancie o politicko-vojenskom rozhodovaní. Akcia sa konala v dňoch 24.-27. mája v Snekkerstene.
Obsahom sobotňajšieho prejavu M. Dzurindu v rámci workshopu bol integračný proces a bezpečnostná spolupráca v stredoeurópskom regióne a význam. smerovania Slovenska do európskych a transatlantických spoločenstiev
Význam medzinárodnej spolupráce prispievajúcej k bezpečnosti a stabilite v regióne aplikoval šéf slovenského kabinetu na príklade združenia štyroch stredoeurópskych štátov: SR, Česka, Maďarska a Poľska, známych ako Visegrádska štvorka.
Keďže spoločnou prioritou krajín V4 je integrácia do Európskej únie, Dzurinda deklaroval, že cieľom Slovenska je dobehnúť zameškané v snahe vstúpiť do únie spoločne s ostatnými tromi partnermi. Práve takto by SR chcela podľa jeho slov prispieť k vytvoreniu "kohézneho, spolupracujúceho a stabilného regiónu".
Dzurinda vyjadril presvedčenie, že členstvo Slovenska v aliancii bude prínosom pre posilnenie bezpečnosti a stability nielen v regióne, ale aj v rámci celej Európy. Vďaka svojej geografickej polohe a svojim aktívnym zapojením sa do spoločného boja proti neustále sa objavujúcim novým hrozbám, akými sú okrem iného etnické napätia, politická nestabilita, porušovanie ľudských práv, pašovanie drog či nelegálna migrácia, by Slovensko v nemalej miere prispelo k zamedzeniu ďalšieho šírenia týchto negatívnych javov do euroatlantického regiónu.
V súvislosti s nadchádzajúcim summitom NATO v Prahe premiér konštatoval, že považuje za nemožné, aby summit, ktorý sa bude konať v strednej Európe, nepriniesol pozitívne výsledky stredoeurópskym krajinám.
Príležitosť vystúpiť na workshope NATO považuje Dzurinda za prejav dôvery a zároveň podpory Slovensku v jeho integračnom úsilí.
Keďže v procese integrácie je rozhodujúca aj podpora občanov, deklaroval premiér ambície svojho kabinetu zvýšiť do konca tohto roka podporu vstupu do Severoatlantickej aliancie zo strany slovenskej verejnosti na 60 percent.
Veľká časť podujatia bola venovaná aj pobaltským a severským krajinám, pričom sa dospelo k záveru, že minimálne jeden z pobaltských štátov by mal byť na pražskom summite do NATO prijatý. Na jednej strane by to prispelo k bezpečnosti v regióne, na druhej strane by to zároveň nemuselo byť zo strany Ruska vnímané kontroverzne.
Na podujatí sa zúčastnili poprední politickí a vojenskí predstavitelia z 34 krajín sveta, ako aj diplomati pôsobiaci v členských a ašpirantských krajinách NATO. Delegáti sa počas panelových vystúpení a diskusií venovali okrem iného bezpečnosti v Pobaltsku, prínosu Ruska pre bezpečnosť v Európe, európskym obranným snahám a transatlantickým vzťahom.
Osemnásty medzinárodný workshop Severoatlantickej aliancie ukončili v nedeľu diskusie o európskej bezpečnosti, otázke predsedníctva v EÚ, vojenskej štruktúre EÚ a jej spolupráci s OSN a NATO ako aj problematike bezpečnosti z tureckej perspektívy.
Medzinárodné workshopy NATO sa konajú každoročne od roku 1984. Ich cieľom je umožniť vládnym predstaviteľom, vojenským veliteľom, zástupcom priemyselného sektora a akademikom prediskutovať aktuálne otázky týkajúce sa NATO, ako aj budúcnosti obrannej a bezpečnostnej politiky spojencov a ich partnerov.