BRATISLAVA. Advokáta Ernesta Valka, ktorého zavraždili v pondelok 8. novembra, dnes o 15:40 pochovali na Martinskom cintoríne v Bratislave. Na pohrebe sa zúčastnilo približne 600 ľudí, okrem rodiny aj ústavní činitelia, advokáti, právnici a ďalšie osoby verejného života. Pohrebné obrady viedol katolícky kňaz Anton Srholec.
Na priebeh pohrebu dohliadal riaditeľ spoločnosti Marianum, ktorá spravuje cintoríny v Bratislave Miloslav Hrádek. Hrob Ernesta Valka a jeho okolie zdobilo množstvo vencov a kvetov. V závere obradu sa cintorínom niesol text kresťanskej piesne "Blíž k Tebe Bože môj, len k Tebe blíž".
Stovky ľudí a osobnosti verejného života si prišli do Primaciálneho paláca uctiť pamiatku Ernesta Valka.
POZRITE SI GALÉRIU >>
Nad hrobom rečnil Srholec
Ernest Valko patril podľa katolíckeho kňaza Antona Srholca k archanjelom na zemi. Ako uviedol v príhovore v Dome smútku na Martinskom cintoríne v Bratislave pri pohrebe zavraždeného advokáta, Valko vždy miloval pravdu a spravodlivosť a toto jeho dedičstvo treba zachovávať. Srholec zdôraznil, že Valka treba zaradiť medzi vzácnych ľudí, od ktorých sa treba učiť. Jeho odchod má byť mobilizáciou ľudí, ktorí majú srdce na mieste, česť a mravné hodnoty.
Pohreb Ernesta Valka sa začal o 15:00 na Martinskom cintoríne. Do Domu smútku sa nezmestilo približne 200 ľudí, ktorí počúvali bohoslužbu vonku. Pred pohrebom dopravu pri cintoríne organizovala polícia. Muži zákona sa však po cintoríne nepohybovali.
Premiérka sa ospravedlnila Valkovi za útoky na jeho česť
Stovky ľudí a osobnosti verejného života si dnes prišli do Primaciálneho paláca uctiť pamiatku prominentného právnika a bývalého predsedu Ústavného súdu ČSFR Ernesta Valka. Premiérka Iveta Radičová sa v mene vlády Valkovi ospravedlnila za to, že nezabránila bezpráviu a útoku na jeho česť v roku 2006. "Pre mňa si bol a vždy budeš rovný chlap," povedala predsedníčka kabinetu.
Ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská podotkla, že Valko vždy zápasil o právny štát s tým, aby nad písaným právom stála morálka. Podľa nej bol Valko posledných 20 rokov súčasťou zápasu o morálku v práve. Podpredseda parlamentu Pavol Hrušovský pripomenul, že Valko videl nielen zákon, ale aj človeka.
Rozlúčka v Primaciálnom paláci. FOTO: SME - TOMÁŠ BENEDIKOVIČ
Čítali list od Havla
"Bol to výnimočný človek, žil výnimočný život, zanechal za sebou silný odkaz, bojoval za právo, bol chlap, neváhal a nebál sa. Bol zdravo posadnutý, neustále na sebe pracoval, bol síce úspešný, ale nikdy to nemal ľahké. Bol advokátom verejného záujmu," uviedol minister financií Ivan Mikloš. Podľa bývalého rektora Ekonomickej univerzity v Bratislave Juraja Sterna Valko zohral začiatkom 90. rokov kľúčovú úlohu pri kreovaní štátu a ako predseda ÚS ČSFR stál pri prijatí kľúčových rozhodnutí novej judikatúry.
Novinárka Ľuba Lesná podotkla, že Valko svojich priateľov nesmierne rozmaznával. Právnik Jozef Vozár považoval Valka za svoj profesijný a ľudský vzor. Ladislav Snopko prečítal list českého exprezidenta Václava Havla, ktorý verí, že zákerný a zbabelý čin Valkovej vraždy bude potrestaný. Havel zároveň zdôraznil, že treba vytrvať v boji za inštitúty právneho a demokratického štátu.
Lúčili sa osobnosti z novembra
Pamiatke známeho právnika prišli vzdať hold mnohí súčasní politici, exprezident Michal Kováč, herci Juraj Kukura, Martin Sarvaš, spisovateľ Ľubomír Feldek s manželkou Oľgou, hudobníci Marián Varga a Janko Kuric i bývalý veľvyslanec Martin Bútora a Grigorij Mesežnikov.
Na záver spomienky vyzval jeden z lídrov novembrových udalostí v Československu v roku 1989 Fedor Gál prítomných, aby si minútou ticha uctili pamiatku mŕtveho právnika. Potom odviezla pohrebná služba rakvu s Valkovým telom na Martinský cintorín.
Na podujatí sa zúčastnil aj predseda Národnej rady SR Richard Sulík, predsedníčka Ústavného súdu SR Iveta Macejková, parlamentní poslanci, členovia vlády a ďalší.