BRATISLAVA. Bielymi vranami roka 2010 sa stali lesník Ján Mičovský, referentka Zuzana Melicherčíková a aktivista Marek Božík.
Ocenenie, ktoré udeľujú tri roky Aliancia Fair–play a centrum pre práva občana Via Iuris, sa dáva ľuďom, ktorí sa snažia zlepšiť krajinu.
„Je pre nás mimoriadne dôležité, aby to boli odvážni ľudia, ktorí sa snažia meniť túto spoločnosť k lepšiemu.
Doterajší víťazi 2008
Jaroslav Pavlovič a občania Pezinka bojujúci proti skládke. Bývalý konkurzný sudca Alexander Mojš, ktorého neprávom perzekvovali. 2009
Psychiater Jozef Hašto a advokát Roman Kvasnica z kauzy Hedvigy Malinovej. Sudkyňa Jana Dubovcová, ktorá sa postavila proti Štefanovi Harabinovi. Pracovníci správy Národného parku Nízke Tatry.
Dôležité je aj to, aby počas svojich aktivít preukázali vieru v princípy a hodnoty.
Oceňujeme prevažne príbehy ľudí, ktorí za to dostali veľmi málo poďakovania, alebo naopak rôzne postihy, napríklad stratili zamestnanie,“ povedala Zuzana Wienk z Aliancie Fair–play.
Ocenenie má byť snahou splatiť dlh, ktorý voči nim spoločnosť má. Porota vyberala zo siedmich nominovaných.
Mená navrhlo zhruba 35 ľudí z tretieho sektora, akademickej obce a médií. Nominácie sa nezverejňujú. „Nie je to súťaž. Je to poďakovanie,“ povedala Wienk.
Mičovský bránil lesy. Šikanovali ho
JÁN MIČOVSKÝ ako referent upozornil otvoreným listom na rozkrádanie Lesov SR vedením štátneho podniku. Pridali sa k nemu ďalší zamestnanci a hoci šéf lesov odstúpil, rebeli museli tiež odísť. Po zmene vlády sa mohol vrátiť, už nechcel.
Prečo ste sa vlani postavili proti vedeniu lesov?
Osem rokov som pracoval na dobrom mene Lesov SR. Od roku 2006 som dostal šéfov, ktorí začali pracovať na zlom mene podniku. Cítil som, že ak niečo neurobím, tak sa za tento rozpor budem do smrti hanbiť. Otvorený list adresovaný riaditeľovi som rozoslal do 1500 počítačov celého podniku. Spôsobil som niečo, čo som neočakával.
Neodhovárala vás rodina? Riskovali ste zamestnanie.
Musím si svoju rodinu vážiť. Manželka samozrejme povedala: vyhodia ťa. Synovia ako mladí a odvážni ľudia povedali, že keď to nevyskúšam, nikdy nebudem vedieť, ako to dopadne. Keďže 55ročného pána, ktorý by už mal myslieť na dôchodok, rodina neodhovára, musím v tom vidieť jej podporu.
Ako sa k vám potom správalo vedenie?
Riaditeľ vystúpil s tým, že sa mýlim. Keďže zistil, že okamžité drastické kroky voči nám by už neboli efektívne, pôsobili sme ďalej vo svojich funkciách až kým asi po dvoch týždňoch neabdikoval. Postih prišiel neskôr, v oveľa rafinovanejšej podobe.
Väčšie problémy ste mali až za nasledujúceho vedenia?
Ľudia, ktorí prišli, to bolo to isté. Predseda HZDS Vladimír Mečiar si tam dosadil človeka s rovnakou krvnou skupinou. Nič sa nezlepšilo. Postupne nás presunuli do múzea v Zvolene. S kolegami sa narábalo tak, že sa to inak ako šikana nedá nazvať.
Čo robili?
Najprv nám zrušili celý odbor. Neriešili oblasť tých nepekností, ale ľudí, ktorí na ne poukázali. Presunuli nás z Bystrice do múzea. Boli sme tam niečo ako exponáty. Obmedzili nám voľnosť pohybu pri vykonávaní povinností.
Po voľbách ste dostali ponuku vrátiť sa do lesov.
Ale nevrátil som sa. Robím teraz v Košiciach na magistráte. Miroslav Kern
Božík bojuje za park
Bardejovčan organizuje petíciu za mestský park. Aj napriek žalobe od primátora.
BRATISLAVA. Občiansky aktivista Marek Božík od roku 2007 bojuje za vybudovanie mestského parku na mieste bývalých kasární.
Park mal vzniknúť na základe územného plánu, ktorý však bardejovskí poslanci zmenili. Diskusiu o tejto téme rozprúdil práve Božík, ktorý o nej napísal článok, neskôr vytvoril facebookovú skupinu so štyritisíc členmi a občianske združenie Park v meste.
Keďže primátor a väčšina poslancov odmietli s iniciatívou diskutovať, Božík s ďalšími ľuďmi rozbehli petíciu proti predaju kasární a za vybudovanie parku. Napriek takmer 6000 podpisom mesto petíciu vyhodnotilo ako neopodstatnenú.
Božík pokračuje vo svojich aktivitách aj napriek tomu, že ho primátor zažaloval a žiada od neho odškodné 10-tisíc eur. Miroslav Kern
Referentka spustila kontrolu na práve
Bývalá zamestnankyňa študijného oddelenia dala podnet na prokuratúru napriek hrozbe straty práce.
BRATISLAVA. Bývalá pracovníčka študijného oddelenia Právnickej fakulty Univerzity Komenského Zuzana Melicherčíková si všimla podozrivé skutočnosti pri prijímaní študentov na fakultu.
Viac ako 30 daňových poradcov, ktorí skončili hlboko pod čiarou, prijali na štúdium až na totožné odvolanie aj s rovnakou chybou v texte. Na nezrovnalosti a prácu vedúcej študijného referátu najskôr upozornila dekana, neskôr podala podnet na prokuratúru a výpoveď z práce.
Pre Melicherčíkovej odhalenia neskôr niekto podal trestné oznámenie a bývalú referentku vypočúvala polícia.
Nový rektor univerzity Karol Mičieta tvrdí, že do veci nemôže zasiahnuť, lebo podanie nedala škola. Miroslav Kern

Beata
Balogová
