Bratislava 28. mája (TASR) - Výsledok parlamentných volieb v roku 2002 na Slovensku podľa generálneho tajomníka NATO Georgea Robertsona neovplyvní ďalšie rozširovanie Severoatlantickej aliancie. "Politické strany Slovenska majú ambíciu byť v NATO. Vôbec si nemyslím, že v tejto veci bude rozdiel podľa toho, kto vyhrá," povedal v rozhovore pre posledné číslo týždenníka Dominofórum.
Vylúčenie SR z prvého kola rozširovania aliancie pritom podľa Robertsonových slov nebolo len kvôli vláde expremiéra a predsedu Hnutia za demokratické Slovensko Vladimíra Mečiara. "Slovensko nebolo v tom čase pripravené byť riadnym členom NATO. To bol jeden z dôvodov, prečo boli vtedy vybrané iba tri krajiny," povedal.
Na otázku, či môže byť Slovensko prizvané do NATO aj s Mečiarom vo vláde, uviedol, že koho si ľudia zvolia do vlády, je ich vec. "Prihláška do NATO je vecou vlády a parlamentu a vecou NATO bude rozhodnúť, či sľuby a správanie idú dokopy." Poznamenal tiež, že predseda HZDS je na rozdiel od roku 1997 v súčasnosti silno za vstup SR do NATO.
Otázka počtu krajín pozvaných na vstup do aliancie je podľa Robertsona predčasná, pretože kandidáti ešte musia vykonať potrebné úlohy na kvalifikovanie sa za člena NATO. Ako povedal, existuje Akčný plán členstva a deväť štátov, ktoré sa o vstup uchádzajú, má ešte celý rok na postup v príprave. Konečné rozhodnutie prijme summit aliancie v novembri 2002 v Prahe. "Neexistuje garancia, že Slovinsko a Slovensko budú prijaté, rovnako ako že iní prijatí nebudú," konštatoval na margo úvah o scenári rozšírenia o dva alebo viaceré štáty.
Pri rozhodovaní o pozvaní nových členov zohrá podľa neho dôležitú rolu aj pôsobenie troch nových členov - Česka, Poľska a Maďarska. Ich politická integrácia v rámci aliancie je kompletná, vojensky však ešte nie je ukončená a v tejto oblasti by aj s ohľadom na ďalšie rozšírenie mali zvýšiť úsilie.
V súvislosti s negatívnym postojom Ruska k rozšíreniu NATO sa na rok bude aliancia snažiť uistiť, že akékoľvek rozšírenie nepoškodzuje ruské národné záujmy, ale naopak môže im pomôcť. V otázke rozšírenia o pobaltské krajiny však neexistuje ruské veto. "Rusko nemôže mať veto o veciach suverénnych nezávislých štátov, ktoré robia rozhodnutie o vlastnom bezpečnostnom usporiadaní," povedal Robertson.