MARTIN. Približne 450 matičiarov si dnes prišlo vypočuť na Valné zhromaždenie do Martina, ako je všetko v Matici slovenskej v poriadku, a to od terajšieho predsedu Jozefa Markuša, ktorý ten poriadok zapríčinil.
Matičiari rokujú v čase, keď jej predseda čelí podozreniam zo zlých finančných operácií a straty 28-miliónového Národného pokladu, z podpory a vydávania ľudáckej literatúry a celkového morálneho úpadku inštitúcie.
Správa finančnej kontroly podľa našich informácií už o niekoľko dní zverejní výsledky kontroly štátnych peňazí v Matici.
„Situácia v Matici je dobrá. Tá finančná nie je nejaká vynikajúca, ale taká, aká má byť. K národnému pokladu sa vyjadrí správna rada Matice. Jediné, čo sa stalo... vypadli a vypadávajú výnosy, ale nie je ohrozená istina. Medializácia mala za cieľ zasahovať do vnútorných pomerov v Matici a dirigovať ich zvonka," takto to videl Markuš pred rokovaním.
Tkáč: Matica je v totálnom úpadku
Matičiari zo Zvolena to vidia inak. Po agitácii vedenia Matice o výhodnosti investovania vložili svoje peniaze do Podielového družstva Slovenské investície, kde zásluhou Markuša skončil aj národný poklad. Teraz reálne hrozí, že o peniaze prídu.
„Nebol som ešte v Matici, keď ľudí nahovárali, aby dali peniaze do podielového družstva. Členovia teraz obviňujú mňa. Predseda a niektorí funkcionári sa tvária, že je všetko v poriadku, ale až tak veľmi v poriadku to nebude. Myslím si, že sa stalo niečo, čo nemalo preniknúť na svetlo. Myslím si, že to voľby všetko vyriešia. Pán Markuš je už predsa len dlho vo funkcii. Treba obrodu a nového predsedu," hovorí Branislav Husár zo zvolenského Miestneho odboru tej istej Matice slovenskej, ako Markuš.
Markuša by chcel zosadiť najmä bývalý viceguvernér centrálnej banky Marián Tkáč. Hovorí o Matici a jej financiách v rukách jediného človeka - Jozefa Markuša.
„Veľmi ma trápi, kde Matica dospela. Je to dôsledkom toho, že o veľkých peniazoch rozhodoval jeden človek, a nie kolektívny orgán. A tak sa stalo, že nevieme, či ešte máme alebo už nemáme 28-miliónový národný poklad a nevieme čo je s Matičným fondom," hovorí Tkáč a prstom si poťukáva na imaginárne vrecko. „Všetko delegátom poviem, čo si o financovaní myslím. Tu to mám napísané," dodáva.
Tkáč tvrdí, že Matica je v totálnom úpadku. Mladí ľudia podľa neho nevedia, že nejaká Matica vôbec existuje.
On sám nevie ani koľko má skutočne členov. „Hovoria, že okolo 60-tisíc, ale bohvie. Starí tam chodia ako do klubu dôchodcov. A čo mladé zutekalo, a čo staré nevládalo," smeje sa.
Bývalý viceguvernér sľubuje, že Matica pod jeho vedením bude mať 100-tisíc ľudí, každý mesiac tlačovú besedu o stave financií, ale najmä, že zavolá do Matice nezávislých audítorov. „
Riadil som Národnú banku. Verím, že aj Matica bude raz takou váženou inštitúciou."
Rétorika z čias perestrojky
Proti svojmu šéfovi sa po troch rokoch postavil znovu Ľubomír Kraľovanský. Rétorikou trochu pripomína časy Gorbačovskej červenej perestrojky. Úpadok, obroda, transparentnosť, otvorenosť, atď. „Matica sa nachádza v morálnom úpadku a treba ju odtiaľ dostať. Treba zaviesť otvorenosť a transparentnosť od predsedu, až po všetky orgány."
Kraľovanský tvrdí, že osud národného pokladu je neistý, pretože ho spravuje Nadácia Matice Slovenskej.
„Matici národný poklad ani nepatrí. Je to smutné, ale je to tak," zdôrazňuje. „Zriaďovateľ je Nadácia. Jediné spoločné s Maticou je to, že predseda nadácie aj Matice slovenskej je tá istá osoba, Jozef Markuš a v Správnej rade sú ľudia z matičného prostredia," dodáva.
Na otázku, či Markuš a spol. mohli zabrániť presunu národného pokladu pod nadáciu a následne do podielového družstva, odpovedá: „Mohli. Bohužiaľ, problém neriešili. Čas a finančné problémy ukázali, že to bolo nešťastné riešenie nie len pre národný poklad, ale aj pre Maticu," dodáva.
Jozef Markuš bude predsedom Matice slovenskej minimálne do zajtra. Matičiari si naplánovali voľby takmer na noc a predpokladajú, že prvé kolo víťaza neurčí.
Niektorí tvrdia, že výsledky budú známe až okolo tretej štvrtej hodine ráno. Podľa posledných informácií však delegáti tlačia na urýchlenie volieb.

Beata
Balogová
