Bratislava 5. júna (TASR) - Kauza zavlečenia Michala Kováča mladšieho do cudziny, v ktorej dnes odvolací súd potvrdil zastavenie trestného stíhania Ivana L. a spol., sa začala písať koncom augusta 1995.
Vyšetrovanie prípadu polícia ukončila v auguste 2000. Obžalobu podal prokurátor bratislavskej krajskej prokuratúry na Okresný súd Bratislava III v novembri. Koncom júna minulého roku prvostupňový súd zastavil trestné stíhanie všetkých obžalovaných kvôli amnestiám bývalého zastupujúceho prezidenta Vladimíra Mečiara. Prokurátor sa odvolal na krajský súd.
Obžalobe čelilo dovedna 12 osôb, pričom ôsmi z nich sú bývalí príslušníci Slovenskej informačnej služby (SIS) vrátane jej exriaditeľa Ivana L. Ďalší štyria v tom čase pracovali v súkromných bezpečnostných službách a niektorí boli zároveň bývalí policajti. Obvinenie exnámestníka SIS Jaroslava Svěchotu v roku 1999 zrušil Ústavný súd SR. Exriaditeľ tajnej služby, v súčasnosti obžalovaný z viacerých trestných činov, sa naďalej skrýva na neznámom mieste, pravdepodobne v zahraničí.
Dňa 31. augusta 1995 ôsmi muži zastavili auto syna vtedajšieho prezidenta neďaleko Svätého Jura pri Bratislave, kde Kováč junior býval. Páchatelia boli na dvoch autách so slovenskými štátnymi poznávacími značkami. Členovia osádok áut vyvliekli Kováča mladšieho z auta a ohrozovali ho pištoľou. Potom mu nasadili masku, dali mu elektrické šoky a násilím doňho vliali fľašu whisky. Syn slovenského prezidenta sa vo svojom mercedese, ktorý pôvodne zostal vo Svätom Jure, prebral pred policajnou stanicou v rakúskom Hainburgu. Na základe telefonátu zo Slovenska ho tam našla rakúska polícia a previezla do nemocnice. Syna slovenského prezidenta 1. septembra vo Viedni vzali do väzby, pretože mníchovský súd už v novembri 1994 na neho vydal zatykač pre podozrenie z podvodu. Z vydávacej väzby ho prepustili 2. októbra na kauciu vo výške jedného milióna rakúskych šilingov.
Prvý vyšetrovací tím, ktorý začal na kauze zavlečenia pracovať bezprostredne po čine, viedol Jaroslav Šimunič. Po tom, ako vyslovil vážne obavy z politického pozadia prípadu a uviedol, že už má k dispozícii prvé štyri mená podozrivých, ho začiatkom septembra z tímu odvolali.
Vo vyšetrovaní pokračoval vyšetrovateľ Krajského úradu vyšetrovania v Bratislave Peter Vačok, ktorý obvinil osobu, údajne pracujúcu pre tajnú službu. V októbri vtedajší prokurátor Krajskej prokuratúry v Bratislave Róbert Vlachovský rozhodol, že v záujme "zachovania objektivity konania a nestrannosti vo vyšetrovaní by mal ďalšie konanie viesť iný vyšetrovateľ". Stal sa ním vyšetrovateľ sekcie vyšetrovania a kriminalisticko expertíznych činností Jozef Číž. Opozičný poslanec Ladislav Pittner v tom čase založil nezávislú komisiu na objasnenie zavlečenia Michala Kováča mladšieho, podľa ktorej sa na skutku podieľali aj ľudia a technika SIS. Tieto tvrdenia sa však podľa vyšetrovateľa Číža nezhodovali s právnym stavom vo vyšetrovacom spise, ktorý bol 17. mája 1996 uložený, pretože "sa v ňom nenachádzali dôkazy, ktoré by z trestného činu zavlečenia do cudziny usvedčovali nejakého páchateľa".
Vyšetrovanie bolo obnovené potom, ako premiér Dzurinda svojím rozhodnutím z 8. decembra 1998 umožnil vypustením niektorých článkov z amnestií, ktoré udelil jeho predchodca Vladimír Mečiar 3. marca a 7. júla toho istého roku, konať v kauzách zmarené referendum a zavlečenie.
V prípade obvineného bývalého námestníka šéfa SIS Jaroslava Svěchotu Ústavný súd SR (ÚS SR) koncom roku 1999 zverejnil rozhodnutie, podľa ktorého boli v súvislosti s vyšetrovaním kauzy zavlečenia porušené jeho ústavné práva. Uznesenie ÚS SR zároveň obsahuje rozhodnutie o zrušení uznesenia vyšetrovateľa z februára 1999, ktorým sa proti Svěchotovi začalo trestné stíhanie. Odvtedy má Svěchota v kauze zavlečenia postavenie svedka.