BRATISLAVA. ČTK o tom informoval hovorca prezidenta Marek Trubač. Gašparovič si od nástupu do funkcie pred šiestimi rokmi prebral stovky darov. Po odchode z prezidentského paláca si však bude môcť nechať len časť z nich.
Dary dostáva Gašparovič nielen počas návštev v zahraničí, ale i keď zahraničné návštevy zamieria na Slovensko. Výmena takýchto pozorností je nepísaným pravidlom diplomatického protokolu. Oficiálne návštevy najčastejšie prinášajú umelecké diela zo svojej krajiny. Podľa Trubača ide zväčša o vázy, obrazy, rytiny, skulptúry, sošky, ozdobné taniere a misy s emblémom alebo erbom panovníka alebo štátnym znakom, dečky, výšivky, obrúsky či fotografie s vlastnoručným autogramom.
Gašparovič má v "zbierke" dary napríklad od britskej kráľovnej Alžbety II., holandskej panovníčky Beatrix, ruského prezidenta Dmitrija Medvedeva či kambodžského kráľa Norodoma Sihamoniho. Nórsky panovník Harald V. pri novembrovej návšteve Slovenska Gašparovičovi priniesol sklenené svietniky, obrázkovú knihu o Nórsku a fotoportrét nórskeho kráľovského páru s autogramami.
Občania zas zvyknú Gašparoviča obdarovať predmetmi, ktoré reprezentujú ich prácu, kultúru ich regiónu či rodinnú tradíciu. "Dokonca mu dary posielajú aj poštou. Mnohokrát ide o milé pozornosti, umelecké výtvory alebo obrázky a kresby detí zo škôl," uviedol Trubač.
Hovorca odhadol, že z najväčšej diaľky zrejme pochádza kimono, ktoré dostal prezident od majstra karate z japonskej Okinawy. Hodnotu rôznych darov si netrúfol vyčísliť. Ťažké je vraj aj určiť, ktorý "podarúnok" v zbierke prezidenta má najvyššiu cenu.
Niektoré dary ako napríklad bustu veľkého indického mysliteľa Móhandása Karamčanda Gándhího či bustu slovenského národovca Ľudovíta Štúra si prezident vystavil v pracovni. Väčšina prezentov však skončí za dverami miestností, ktoré slúžia ako sklady pre dary. Busta jedného z najvýznamnejších slovenských politikov Milana Rastislava Štefánika v nadživotnej veľkosti, ktorú dostal Gašparovič od čínskeho prezidenta, sa zapožičala múzeu v Štefánikovej rodnej obci Košariská.
Hoci dary sú určené prezidentovi, časť z nich si po uplynutí funkčného obdobia nebude môcť nechať. Gašparovičovi zostanú len dary osobného charakteru. "Ostatné oficiálne dary zostávajú v Kancelárii prezidenta, respektíve v majetku štátu," uviedol Trubač.
Okrem prijímania prezident dary aj rozdáva. "Pán prezident hlavám štátov dáva väčšinou dary vyrobené na Slovensku, ktoré symbolizujú šikovnosť slovenských rúk, našu kultúru a umenie. Ide o umelecké diela, obrazy, plastiky, skulptúry, sošky, krištáľ, keramiku, čipky, šperky, knihy, víno, známky a pamätné plakety a medaily," poznamenal Trubač, podľa ktorého veľký záujem u obdarovaných vzbudzuje fujara.
Harald V. si do Nórska odniesol okrem krištáľu napríklad aj encyklopédiu o Slovensku či lovecký kalich zo striebra a zlata v tvare medvedej hlavy.