SME

Poslancov vozí cestovka, obyčajné letenky nechcú

Parlament odmieta kupovať letenky centrálne. Uprednostní bývalú firmu poslanca Smeru.

V predchádzajúcom parlamente najčastejšie cestovali Boris Zala (vľavo) a Pavol Paška (vpravo).V predchádzajúcom parlamente najčastejšie cestovali Boris Zala (vľavo) a Pavol Paška (vpravo). (Zdroj: ARCHÍV SITA)

BRATISLAVA. Výjazdy poslancov Národnej rady do zahraničia mohli stáť o niečo menej, ak by sa ich letenky kupovali centrálne. No parlament sa na rozdiel od iných štátnych inštitúcií nezapojil do spoločného nákupu s odôvodnením, že poslanci potrebujú viac, než len lacnú letenku.

Letenky teraz poslancom zabezpečuje cestovná kancelária Satur Travel, kde mal vlastnícky podiel poslanec Smeru Dušan Muňko, až kým ho nepreviedol na rodinu.

„Od zmluvy so Saturom by mala Národná rada odstúpiť, ak je vypovedateľná,“ hovorí šéf zahraničného výboru František Šebej, cez ktorého idú zahraničné cesty poslancov. Dodal, že je nemysliteľné, aby mal parlament zmluvu s firmou, ktorá patrí rodine poslanca. Zmluva so Saturom pripúšťa aj vypovedanie, napríklad v prípade, že parlament začne letenky obstarávať centrálne.

SkryťVypnúť reklamu

K centrálnemu nákupu pristúpili viaceré ministerstvá. Spoločný systém umožňuje prakticky na každú cestu usporiadať mini tender, čo znižuje cenu.

Šebej hovorí, že poslanci lietajú menej ako v minulosti. Zahraničný výbor zrušil napríklad cesty na Kubu, do Sýrie či do Argentíny. Význam má podľa Šebeja udržiavať vzťahy so susedmi.

Nechcú najlacnejšie

Štát pritom ročne minie na služobné cesty milióny eur. Spoločný projekt, ktorý má ušetriť peniaze, chystá 19 ministerstiev a úradov. Letecké služby im nebude zabezpečovať jedna firma, ale o každú letenku majú medzi sebou súťažiť viaceré spoločnosti a zvíťazí tá, ktorá ponúkne najvýhodnejšiu cenu.

Národná rada sa do projektu nezapojila. Jej zástupca na spoločnom rokovaní štátnych orgánov uviedol, že pre ústavných činiteľov nechcú nakupovať najlacnejšie letenky.

SkryťVypnúť reklamu

Zarábajú Muňkovci

„Centrálne verejné obstarávanie nevyhovuje požiadavkám Kancelárie NR SR,“ zdôvodnila hovorkyňa Beáta Skyvová. Dodala, že poslanci potrebujú aj doplnkové služby, ako napríklad auto, ktoré by ich čakalo na letisku. „Predsedovia výborov a poslanci nemajú zabezpečený odvoz z letiska ako ministri, preto potrebujú aj iné formy dopravy.“

Parlament nakupuje letenky cez cestovku Satur, ktorú založil bývalý šéf Sociálnej poisťovne a poslanec Smeru Dušan Muňko. Neskôr svoj podiel prepísal na manželku a dcéru.

Satur Travel si za každú spiatočnú letenku, ktorú objedná v štandardnej leteckej spoločnosti, účtuje 20 eur bez DPH. Z oznamu vo vestníku verejného obstarávania vyplýva, že parlament si na tri roky objednal v Satur Travel služby za 616-tisíc eur (18 miliónov korún). Zmluvu uzavrelo ešte bývalé vedenie Národnej rady.

SkryťVypnúť reklamu

Diplomatický príklad

Satur Travel spolupracuje s parlamentom už roky. Cez jednu firmu – Redi Tour riešilo služobné cesty aj ministerstvo zahraničných vecí a to od roku 2006.

Zmluvu s Redi Tour má rezort diplomacie do januára 2011. Redi Tour vyhral aj súťaž na ďalšie obdobie, no tender za tri milióny eur, vyhlásený v predchádzajúcom volebnom období, nakoniec zrušili.

„Podľa Úradu pre verejné obstarávanie nebol v súlade so zákonom,“ povedal hovorca ministerstva zahraničných vecí Ľubo Schwarzbacher.

Vyhlásia megatender

Ministerstvo zahraničných vecí sa rozhodlo, že si nebude objednávať letenky cez jednu firmu. V tendri chce nájsť viaceré, s ktorými uzavrie zmluvy.

Letenku na konkrétnu cestu si zakúpi od najlacnejšej. Verejné obstarávanie vyhlásia v týchto dňoch. Ročne chcú na cesty minúť do troch miliónov eur.

SkryťVypnúť reklamu

Okrem parlamentu bude naďalej po vlastnej linke nakupovať letenky aj ministerstvo hospodárstva. „Nateraz to objektívne skutočnosti neumožňujú,“ povedal Robert Merva z ministerstva bez bližšieho spresnenia.

Fotka - Beata Balogová
Beata
Balogová
Šéfredaktorka
Podpis - Beata Balogová
Tento článok sme nezamkli, ale potrebujeme vašu podporu. Niektoré články nechávame odomknuté, aby mali úplne všetci prístup k dôležitým informáciám. Prinášať ich môžeme aj vďaka našim predplatiteľom.
Vyskúšať predplatné
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  2. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  3. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  4. Fico škodí ekonomike, na reformy roky kašľal
  5. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  6. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  7. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  8. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 15 758
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 262
  3. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 6 170
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 020
  5. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 4 863
  6. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 4 470
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 479
  8. Maratónska kampaň, ktorú nebudeme vidieť, ale budeme o nej počuť 2 293
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu