Agentúrne texty sme o 21:00 nahradili autorským článkom SME.
BRATISLAVA. Generálnym prokurátorom má na ďalších sedem rokov byť Jozef Čentéš. Dohodla sa na tom v pondelok podvečer vládna koalícia. Výberu šéfa prokuratúry predchádzal viac ako mesiac oficiálnych i neoficiálnych rokovaní, premiérka Iveta Radičová z SDKÚ dokonca pohrozila demisiou.
„Je to zhoda všetkých koaličných strán a návrh podávajú prítomní predsedovia poslaneckých klubov,“ povedala Radičová po rokovaní. Podľa informácií SME s menom Čentéš prišla SaS.
Dohoda prišla úplne na poslednú chvíľu. Brífing, na ktorom ju premiérka oznámila, sa začal pred trištvrte na šesť. Parlamentná podateľňa mala byť otvorená do šiestej. Zamestnankyňa podateľne preto ešte na návrh počkala.
Čentéš stále nemá miesto generálneho prokurátora isté. Koalícia ho musí zvoliť v parlamente v tajnom hlasovaní. Jeho protikandidátom je doterajší šéf prokuratúry Dobroslav Trnka. Toho v pondelok dopoludnia navrhol poslanec Smeru Mojmír Mamojka, ktorý jeho kandidatúru predložil aj pred prvým hlasovaním.
Niektorí poslanci majú stále obavy, či by v tajnom hlasovaní nemohol dostať aj niekoľko koaličných hlasov, hoci v prvom kole hlasovania ho podporila iba opozícia.
Spoločný kandidát SDKÚ, SaS, KDH a Mosta–Híd Čentéš sa už v užšom výbere koalície objavil. Keď sa koalícia pred dvoma týždňami rozhodovala medzi Jánom Hrivnákom a Jozefom Kanderom, Čentéša viacerí spomínali ako „kompromisné riešenie".
Rokovali o dvoch, vybrali tretieho
Vládna koalícia sa v pondelok ráno dve hodiny dohadovala, či bude novým generálnym prokurátorom kandidát SaS Peter Sepeši, alebo kandidát Mosta Jozef Szabó. Potom rokovania na päť hodín prerušila, aby po ďalších takmer dvoch hodinách vybrala úplne iného človeka. Nástupcom Dobroslava Trnku sa má stať Jozef Čentéš. Dohoda bola prekvapivejšia o to viac, že na podvečernej časti koaličnej rady chýbali predsedovia SDKÚ i Mosta Mikuláš Dzurinda a Béla Bugár.
Ešte poobede sa zdalo, že sa na jednom kandidátovi opäť nedohodnú. Ráno sa totiž na rokovaniach hovorilo o tom, že by SDKÚ a KDH, ktoré majú silové rezorty, mali prepustiť prokuratúru nominantovi SaS či Mosta. Možné bolo aj to, že do parlametnu predložia Sepešiho i Szabóa, ktorí by sa ešte pred voľbou stretli s poslancami.
Ako málo pravdepodobná, hoci nie vylúčená, sa zdala aj nominácia Jána Hrivnáka. Poslankyňa SDKÚ Jana Dubovcová, ktorá ho navrhla v prvom kole, čakala na výsledok rozhovorov. SME povedala, že ho stále považuje za najlepšieho.
„Vládnej koalície, vážne. Mená, ktoré odznievali pre toto kolo, boli mená expertov. Neboli to politické nominácie,“ odvetila premiérka Iveta Radičová (SDKÚ) na otázku, koho kandidátom Čentéš vlastne je.
Koalícia ponúkla človeka, ktorý môže priniesť zmenu, píše Marián Leško.
Trnku nominovali opäť
Do hry o prokurátora opäť zasiahne aj Trnka. Včera dopoludnia návrh s jeho menom odovzdal do parlamentnej podateľne poslanec Smeru Mojmír Mamojka. Ešte minulý týždeň Mamojka hovoril, že nomináciu bude pred jej podaním konzultovať s predsedom Smeru Robertom Ficom.
„Nestalo sa tak. Je na východe ohľadom komunálnych volieb. Nepodarilo sa nám spojiť sa. Ja som sa samozrejme pokúšal, ale je naozaj problém,“ vysvetľoval Mamojka. Pri podaní vraj vychádzal z prvého kola voľby, keď podal návrh na Trnku po konzultáciách s predsedom Smeru.
„Je to viacmenej moja iniciatíva. Možno som to trošku riskol, ale čo už.“ Fico ešte pred týždňom hovoril, že „nemá význam predkladať kandidáta opozície, lebo by bol okamžite odmietnutý“. Smer aj v prvom kole tvrdil, že Trnka nie je kandidátom strany, ale Mamojku.
„Ide o individuálny návrh poslanca, ktorý rešpektujeme,“ povedal hovorca Smeru Erik Tomáš. Poslanci za Smer sa podľa neho rozhodnú, komu dajú hlasy, až po tom, ako budú známi všetci kandidáti.
Poslanci vraj neuhnú
„Nie je potrebný nijaký písomný záväzok. Je to jasná dohoda za prítomnosti predsedov poslaneckých klubov. Po vypočutí si uchádzačov nepotrebujeme žiadne písomné dohody,“ povedala Radičová o tom, či sa strany aj písomne zaviazali hlasovať za Čentéša. Tajné hlasovanie totiž vyvoláva obavy, či kandidát koalície dostane všetkých 79 hlasov pravice.
„Rokovania neboli ľahké. O tom svedčí aj ich prerušenie,“ hovoril šéf klubu KDH Pavol Hrušovský. Návrh označil za „dobrý kompromis“. Podľa predsedu klubu SaS Jozefa Kollára si dnes jeho poslanci Čentéša vypočuli a s jeho nomináciou súhlasili.
Kandidát Čentéš má dobrú povesť
Koaličný nominant je uznávaný odborník, zhodujú sa kolegovia.
BRATISLAVA. Jozef Čentéš je najlepší z kandidátov, ktorí boli navrhnutí na post šéfa prokuratúry, myslia si ľudia z prostredia prokuratúry, ktorých oslovil denník SME. Všetci traja hovorili pod podmienkou anonymity.
„Ide o veľmi dobrého odborníka, uznávaného doma aj v zahraničí,“ hovorí jeden z nich, ktorý bol v minulosti Čentéšovým podriadeným.
Čentéš začínal ako prokurátor v roku 1992. Dnes pôsobí ako zástupca riaditeľa trestného odboru na Generálnej prokuratúre (GP), kde ho koncom 90. rokov zamestnal bývalý šéf prokuratúry Milan Hanzel. „Na začiatku kariéry mal nálepku teoretika, tak si neskôr urobil docentúru z trestného práva,“ povedal o Čentéšovi ďalší prokurátor.
Čentéš sa ako odborník špecializuje na drogy, na Paneurópskej vysokej škole v Bratislave prednáša trestné právo. S Dobroslavom Trnkom vraj nemá najlepšie vzťahy.
„Nikdy sa nestaral do politiky, nezahladzoval kauzy. Ľudsky je hodný funkcie šéfa prokuratúry,“ myslí si Čentéšov kolega.
Čentéš má napäté vzťahy s riaditeľom trestného odboru GP a so svojím bezprostredným nadriadeným Tiborom Šumichrastom, ktorého dosadil Trnka. Šumichrast v minulosti zastavil vyšetrovanie zmareného referenda. Prokuratúra na jeho pokyn zastavila aj trestné stíhanie v kauze župného poslanca za Smer Alexandra Rozina, podozrivého z podvodného vydržania pozemkov.
Čentéš nechcel svoju nomináciu komentovať. „Nehnevajte sa, ale teraz sa nebudem k ničomu vyjadrovať. Urobím tak až po voľbe generálneho prokurátora.“
(vag)
Miškov: Bol jasne najlepší
O výbere nového generálneho prokurátora hovorí podpredseda SaS a minister hospodárstva JURAJ MIŠKOV, ktorý sa na rokovaní zúčastnil.
Ako je možné, že ste mali ráno dvoch kandidátov a podvečer ste vybrali tretieho – úplne iného?
„Som veľmi rád, že sa nám podarilo nájsť zhodu na jednom mene. Všetky informácie, ktoré boli, mali len pracovný charakter. V hre bolo viacero mien. Aj toto bolo v hre počas celých rozhovorov.“
Bolo v pondelok ešte nejaké vypočutie kandidátov poslancami?
„Naši poslanci si vypočuli všetkých kandidátov, ktorí vo finále prichádzali do úvahy. Pánov Szabóa, Sepešiho i Čentéša. Podľa mojich informácií bol pán Čentéš jednoznačne najpresvedčivejší.“
Je pravda, že SaS a Most dostali voľnú ruku na dohodu na kandidátovi a zvyšok koalície dopredu prisľúbil, že dohodu podporí?
„Nerád by som sa vyjadroval, ako došlo k dohode. Podstatné je, že sme sa dohodli. Tá je, myslím, nad všetkým.“
Čím vás pán Čentéš presvedčil?
„Pán Čentéš zodpovedá tomu, čo sme si povedali na začiatku. Tomu, o čom by mal byť generálny prokurátor, teda o zmene. Pán Čentéš znamená zmenu a zároveň ide o skúseného človeka. Ďalšou pridanou hodnotou je, že ide o docenta, ktorý vyvíja akademickú činnosť. A to sa mi páči.“
Bol podmienkou výberu prísľub kandidáta na prokurátora, že spravodlivo dorieši takzvané politické prípady, aj to, čo zaváňa korupciou?
„O tom sme sa nebavili. To je totiž pre mňa samozrejmé. To je základný predpoklad. To očakávame.“
(knm)

Beata
Balogová
