Bývalý kubánsky politický väzeň je hosťom medzinárodného festivalu dokumentárnych filmov Jeden svet, ktorý sa začína dnes v Bratislave.
BRATISLAVA. Kuba má šancu na skorú zmenu k demokracii. Verí tomu disident a bývalý politický väzeň José Luis García Paneque, ktorého dnes prijali zástupcovia Národnej rady SR a neziskovej mimovládnej organizácie Človek v ohrození. „Cestujeme po svete, aby sme získali podporu a solidaritu pre naše úsilie a s touto podporou, verím, sa budeme môcť skoro vrátiť,“ dodal muž, ktorý strávil vyše sedem rokov v kubánskych väzniciach. V júli bol deportovaný z Kuby do Španielska, kde v súčasnosti žije.
Komunistický režim ho odsúdil za to, že si ho dovolil kritizovať. „Za to, že sme sa pokúšali o prelomenie akejsi mentálnej bariéry na ostrove,“ poznamenal. Paneque sa cíti byť aj napriek nedobrovoľnému exilu stále Kubáncom. „Na ostrove mám osem miliónov príbuzných, sú to ľudia, ktorí ma zaujímajú,“ zdôraznil. Pocit života na slobode kazí vyhnanie z domoviny. „Je to byť ako strom bez koreňov. Človek potrebuje zapustiť svoje korene,“ poznamenal s tým, že mnohí z disidentov majú po štyridsiatke a premiestniť sa do novej krajiny a začať tam nový život už nie je také ľahké.
Rodiny väznených kubánskych disidentov roky podporuje organizácia Človek v ohrození. „Za posledných päť rokov sme pravidelne podporovali 35 rodín politických väzňov. Mnohých si adoptovali aj naši politici, alebo významné osobnosti spoločenského života,“ povedala pre SITA Nora Beňáková zo združenia Človek v ohrození. Dodala, že pomoc bola ukončená tým, že 52 politických väzňov bolo prepustených a ďalší by mali byť prepustení. Naďalej však podporujú občianske skupiny priamo na Kube, ktoré ľudí vzdelávajú a poskytujú im informácie, rôzne publikácie, knihy či techniku.
José Luis García Paneque je lekár, do roku 2001 pracoval ako chirurg. Pre opozičné aktivity ho z nemocnice vyhodili. V roku 1998 začal pracovať pre agentúru Libertad, kde sa neskôr stal riaditeľom. Počas „čiernej jari“ v marci 2003 bol odsúdený na 24 rokov väzenia, odsedel si spolu vyše sedem rokov vo viacerých väzniciach na Kube. „Prvé roky som bol na samotke, čo sa podpísalo aj na mojom zdraví a stave, v akom som došiel do Španielska," povedal Paneque.