BRATISLAVA. Generálny riaditeľ Slovenskej národnej knižnice (SNK) Dušan Katuščák ministrovi kultúry Danielovi Krajcerovi tvrdil, že s bývalou Štátnou bezpečnosťou (ŠtB) nikdy nespolupracoval. Opísal mu viacero životných situácií, do ktorých sa dostal on, aj jeho rodina, počas prenasledovania komunistickým režimom. Uviedol to dnes pred novinármi v Bratislave šéf rezortu kultúry Krajcer (SaS).
"Nie som sudca, ja nemôžem súdiť ľudí, preto som to vyriešil spôsobom, ktorý považujem za ojedinelý a nad rámec všetkého, čo ktorýkoľvek šéf ústredného orgánu štátnej správy v tejto oblasti kedy urobil," vyhlásil minister.
Tvrdí, že konal správne, ak Katuščáka vymenoval s podmienkou dovtedy, kým nebude známe, ako dopadla jeho bezpečnostná previerka. "Povedal som mu otvorene, že takéto informácie sa objavujú, on ich zásadne poprel, preto som rozhodol, že ho vymenujem podmienečne, keďže rozhodnutie výberovej komisie nemôžem meniť," opísal situáciu minister.
V prípade, že previerka Národného bezpečnostného úradu spoluprácu s ŠtB preukáže, ako generálny riaditeľ SNK okamžite končí, vyhlásil Krajcer. Výsledok by mal byť známy o niekoľko mesiacov. "Konám tak v súlade s vlastným presvedčením a s princípmi našej strany," konštatoval. Pripomenul, že SaS je jedinou stranou, ktorej členom nemôže byť bývalý spolupracovník ŠtB alebo člen komunistickej strany.
Podľa medializovaných informácií je Katuščák na stránkach Ústavu pamäti národa (ÚPN) evidovaný v spisoch ŠtB ako agent. Od marca 1985 mal údajne prejsť od preverovanej osoby cez dôverníka až po agenta, ktorým sa mal stať v novembri 1988. Jeho zväzok bol však zničený.
Krajcer vymenoval Katuščáka do funkcie na základe tajného hlasovania výberovej komisie v októbri tohto roku.