Stará Ľubovňa 28. mája (TASR) - Takmer stopercentné zastúpenie má rómska menšina v obci Lomnička v okrese Stará Ľubovňa, ale napriek ponuke o dvojjazyčné sčítacie hárky nemali záujem. Podľa predbežných informácií sa tamojší občania hlásia zväčša k slovenskej národnosti a pri vypĺňaní sčítacích hárkov im v prípade potreby pomáhajú komisári. Ako povedal pre TASR Jozef Rešetár zo štatistického úradu v Starej Ľubovni, v okrese vytvorili 163 sčítacích obvodov, z toho 49 v okresnom sídle. Región je národnostne zmiešaný. Okrem rómskej v ňom žije i rusínska a ukrajinská menšina, ale iba v Jarabine požiadali o dvojjazyčné hárky pre občanov hlásiacich sa k rusínskej a ukrajinskej národnosti.
Osobitné problémy so sčítaním v okrese zatiaľ nezaznamenali, hoci v jednom prípade trochu prchká babička roztrhala zložku s tlačivami. "Vysvetlili sme jej dôvody sčítania i právne dôsledky nerešpektovania zákona a poskytli nové tlačivá," komentoval Rešetár. Ako ďalej uviedol, v súčasnosti už začali sčítací komisári zbierať hárky.
V Staroľubovnianskom okrese je dvanásť rómskych osád a počet ich obyvateľov rýchlo narastá. Nie vždy ide o občanov s trvalým pobytom v príslušnej obci, ale metodika sčítania s týmto fenoménom počíta. "Poznáme prípady, keď v jednom dvojizbovom dome žije aj šesťdesiat ľudí," komentoval situáciu zástupca prednostu Okresného úradu v Starej Ľubovni Jozef Smrek. Dodal, že populačný boom napríklad v Lomničke, kde žije približne 1700 občanov, vyvoláva tlaky na riešenie problémov s bývaním i vzdelávaním. Hoci v obci iba vlani odovzdali do používania zrekonštruovanú budovu základnej školy, dvojzmennosť sa nepodarilo odstrániť a prognózy potvrdzujú, že existujúce školské objekty kapacitne zaostávajú za prírastkom detí v obci a hrozí trojzmennosť.