Agentúrne spravodajstvo sme o 16:30 nahradili autorským článkom denníka SME.
BRATISLAVA. Ali Ibragimov a Anzor Čentiev zažili po vyše štvorročnom zadržiavaní v slovenskej väzbe prvé, i keď malé, víťazstvo na súdoch.
„Obrovskú radosť" urobilo ich právnym zástupcom, ľudskoprávnym aktivistom Hane Demeterovej a Imranovi Ežievovi rozhodnutie Európskeho súdu pre ľudské práva z utorka. Dal im opäť nádej, že nakoniec nebudú vydaní na trestné stíhanie do Ruska.
Keďže Demeterová a Ežiev sú novými zástupcami oboch Čečenov, nemohli sa zatiaľ s nimi do väzby spojiť. O pozitívnej správe zo Štrasburgu preto ešte zrejme nevedia. Dozvedia sa ju asi až z médií.
Štrasburg sa rozhodol predĺžiť svoje predbežné opatrenie o tom, že obaja Čečeni nemôžu byť vydaní, na neurčito. Zároveň chce vedieť, ako sa skončí konanie o ich žiadosti o azyl, o ktorý požiadali 10. novembra z humanitárnych dôvodov.
Čečeni dosiahli predbežné opatrenie vďaka novej sťažnosti, ktorú poslali súdu po tom, ako v septembri ich pôvodnú sťažnosť neprijal. Znamenalo to, že ich Slovensko môže vydať Moskve. Obaja sa ale bránia, že ako bývalým povstalcom bojujúcim za nezávislosť Čečenska im hrozí v Rusku mučenie.
Teraz sa pred európskym súdom sťažujú, že im slovenský advokát Martin Škamla neposkytol adekvátnu obhajobu. Doplnili aj nové svedectvá s dôkazmi o mučení iných Čečenov. Môžu tak dosiahnuť zvrat vo svojom prípade.
ESĽP už nebude prihliadať na ich predchádzajúcu neúspešnú sťažnosť, ale zaoberať sa bude už len novými skutočnosťami. Ak teda aj neuspejú na Slovensku so svojou žiadosťou o azyl a zotrvajú na sťažnosti v Štrasburgu, konečné slovo v ich prípade bude mať ESĽP, hovorí zástupkyňa Slovenska pred súdom Marica Pirošíková.
„Je to ľudské rozhodnutie," reagovala Demeterová. Spolu s Ežievom si boli vedomí toho, že európsky súd sa už ich prípadom nemusel po druhý raz zaoberať.
„Pri stanovisku, s akým sme sa od predstaviteľov slovenskej politickej scény stretli veríme, že chlapci vydaní nebudú," hovorí Demeterová, podľa ktorej je však rovnako dôležité, aby aj verejnosť pochopila, čo sa okolo Čentieva s Ibragimovom odohralo.
Aby ľudia pochopili, že „z kaukazského mlynčeka na mäso sa málokomu podarí vymaniť, pretože ruské orgány okolo Čečenov rozpútali takú mediálnu kampaň, že vyzerajú ako národ nejakých netvorov. Opak je ale pravdou."
Minister vnútra Daniel Lipšic z KDH včera po rokovaní vlády ale pozitívny signál pre Čečenov nevyslal. Podľa TASR uviedol, že nepripustí, aby sa na Slovensku zneužívalo azylové konanie.
„O prípustnosti ich vydania rozhodol Najvyšší súd, Ústavný súd a Európsky súd," stačilo. Ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská z SDKÚ v minulosti potvrdila, že so svojím rozhodnutím o vydaní Čečenov chce počkať na skončenie azylového konania.
Čentiev aj Ibragimov sa sťažujú na predchádzajúceho zástupcu aj preto, že im pôvodne mal poskytnúť bezplatnú právnu pomoc a potom si vypýtal peniaze. Pirošíková upozorňuje, že aj v konaní pred ESĽP majú sťažovatelia možnosť vypovedať plnú moc právnemu zástupcovi. Môžu tiež požiadať o bezplatnú právnu pomoc.
O nej rozhoduje predseda komory, ak je presvedčený, že je nevyhnutná pre riadny priebeh konania pred komorou a že sťažovateľ nemá dostatok prostriedkov na úhradu všetkých trov alebo ich časti. Sťažovateľ musí vyplniť príslušné vyhlásenie, v ktorom uvedie všetky svoje príjmy, pričom údaje musia byť overené našimi príslušnými úradmi.

Beata
Balogová
