KOŠICE. Ústavný súd mal dnes na verejnom zasadaní pléna po takmer troch rokoch rozhodnúť o ústavnosti sporného zákona o dočasných mimoriadnych opatreniach pri výstavbe diaľnic a ciest pre motorové vozidlá, na základe ktorých môže štát stavať diaľnice aj na pozemkoch, ktoré mu nepatria. Po otvorení však plénum pojednávanie odročilo na žiadosť ministra vnútra Daniela Lipšica, ktorý zastupuje skupinu bývalých opozičných 36 poslancov NR SR. Daniel Lipšic svoju žiadosť o odročenie odôvodnil pracovnou vyťaženosťou – v Bratislave dnes rokuje vláda a Bezpečnostná rada SR. Nový termín je 26. januára 2011.
So žiadosťou o preskúmanie ústavnosti niektorých ustanovení Zákona o jednorazových mimoriadnych opatreniach v príprave niektorých stavieb diaľnic a ciest pre motorové vozidlá a Zákona o katastri sa na ÚS SR obrátila skupina 36 poslancov NR SR zastúpená Danielom Lipšicom 10. januára 2008. Žiadali, aby ústavný súd vyniesol verdikt, že napadnuté ustanovenia nie sú v súlade s ústavou a súčasne žiadali, aby pozastavil ich účinnosť. Sporný zákon bol prijatý v 11. decembra 2007. Uplatňovať sa začal predovšetkým pri výstavbe rýchlostnej cesty R-1 na úseku Tekovské Nemce – Nitra.
Navrhovatelia návrh na začatie konania o súlade právnych predpisov odôvodnili tým, že podľa napadnutých ustanovení zákona nebude povinnosťou stavebníka preukázať existenciu vlastníckeho práva alebo iného práva k pozemkom, na ktorých sa má diaľnica stavať, ak preukáže, že urobil úkon na získanie takéhoto práva. V praxi to znamená, že investori môžu žiadať o vydanie stavebného povolenia a začať stavať na súkromných pozemkoch aj bez súhlasu vlastníka. Stačí, ak preukážu, že začali s vlastníkom rokovať alebo sa začalo vyvlastňovacie konanie a nemusia čakať, ako to dopadne.
Ústavný súd návrh namierený proti Národnej rade SR prerokoval na neverejnom zasadaní pléna 11. novembra 2009 a prijal ho na ďalšie konanie. Nevyhovel žiadosti o pozastavenie účinnosti napadnutých rozhodnutí, kým nerozhodne vo veci samotnej. K tomuto uzneseniu je pripojené spoločné odlišné stanovisko sudkyne Ľudmily Gajdošíkovej a sudcov Juraja Horvátha, Jána Lubyho a Lajosa Mészárosa. „Nesúhlasíme s rozhodnutím pléna ústavného súdu o nevyhovení návrhu na pozastavenie účinnosti, pretože skutočnosti uvedené v návrhu na konanie o súlade právnych predpisov signalizujú ohrozenie porušenia základných práv označených navrhovateľmi a procesný úkon pléna ústavného súdu o prijatí sťažnosti na ďalšie konanie toto ohrozenie nevyvracia, aj keď o samotnom súlade môže ústavný súd meritórne rozhodnúť až vo svojom náleze,“ uvádzajú ústavní sudcovia v odlišnom stanovisku.
Skupina 36 vtedajších opozičných pravicových poslancov NR SR podala 10. januára návrh na začatie konania pre Ústavným súdom pre nesúlad s ústavou a žiadala pozastaviť účinnosť sporných ustanovení.
Ústavný súd 11.novembra 2009 prijal návrh na ďalšie konanie, účinnosť zákona však nepozastavil, verejné pojednávanie nevytýčil do konania parlamentných volieb v júni tohto roka. Po voľbách mohla súčasná vláda a pravica, ktorá má v parlamente väčšinu, zákon zmeniť alebo dokonca aj zrušiť, minister dopravy Ján Figeľ to nenavrhol a čaká na verdikt ústavného súdu.