Sulík reagoval na vyjadrenia predsedu opozičného Smeru Roberta Fica, ktorý označil ich nominácie za príklad straníckeho klientelizmu.
BRATISLAVA. Ľubor Benkovič a Jozef Boskovič, ktorí ako nominanti strany Sloboda a Solidarita sedia v dozorných radách v štátnych podnikoch, sú zakladajúci členovia strany. Strane peniaze darovali ako zakladajúci členovia a nie ako sponzori, zdôraznil dnes predseda SaS Richard Sulík.
„Pre mňa je sponzor niekto, kto nie je členom strany alebo sa tvári, že s ňou nič nemá, prípadne dáva peniaze a dúfa, že to dostane späť v štátnych zákazkách,“ dodal.
Reagoval tak na utorkové vyjadrenia predsedu opozičného Smeru Roberta Fica, ktorý označil ich nominácie za príklad straníckeho klientelizmu, keďže obaja pred voľbami ako darcovia finančne podporili stranu SaS. Fico zároveň vyzval premiérku Ivetu Radičovú, aby oboch nominantov SaS stiahla z funkcií v štátnych podnikoch.
Nominácia bola prejavom dôvery
Ľubor Benkovič je predsedom Dozornej rady Slovenskej elektrizačnej a prenosovej sústavy a Jozef Boskovič je členom dozornej rady bratislavského letiska. To, že týchto podnikateľov strana nominovala do dozorných rád, znamená podľa Sulíka bezvýhradnú dôveru k nim.
„Vieme, že tam nepotrebujú robiť žiadne kšefty ani iné čudné veci,“ zdôraznil s tým, že za oboch sa vie zaručiť osobne. Sulík chápe „určitú nervozitu“ Roberta Fica, keďže je podľa neho známe, ktorý sponzor Smeru bol napojený na letisko a ktorý sponzor Smeru sa intenzívne venoval energetike. Informoval, že odmena za prácu v dozornej rade je pre Jozefa Boskoviča 300 eur a pre Ľubora Benkoviča 1 000 eur.
Funkcie údajne nerobia pre peniaze
„Môžete mi veriť, že to nerobia pre peniaze, majú ďaleko vyššie príjmy,“ dodal Sulík. Odmietol tiež možný konflikt záujmov u Ľubora Benkoviča, ktorý je spolumajiteľom firmy Transenergo. Spoločnosť má totiž v predmete činnosti okrem iného aj nákup a predaj palív. Predseda SaS povedal, že Benkovič prišiel do firmy v čase, keď sa venovala už len developerskej činnosti.
„Je trošku nevhodné, že nesie meno, aké nesie a že má naďalej v predmete činnosti kúpu a predaj palív,“ dodal. Predpokladá, že dôjde k zmene, aby „tieto dve formálne chyby nedráždili pána Fica“. Na zmenách už podľa Sulíka pracujú Benkovičovi právnici.
Sulík pripomenul výpoveď zakladajúceho člena Smeru Bohumila Hanzela o peniazoch pre stranu. V tejto súvislosti opätovne vyzval predsedu strany Fica, aby sa podrobil testu na detektore lži a odpovedal na otázku, či „hlas na nahrávke, ktorý je podobný hlasu pána Fica, je jeho alebo nie je“.
Fico: Klientelizmus je oficiálnou politikou koalície
Premiérka Iveta Radičová svojím mlčaním a predseda SaS Richard Sulík dokonca svojimi vyhláseniami potvrdili, že stranícky klientelizmus a odmeňovanie sponzorov zo štátnych peňazí je oficiálnou politikou súčasnej vládnej koalície. Uviedol to predseda najsilnejšej opozičnej strany Smer Robert Fico.
Ten vyzval premiérku, aby stiahla z funkcií Ľubora Benkoviča a Jozefa Boskoviča. Podľa Fica obaja menovaní dostali posty ako odmenu za sponzorovanie SaS. Benkovič daroval tento rok strane 80 000 eur a Boskovič 40 000 eur. Predseda Smeru-SD to považuje za jasný príklad straníckeho klientelizmu.
Tatiana Tóthová, osobná tajomníčka predsedu Národnej rady SR a lídra SaS Richarda Sulíka, označila za prirodzené, že do riadiacich a kontrolných funkcií strany nominujú ľudí, ktorí majú ich plnú dôveru.
"Prekvapuje nás tvrdenie pána Fica o straníckom klientelizme, najmä ak všetci vieme, akým spôsobom boli posty obsadzované za jeho vlády," podotkla pre TASR Tóthová. Podľa vyjadrenia hovorcu premiérky Rada Baťa z 23. novembra Radičová nebude reagovať na Ficove výroky.