Poslancom sa v stredu predstavili kandidáti na šéfa prokuratúry.
Pôvodnú správu tlačových agentúr sme o 20:19 nahradili autorským článkom SME
BRATISLAVA. Dva svety. Tak v stredu pôsobili Jozef Čentéš a Dobroslav Trnka, ktorí sa uchádzajú o funkciu generálneho prokurátora.
Pokým prvý predstavil rozsiahle zmeny, druhý sa o nič také nepokúsil. Trnka dostal od poslancov ústavnoprávneho výboru jednu otázku. Viac zaujal Čentéš, ktorý chce zverejňovať rozhodnutia aj majetkové priznania prokurátorov. O takejto zmene zatiaľ žiadny z kandidátov nehovoril.
Čentéš je za otvorený prístup aj vo vzťahu k médiám. Od dnešného dňa je vraj k dispozícii každému novinárovi, ktorý ho požiada o rozhovor.
K médiám sa správa žoviálne, ochotne pózoval fotografom aj televíznym štábom. Trnka sa im naopak pred rokovaním výboru obrátil chrbtom.
Na otázku, prečo si s Čentéšom nepodal ruku, odpovedal: „Stretli sme sa ráno v práci, nebudem tu robiť šaškáreň.“
Trnka tvrdí, že s ním nemá problém. „Umožnil som mu, aby si urobil docentúru.“ Čentéš nechcel Trnkove rozhodnutia v citlivých kauzách ako Majský či Hedviga Malinová komentovať. „Nie som zbavený mlčanlivosti. Nech vám na ne odpovedajú tí, ktorí tak rozhodli. Ja som žiadne takéto rozhodnutie nevydal.“
Parlament bude o šéfovi prokuratúry hlasovať 2. decembra. Čentéša navrhla koalícia, Trnku poslanec Smeru Mojmír Mamojka.
Chce veľké zmeny
Ak sa stane novým generálnym prokurátorom Jozef Čentéš, prokuratúru zrejme čakajú najväčšie zmeny od pádu komunizmu. Za kľúčové považuje najmä obmedzenie tzv. negatívnych pokynov, ktoré umožňujú šéfovi prokuratúry kedykoľvek zastaviť trestné stíhanie, zrušiť obvinenie a podobne.
„Chcem dosiahnuť, aby mal každý prokurátor istotu, že nebudú žiadne intervencie," povedal Čentéš poslancom ústavnoprávneho výboru parlamentu. Kompetencie šéfa prokuratúry by sa podľa neho mali obmedziť hlavne na podávanie mimoriadnych opravných prostriedkov.
Čentéšovi prekáža slabá vymožiteľnosť práva, ktorá súvisí aj s nízkou efektivitou prokuratúry. „Nie som spokojný, aké veľké množstvo trestných vecí tlačíme pred sebou ako balvan."
Chce preto urýchliť prípravné konanie, pričom prokuratúra by sa mala sústrediť na veľké kauzy organizovaného zločinu. „Týmto ľuďom treba siahnuť predovšetkým na peniaze."
Čentéš plánuje zrušiť vojenskú prokuratúru, za dôležité považuje aj zverejňovanie zásadných rozhodnutí prokuratúry na internete. Verejne prístupné by boli aj majetkové priznania prokurátorov, ktorí by sa riadili novým etickým kódexom.
Trnka nezaujal
Čentéš pôsobil pred poslancami suverénne, odpovedal na množstvo otázok. Jeho protikandidát Dobroslav Trnka sa na výbore zdržal len štyri minúty. „Som tu už šiestykrát za posledné dva mesiace, takže si odpustím úvodné slovo. Nemyslím, že odvtedy sa niečo zmenilo, takže mi môžete rovno klásť otázky."
Vzápätí zavtipkoval, že si musel do parlamentu priniesť vlastnú minerálku. Od poslancov dostal len jednu otázku. „Dúfam, že ste sa neurazili, že ste sem museli merať cestu," spýtal sa Trnku predseda výboru Radoslav Procházka (KDH).
„Nie, len som troška prekvapený," reagoval zjavne zaskočený Trnka. Z parlamentu sa rýchlo vytratil, pri novinároch sa zdržal len krátko.

Beata
Balogová
