BRATISLAVA.
Okresný súd Bratislava 1 rozhodol tak, že návrat do miesta obvyklého pobytu dieťaťa nenariadil. Voči rozhodnutiu je možné odvolanie do 15 dní od doručenia rozsudku.
Otec chlapca chcel žalobou dosiahnuť vrátenie syna do Británie, súd ho však viackrát nevedel zastihnúť a doručiť mu predvolanie.
Napríklad júnové pojednávanie musel odročovať z dôvodu, že musel zisťovať miesto pobytu navrhovateľa, pritom pre získanie kontaktu s navrhovateľom využil všetky dostupné kontakty a spoluprácu aj s medzinárodnými inštitúciami.
Na prvom pojednávaní, ktoré sa uskutočnilo koncom apríla, zaznelo, že otec s dvojakým - tuniským a talianskym - občianstvom sa musel pre neplatenie nájomného zo svojej pôvodnej londýnskej adresy odsťahovať. Jeho pobyt bol pre súd i matku jeho syna neznámy.
Príbeh mladej Slovenky z Topoľčian sa podľa jej slov začal v Londýne, kde žila štyri roky. Pracovala ako opatrovníčka. S priateľom mala syna, ktorý na nátlak otca dostal meno Samir.
Matka ho však volá Samko. Otec sa o syna spočiatku vzorne staral, časom sa však vrátil k užívaniu drog. Strpčoval tým život matke i dieťaťu, ktoré už ako šesťmesačné dostávalo od neho bitku.
Matka bola zúfalá, pod zámienkou dovolenky na Slovensku si začala baliť veci. Partner s dovolenkou súhlasil pod podmienkou, že Samko ostane v Londýne. Dňa 20. augusta 2009, v čase islamského sviatku ramadán, otec celý deň prespal.
Večer, keď odišiel z bytu, sa matka rozhodla, že spolu so synom odíde. Bolo to o deň skôr ako plánovala. Ako povedala na jednom z pojednávaní, prvé noci strávili so Samkom v hosteli pre ľudí z Českej republiky a Slovenska, ktorí sa ocitli v núdzi. V nedeľu matku kontaktovala polícia, otec totiž na ňu podal trestné oznámenie. Nakoniec sa jej na Slovensko podarilo odletieť.
"Určite by som neodišla, keby bolo všetko v poriadku," povedala Samkova mama. "Mala som tam zázemie i prácu." Ako dodala, z partnera má strach, bojí sa, že by si pre syna mohol prísť.
V minulosti Okresný súd Bratislava 1 pojednával viacero káuz návratu maloletého, ktorého odniesla slovenská matka bez súhlasu otca, do miesta obvyklého pobytu - napríklad do Talianska či Nemecka. Vo väčšine známych prípadov návrat dieťaťa zo Slovenska nižší súd nenariadil.