KOMÁRNO. Kto bude primátorom Komárna, môžu rozhodnúť cudzinci. V meste, kde pred štyrmi rokmi zvíťazil Tibor Bastrnák (Most-Híd) len o 23 hlasov, je podľa polície prihlásených na trvalý pobyt až 833 cudzincov, 162 z nich ho získalo tento rok.
Časť cudzincov je prihlásená v panelákoch, kde o nich nikto nepočul. Na schránkach domu na Mederčskej ulici ostalo ležať osem oznámení o čase konania volieb. Sedem údajných obyvateľov domu je z Maďarska, jeden z Rakúska.
Na Eötvösovej ulici obyvatelia objavili deväť neprevzatých obálok na mená občanov z Maďarska. „Mená mi nič nehovoria, bývam tu 33 rokov, odkedy dom stojí,“ vraví domová dôverníčka Etela Janáková.
„Títo takzvaní obyvatelia môžu voliť len v komunálnych voľbách, môže to s nimi súvisieť,“ vraví nezávislý kandidát na primátora Anton Marek.
Trvalý pobyt cudzincom udeľuje cudzinecká polícia. Jej miestnym šéfom bol do júna Tamás Varga, ktorý teraz kandiduje do komárňanského zastupiteľstva za Most-Híd.
„Do 15. januára zákon povoľoval cudzincom z EÚ prihlásiť sa na hocijakú adresu, nemuseli nám nič dokladovať,“ tvrdí Varga. Dnes už musia predložiť doklad o zabezpečení ubytovania, napríklad nájomnú zmluvu.
Primátor nereagoval, stanovisko poskytol prednosta mestského úradu Peter Kovács. „Cudzincov prihlasuje polícia, nie mestský úrad.“
Obavy, aby cudzincov nezneužili vo voľbách, má aj kandidát SMK László Stubendek. V meste majú s volebnými podvodmi skúsenosti. Len nedávno polícia obvinila tri členky okrskovej komisie, že pred štyrmi rokmi v zozname voličov zakrúžkovali aj 15 ľudí, ktorí nevolili.
Vysoký počet cudzincov v pohraničnom Komárne môže mať aj ekonomické dôvody. Až 9 zo 17 cudzincov, ktorých oznámenia našli obyvatelia domov neprevzaté, majú v našom obchodnom registri založené firmy.

Beata
Balogová
