BRATISLAVA.
Súd rozhodol o tom 23. novembra v poručenskom konaní, na základe predloženej rodičovskej dohody o tejto striedavej starostlivosti, uviedol dnes pre TASR hovorca Krajského súdu v Bratislave Pavol Adamčiak.
Ďalšie informácie o účastníkoch konania súd nezverejňuje. Sudcovia zastávajú názor a zdôrazňujú, že "akékoľvek rozhodnutie v takýchto prípadoch ohľadom detí musí byť predovšetkým v ich prospech, doslovne víťazstvom detí". Možnosť striedavej starostlivosť o dieťa u rozvedených rodičov platí na Slovensku od 1. júla tohto roku.
"Zastávam názor, že na rozdiel od mnohých iných štátov s legalizovanou striedavou starostlivosť sa u nás rozširujú možnosti reálneho uvedenia striedavej starostlivosti do praxe tým, že je súdu uložená povinnosť skúmať vhodnosť striedavej starostlivosti rodičov o dieťa aj v prípade, ak záujem o striedavú starostlivosť prejaví len jeden z rodičov, teda dohoda rodičov je vylúčená. Tým sme blízko Belgickému modelu, kde striedavá starostlivosť musí byť ako prednostná úprava preskúmaná, ak o ňu požiada aspoň jeden z rodičov," uviedla pre TASR advokátka Jana Martinková z advokátskej kancelárie Advocatus Martinková.
"Napríklad v Čechách, ktorými sme sa tiež inšpirovali, súd takúto povinnosť nemá, takže ak nedôjde k dohode rodičov, často je tým posudzovanie striedavej starostlivosti ukončené. Aj v Nemecku, ktorého Cochenský model slúžil mnohým za vzor, rodičia musia dospieť k dohode, ktorú súd len odsúhlasí. Avšak k dohode rodičov výrazne prispieva nielen súd, ale aj konzultácie rodičov s mediátormi, advokátmi, súdnymi znalcami a sociálnymi pracovníkmi," dodala.
Ako ďalej objasnila, najdlhšiu tradíciu, čo sa týka striedavej starostlivosti, majú jednoznačne USA (od konca 80. rokov), Kalifornia a Arizona sú v tomto smere priekopníkmi. Postupne sa začala zavádzať do európskych štátov ako sú Nemecko, Belgicko, Česká republika, Francúzsko (možná aj striedavá starostlivosť na skúšku), Nórsko, Írsko, Holandsko, Španielsko, Taliansko, ktoré s ňou experimentujú a postupne vylepšujú už niekoľko rokov.
"Striedavá starostlivosť je uzákonená i v Austrálii, ale pre nedokonalú právnu úpravu málo využívaná. Vo Veľkej Británii zase napriek chýbajúcej legislatíve, existuje judikatúra o spoločnej výchove," dodala advokátka.