sa ohlásiť.
Pred poslancami ústavnoprávneho výboru ste povedali, že polícia by mala stíhať skôr dílerov ako užívateľov drog. Chceli ste sa zapáčiť SaS?
„Vôbec nie. Nemám záujem niekomu sa zapáčiť. Určite nebudem v prípade, že ma zvolia za generálneho prokurátora, sedem rokov hľadať politickú podporu. Buď ma budú brať ako odborníka, alebo nie.“
Je prístup SaS k užívaniu marihuany správny?
„Nebudem sa vyjadrovať k žiadnej politickej strane. Ak niekoho zaujímajú moje názory na kriminalizáciu marihuany, odporúčam mu knihu, s ktorou som úspešne obhájil docentúru. Dohovory, ktorými je Slovensko viazané, vyžadujú kriminalizáciu aj v prípade prechovávateľov drog. Je však otázkou štátu, aké možnosti potrestania bude aplikovať vo vzťahu k týmto ľuďom.“
Je pravda, že s vaším menom prišiel na koaličnú radu Richard Sulík?
„Neviem, nebol som na koaličnej rade. Pani premiérka povedala, že som kandidátom celej koalície.“
Povedali ste, že s ponukou kandidovať vás oslovil „jeden pán“. Kto to bol?
„Dnes to už môžem povedať, mám jeho súhlas. Ide o pána doktora Baránika, ktorý mi bol predstavený ako právny expert koalície na justíciu. Stretli sme sa len raz, v utorok 9. novembra. Predstavil som mu svoje zámery o fungovaní prokuratúry s tým, že som odborník, takže nechcem byť politickým nominantom žiadnej strany. O priebehu koaličných rokovaní som bol informovaný len sporadicky.“
Alojz Baránik je aj expertom SaS, takže platí, že s iniciatívou prišla Sulíkova strana.
„Áno, ale ja som ho bral ako odborníka. S nikým zo SaS som predtým ani potom nehovoril. Keby ma oslovil politik, mal by som so stretnutím problém.“
Povedal vám, ako na vás prišiel? Zvonka nie je jednoduché zistiť, ako funguje prokuratúra, kto má aké postoje.
„Povedal, že ako advokát pozná moje meno z odborných kruhov, z práce na prokuratúre aj z publikačnej činnosti.“
Chváli vás aj Smer. Rokovali ste s niekým z opozície?
„Nie. Ale napriek tomu, že som kandidátom koalície, mám záujem aj o hlasy opozície. V tomto nerozlišujem, pre mňa sú všetci rovnocenní ústavní činitelia. Trestné oznámenia budem vybavovať bez ohľadu na to, kto ich podá.“
Prečo ste chceli vstúpiť do komunistickej strany?
„Kandidátom som sa stal niekedy po roku 1987, keď som začal študovať na právnickej fakulte UK v Bratislave. Už si presne nepamätám, čo ma k tomu viedlo. Prešiel som odvtedy určitým vývojom – je na poslancoch, aby posúdili, či je to prekážka, aby som vykonával funkciu generálneho prokurátora. Pre mňa je to však zabudnutá kapitola.“
Ako prokurátor ste začínali v roku 1992. Prečo ste po piatich rokoch odišli do bankového sektora?
„Ako prokurátor som sa zaoberal ekonomickou a finančnou kriminalitou. Cítil som potrebu rozšíriť si vedomosti, takže keď som dostal ponuku pracovať na ústredí Slovenskej sporiteľne, pochopil som to ako výzvu. Na prokuratúre som sa sústredil na trestné, v banke na obchodné právo. Posunulo ma to ďalej.“
Nesúvisel váš odchod aj s érou mečiarizmu, ktorá sa prejavila aj vo fungovaní prokuratúry?
„Nie. Ja som bol vtedy prokurátorom okresnej prokuratúry. Neriešil som žiadnu kauzu, ani som nemal konflikty s vtedajšími predstaviteľmi vládnej garnitúry.“
Prečo ste sa v roku 1999 vrátili na Generálnu prokuratúru?
„Z hľadiska trestného práva ju považujem za top inštitúciu. Využil som šancu, ktorý mi dal vtedajší šéf prokuratúry Milan Hanzel. Bolo pre mňa cťou, že som sa sem mohol vrátiť.“
Hanzel začínal ako človek SDĽ, ku koncu bol spájaný skôr s SDKÚ. Cítili ste politické tlaky pri rozhodovaní?
„Nie. Počas vedenia doktora Hanzela som bol radový prokurátor. Najskôr som vybavoval konkrétnu agendu na medzinárodnom, potom na trestnom odbore.“
Ako ste vnímali, keď zvolili v roku 2003 za šéfa prokuratúry Dobroslava Trnku?
„Akceptoval som zmenu, o ktorej rozhodol parlament. Pracoval som rovnako ako predtým.“
S novým šéfom sa niekedy zmení aj atmosféra, systém práce. Je Trnka iný ako bol Hanzel?
„Pre mňa osobne nastala zmena, keď som sa stal 22. marca 2004 zástupcom riaditeľa trestného odboru. Okrem bežnej práce som začal vykonávať aj riadiacu funkciu.“
Systémovo sa nezmenilo nič?
„K tomu sa nebudem vyjadrovať. Budem odpovedať len na otázky, ktoré sa týkajú trestného odboru. Hodnotiť prácu prokuratúry ako celku môže len generálny prokurátor.“
Dokázal sa Trnka vysporiadať s politicky citlivými kauzami?
„Opakujem, že doktora Trnku hodnotiť nebudem. Pýtajte sa ma na prácu trestného odboru.“
Čo by ste robili inak alebo lepšie ako on?
„Kde?“
Vo funkcii šéfa prokuratúry.
„Pokiaľ ide o moje zámery, prezentoval som ich na rokovaní ústavnoprávneho výboru parlamentu. Nebudem hodnotiť koncepciu pána Trnku.“
Ako by ste bežnému človeku, ktorý nemá čas študovať vašu koncepciu, vysvetlili, prečo vy a nie pán Trnka?
„Nekandidujem preto, že kandiduje aj súčasný generálny prokurátor. Ak by som bol oslovený ako odborník, išiel by som do toho bez ohľadu na to, kto všetko kandiduje. Neberiem to tak, že buď ja alebo on, v tomto nie je medzi nami žiaden spor.“
Koalícia to však takto postavila. Povedali, že chcú zmenu, ktorú nepredstavuje Trnka.
„Mne nikto nepovedal, že ma oslovili preto, že generálnym prokurátorom je Trnka a my chceme zmenu. Požiadali ma, aby som prezentoval svoj pohľad na fungovanie prokuratúry. Poďme ďalej.“
Prečo ste v roku 2004 ako dozorujúci prokurátor nesúhlasili s Trnkovým rozhodnutím prepustiť Jozefa Majského?
„K tomu sa nevyjadrujem. Nebol som zbavený mlčanlivosti, takže by som porušil zákon.“
Čentéš bude vystavený dvojakému tlaku, píše Marián Leško.
Bolo v poriadku, že prokuratúra sa neodvolala voči žiadnemu oslobodzujúcemu rozsudku v kauzách Ivana Lexu?
„S kauzami Ivana Lexu som neprišiel do kontaktu. Nepoznám spis, takže nemôžem uvádzať žiadne hypotézy, či to bolo alebo nebolo v poriadku.“
Súhlasíte s Trnkovým názorom, že kauza Malinová bola banálna?
„Nekomentujem.“
Keď to urobil on, prečo sa k nej nemôžete vyjadriť aj vy?
„Predpokladám, že ste prišli, aby ste sa pýtali na moje vízie.“
Aj k tomu sa dostaneme. Zmení sa niečo na spôsobe vyšetrovania kauzy Malinová, ak vás poslanci zvolia za generálneho prokurátora?
„Nepoznám tú kauzu ani vyšetrovací spis, takže nemôžem povedať, či sa niečo zmení alebo nezmení, ak ma zvolia za šéfa prokuratúry. Ďalšia otázka.“
Ministerstvo vnútra sa pred pár dňami ospravedlnilo rodine Ernesta Valka. Nemala by to urobiť aj prokuratúra?
„Môžem len zopakovať, že sa nebudem vyjadrovať ku kauze, ktorú nepoznám. Spýtajte sa na krajskej prokuratúre v Bratislave, ktorá sa tým zaoberala.“
Nie je chyba, že prokuratúra dodnes neuzavrela financovanie SDKÚ a Smeru?
„Tieto veci som nikdy neriešil, zodpovedám za trestný odbor.“
Práve trestný odbor je však v boji proti zločinu kľúčový. Generálny prokurátor s ním konzultuje postup v dôležitých kauzách. Riaditeľ odboru vydáva aj záväzné pokyny, ako majú rozhodovať nižšie postavení prokurátori. Necítite spoluzodpovednosť za kauzy, ktoré sa spájajú s Trnkom?
„Ja môžem cítiť spoluzodpovednosť len za kauzy, ktorými sa priamo zaoberám. Doteraz ma nikto nespochybnil, moje stanoviská v trestných veciach boli akceptované.“
Minimálne v prípade Majského to tak nebolo.
„Na to nemôžem odpovedať.“
Súhlasili ste so zastavením trestného stíhania v kauze župného poslanca za Smer Alexandra Rozina, ktorý bol podozrivý z podvodného vydržania pozemkov?
„Nebol som zbavený povinnosti mlčanlivosti.“
Tá kauza bola zastavená na pokyn vášho priameho nadriadeného, riaditeľa trestného odboru Tibora Šumichrasta.
„Nie som hovorcom doktora Šumichrasta.“
Ako spolu vychádzate?
„Naše vzťahy sú pracovno-právne, v súkromí sa nestretávame. Nemal som s ním žiaden konflikt.“
Neprekáža vám, že v roku 1997 zastavil vyšetrovanie v kauze zmareného referenda?
„V tom čase som nepôsobil na prokuratúre. Nikdy sme o tom nehovorili. Nevidel som dôvod, aby som túto otázku otváral.“
Konzultujú s vami vôbec Šumichrast s Trnkom svoje postoje v dôležitých kauzách?
„Podľa toho, čo myslíte.“
Napríklad kauzu Rozin.
„Túto vec so mnou nekonzultovali. Moja pozícia na trestnom odbore spočíva v tom, že mám vlastnú agendu, ktorá sa týka organizovaného zločinu a drogovej trestnej činnosti. Mám pod sebou 22 prokurátorov, ktorí so mnou konzultujú jednotlivé prípady.“
O aké prípady ide?
„Robil som napríklad na kauze kyselinári.“
Prečo chcete oslabiť právomoci generálneho prokurátora?
„Motiváciou je, aby mali radoví prokurátori väčšiu zodpovednosť za svoje rozhodnutia. Ak chce podať prokurátor na okresnej prokuratúre obžalobu, nech to urobí a nečaká, že zaňho rozhodne nadriadený.“
Stávalo sa to často?
„O to nejde. Chcem vyslať signál, že generálny prokurátor verí v ich schopnosť samostatne riešiť kauzy a nechce do nich zasahovať. Ak budem zvolený, vypracujem aj model, ktorý ich bude motivovať k čo najlepším výkonom, aby mali možnosť kariérneho postupu.“
Niektorí prokurátori sa sťažujú, že sú neúmerne zaťažení. Čo s tým chcete robiť?
„Jednou z mojich priorít je zrušenie vojenskej prokuratúry. Chcem, aby sa títo ľudia presunuli na najvyťaženejšie okresné prokuratúry.“
Povedali ste, že zavediete aj etický kódex prokurátora. Ako by mal vyzerať?
„Chcem, aby vedeli, že prokurátorom sú nielen v práci, ale aj na verejnosti. To znamená, že ako reprezentant štátu nesmiem vzbudzovať verejné pohoršenie, navštevovať určité zariadenia.“
Myslíte si, že keď vyhrá Trnka, zmení sa vaše postavenie na prokuratúre?
„Ja tu chcem zostať, neočakávam žiadne ataky. S mojou osobou nie je spojená žiadna kauza, ktorá by vyvolávala pochybnosti o mojej odbornej spôsobilosti.“
Keď zvolia vás, ponúknete mu nejakú funkciu?
„Nebudem sa vyjadrovať k žiadnym hypotézam, čo bude.“
Bude sa na prokuratúre prepúšťať?
„Ak budem zvolený, požiadam ministerstvo financií a NKÚ o vykonanie auditu, ako sa nakladalo s finančnými prostriedkami na prokuratúre.“

Beata
Balogová
