BRATISLAVA. Pravicový primátor a ľavicové zastupiteľstvo alebo naopak. Aj do takejto situácie sa zrejme dostanú mestá o obce po voľbách.
Takýchto prípadov nie je veľa a väčšinou prinášajú spory a prieky, ktoré často komplikujú život obcí. Najmä pokiaľ ide o peniaze. Starostovia majú na starosti výkonnú moc – teda veľkú časť rozhodovania o každodenných veciach. Zastupiteľstvá zasa rozpočet.
Kompetencie
Starosta: riadi chod mestského úradu, z poslancov vyberá viceprimátora, ako štatutár podpisuje zmluvy.
Zastupiteľstvo: schvaľuje rozpočet, územný plán, určuje miestne dane a plat starostovi, vydáva nariadenia, volí kontrolóra.
Jedným z najznámejších príkladov, ako si môžu robiť prieky starosta s poslancami, je 70-tisícová bratislavská mestská časť Ružinov.
V nej v roku 2006 vyhral starosta Slavomír Drozd, miestne zastupiteľstvo však ovládla pravica. Naschvály si robili od začiatku.
Starosta neschválil vymenovanie druhého vicestarostu, ktorého chceli poslanci. Zastupiteľstvo na oplátku nezvolilo sobášiacich poslancov, a tak musel dva mesiace oddávať všetky svadby sám.
Nechali mu zároveň iba základný plat. Takýto stav trval až do marca 2008, kým sa klub SDKÚ nerozpadol. Aj pre nezhody je Ružinov dnes v rozpočtovom provizóriu.
Podobne to vyzerá aj v košickej časti Západ, kde má starosta za Smer Pavol Mutafov pravicové zastupiteľstvo. V mestskej časti mali pre spory dokonca dvoch kontrolórov – starostovho kandidáta a človeka od zastupiteľov.
Autor: knm, mp

Beata
Balogová
