BRATISLAVA. Desiatky miliónov korún zaplatila v rokoch 2004 až 2007 agentúra ministerstva pôdohospodárstva za informačný systém, ktorý nevyužíva. Zmluvy uzavrela Pôdohospodárska platobná agentúra (PPA) pod vedením Vadima Haraja. Ministrom bol aj vtedy Zsolt Simon (Most), ktorý v októbri tohto roka vrátil do funkcie aj Haraja.
PPA začala fungovať v roku 2004 ako agentúra na rozdeľovanie európskych dotácií pre farmárov. Jej riaditeľ Haraj ešte v novembri 2003 zadal zákazku na účtovný systém firme Axon Pro rokovacím konaním bez zverejnenia.
Vraj len rozširovali
Postup bez verejnej súťaže Harajova agentúra zdôvodnila tým, že ide o rozšírenie pôvodného systému, pričom firma má k predmetu obstarávania autorské práva. Podľa právnej analýzy, ktorú neskôr vypracovala advokátska kancelária Gavorová & partneri, to však nebola pravda.
„Z vecnej stránky táto zmluva vyžaduje vytvorenie úplne nového IS, ktorý je nezávislý od pôvodného informačného systému. Zmluva nespomína nadväznosť a prepojenie na pôvodný systém,“ uvádza sa v analýze, ktorú má SME k dispozícii.
Agentúra potom s firmou podpísala ďalšie zmluvy a dodatky o doplnení funkcionality a servisných prácach. Výsledkom bol podľa analýzy nefunkčný a predražený produkt s chybami, ktoré sa nedajú odstrániť. V závere právnici odporúčajú ako najprijateľnejšie východisko uzavrieť s firmou dohodu o mimosúdnom vyrovnaní s doplatkom.
Dostali milióny eur
„Firme Axon Pro bolo v októbri 2007 po mimosúdnej dohode vyplatených 25 443 000 korún (845tisíc eur),“ povedal Juraj Kadáš z tlačového oddelenia ministerstva pôdohospodárstva. Za produkty a služby PPA okrem toho zaplatila vyše milióna eur. Po finančnom vyrovnaní prestala systém používať.
Postup pri zavádzaní informačného systému Haraj obhajuje. Tvrdí, že z 25 krajín únie boli náklady v porovnaní s realizovanými dotáciami najnižšie. „Neviem o žiadnom porušení zákona o verejnom obstarávaní. Nie je mi známa ani právna analýza, ktorá by porušenie zákona potvrdzovala.“
Kramplovej analýza
Analýza zmlúv s Axon Pro je z augusta 2007, teda z obdobia ministrovania Zdenky Kramplovej (HZDS). Opiera sa o odborný posudok znalca Eduarda Jenču. Experti v nej konštatujú, že základnú zmluvu napriek vážnym chybám systému nemožno vypovedať, lebo objednávateľ ich v záručnej lehote nereklamoval.
V poriadku vraj nebola ani servisná zmluva, na základe ktorej si firma účtovala paušál 333-tisíc korún (11tisíc eur) mesačne. „Zmluva mohla umožniť bezdôvodné obohatenie sa. Nevymedzila služby, nevytvorila podmienky na dôslednú kontrolu.“
Axon Pro tvrdí, že dodaný systém bol plne funkčný. „Reálny dôvod sporu bol, že po voľbách v roku 2006 nastúpilo do PPA vedenie nominované HZDS, ktoré potrebovalo realizovať zákazky v omnoho vyšších objemoch cez spriaznené firmy,“ povedal šéf firmy Alfréd Zimmermann.
Poukázal na obchod s firmami Columbex a SAP, ktorý Kramplová vybavovala po zrušení zmluvy. „Kým naše služby vyšli za štyri roky spolu okolo 40 miliónov korún, známy tender pani Kramplovej bol za 900 miliónov.“
Súčasné vedenie ministerstva závery analýzy nespochybnilo. Simon však za Harajom stojí, pred vymenovaním do funkcie vraj zvážil všetky okolnosti. „Hrozilo, že Slovensko príde o všetky európske dotácie, ak PPA nesplní kritériá. Aj vďaka pánu Harajovi sme sa s touto situáciou vyrovnali.“
Obchod HZDS sa zatiaľ neskončil
BRATISLAVA. Kauza Columbex sa na ministerstve pôdohospodárstva začala v roku 2008 a stále nie je doriešená. Bývalá ministerka Zdenka Kramplová (HZDS) uzavrela s firmou bez súťaže zmluvu na dodanie informačného systému pre PPA za 900 miliónov korún (30 miliónov eur).
Potom musela Kramplová odísť z funkcie, pretože sa dostala do sporu s Vladimírom Mečiarom. Úrad pre verejné obstarávanie pri tendri neskôr skonštatoval porušenie zákona. Kramplovej nástupca Stanislav Becík zmluvu s Columbexom napadol na súde. Ďalší minister za HZDS Vladimír Chovan však v apríli tohto roka žalobu stiahol a zmluvu s Columbexom obnovil.
Súčasný minister Zsolt Simon (Most) najnovšie oznámil, že chce zmluvu zrušiť pre jej nevýhodnosť. Už pritom avizoval, že vrátenie 10 miliónov eur, ktoré už firma dostala, zrejme nebude možné. V súčasnosti podľa Simona zo zmluvy nikto nevie, ktoré služby a prečo dodáva Columbex a ktoré jeho subdodávateľ SAP.
„Mohla nastať situácia, že za niektoré služby alebo tovary sa platilo dvakrát. Nehovorím, že sa to stalo, ale vylúčiť to nemôžem,“ povedal Simon. Teraz plánuje pripraviť analýzu obchodu s Columbexom. Podľa súčasného šéfa PPA Vadima Haraja nový audit za roky 2007 až 2009 konštatuje závažné zistenia vrátane nedostatkov v oblasti informačných systémov.
(bum)

Beata
Balogová
