BRATISLAVA. Ľudia z celého sveta si každoročne v prvý decembrový deň pripomínajú Svetový deň AIDS. Toto ochorenie v súčasnosti predstavuje celosvetový problém. Podľa organizácie UNAIDS koncom roka 2008 žilo na svete asi 33,4 milióna ľudí s HIV, z toho je asi 2,1 milióna detí mladších ako 15 rokov.
Nárast počtu nakazených vírusom HIV na Slovensku pokračuje, krajina však stále patrí medzi štáty s relatívne nízkym výskytom.
Od polovice 80. rokov, keď sa výskyt HIV a s ním súvisiaceho ochorenia AIDS na Slovensku sleduje, sa vírusom nakazilo 339 Slovákov. Skutočnosť je však podľa odborníkov horšia, keďže iba časť ľudí vyhľadá odbornú pomoc. Situácia vo svete sa však začína meniť, počet nakazených v celosvetovom meradle mierne klesol.
"Na Slovensku zaznamenávame každoročne nárast prípadov HIV/AIDS," povedal dnes pri príležitosti blížiaceho sa svetového dňa boja proti AIDS šéf epidemiológie úradu Ján Mikas.
Na Slovensku bolo od začiatku sledovania HIV/AIDS v roku 1985 do 31. októbra tohto roka laboratórne potvrdených 453 prípadov infekcie HIV, z toho v 114 prípadoch bol vírus diagnostikovaný u cudzincov.
Spôsob prenosu je rovnaký ako vo svete
Najčastejším spôsobom prenosu podľa neho zostáva, podobne ako v krajinách západnej Európy, homosexuálny styk; nasleduje prenos vírusu HIV heterosexuálnym stykom na ženy.
Potvrdzujú to aj štatistiky, podľa ktorých je vírusom HIV nakazených 286 Slovákov a 53 Sloveniek. Ochorenie AIDS prepuklo u 57 nakazených, 37 ľudí na túto zatiaľ nevyliečiteľnú chorobu zomrelo.
Prvenstvo v počte nakazených patrí medzi krajmi Bratislave a okoliu. Na Slovensku porodilo aj 16 žien nakazených vírusom HIV; prenos medzi matkou a dieťaťom sa zatiaľ nepotvrdil u 11 detí, zvyšných päť detí zdravotníci sledujú.
Vyšetrovanie anti-HIV protilátok je na Slovensku prístupné každému človeku. Ak vyšetrovaná osoba trvá na anonymnom skúmaní, lekár jej pridelí kódové označenie a vyšetria ju anonymne. Výsledky testov oznamuje lekár vyšetrovanému osobne a každá návšteva u lekára je spojená s poradenským rozhovorom.
Vo svete je 5,5 milióna nakazených mladých ľudí
"Len v roku 2008 bolo vo svete zaznamenaných 2,7 milióna nových infekcií HIV a na AIDS zomreli dva milióny ľudí," informoval na dnešnej tlačovej konferencii v Bratislave hlavný hygienik zastupujúci Gabriel Šimko.
Približne 40 percent nových prípadov v celosvetovom meradle je podľa riaditeľky kancelárie Svetovej zdravotnícke organizácie na Slovensku Dariny Sedlákovej hlásených vo vekovej skupine 15 až 24 rokov, pričom vo väčšine prípadov ide o nakazenie heterosexuálnym stykom.
V súčasnosti žije 5,7 milióna ľudí v tejto vekovej skupine s HIV/AIDS. "Dodržiavanie liečby je však u týchto mladých ľudí často problematické," dodala Sedláková.
Lekári rozlíšili tri štádiá infekcie vírusom HIV. Prvé je označenie HIV-pozitív a týka sa každej osoby, u ktorej bol priamo alebo nepriamo v krvi dokázaný vírus. Druhé štádium je HIV-pozitív - asociačné ochorenie a posledným je už samotný AIDS. Napriek pokroku v liečbe zostáva toto ochorenie stále nevyliečiteľné a nedá sa mu predchádzať ani očkovaním.