BRATISLAVA. Asociácia doktorandov Slovenska (ADS) súhlasí s povinným zverejňovaním záverečných a kvalifikačných prác na internete tak, ako to navrhuje skupina koaličných poslancov v pripravovanej novele vysokoškolského zákona.
"Veríme, že toto opatrenie pomôže zlepšiť informovanosť o výsledkoch výskumu na Slovensku, zníži počet prípadov plagiátorstva, ako aj zvýši transparentnosť nakladania s verejnými prostriedkami v oblasti vedy, výskumu a vysokého školstva," uviedla dnes pre TASR Gabriela Pleschová z ADS. Asociácia združuje viac ako 600 mladých vedcov zo Slovenska.
Návrh vysokoškolskej novely, ktorá chce bojovať proti plagiátorstvu a podvodom na vysokých školách, je v parlamente v druhom čítaní.
Novelu kritizovala Slovenská rektorská konferencia, ktorá upozorňovala, že v prácach ide často o originálne výsledky a niektorým bránia vo zverejňovaní napr. legislatívne či etické dôvody, prípadne patentová ochrana.
Poslanec za SDKÚ-DS Miroslav Beblavý preto predložil školskému parlamentnému výboru (18.11.) pozmeňovací návrh, ktorý povoľuje "tajné prílohy", na ktoré sa viaže ochrana a tie by sa nezverejnili.
Slovenská rektorská konferencia prisľúbila, že zmenu ešte prerokuje. Predseda Rady vysokých škôl Viktor Smieško TASR potvrdil, že k návrhu nemajú po zmenách výhrady.
Autori by Beblavého úprave mohli zároveň žiadať o odklad publikovania svojich diplomových, bakalárskych, rigoróznych a habilitačných prác na internete až o tri roky. Školský parlamentný výbor tiež odobril, že novela by po jej schválení parlamentom začala platiť od septembra budúceho roka namiesto mája.
"Otázku utajovania sme, myslím, vyriešili dobre," komentoval Beblavý. Dodal, že už teraz platí, že práce sa vrátane ich citlivých častí obhajujú verejne. Na internet by sa podľa návrhu nemali dostať ani tie práce, ktoré by boli publikované v odborných časopisoch.
Minister školstva Eugen Jurzyca (SDKÚ-DS) na rokovaní školského výboru (18.11.) potvrdil, že novela podľa neho prispeje k tomu, aby sa záverečné práce nekopírovali. Pripustil, že pôvodný návrh prinášal isté riziká spojené s tým, že autor by musel podpísať zverejnenie tých údajov, ktoré by mohli byť v budúcnosti patentované.
Na VŠ sa každoročne vyprodukuje od 50.000 do 100.000 záverečných prác.