Hlasovanie sa začína ráno o siedmej, končí sa skôr ako iné voľby, už o ôsmej večer.
BRATISLAVA. Sobotňajšie voľby rozhodnú o tom, kto bude nasledujúce štyri roky viesť slovenské mestá a obce.
Od rána vyberáme starostov, primátorov a poslancov obecných zastupiteľstiev, ktorí majú v rukách to, aké vysoké budú miestne dane a poplatky, aj to, na čo ich použijú, či opravia cesty a školy a komu dovolia v meste či obci stavať.
Aj v komunálnej politike ide o veľké peniaze, už niekoľkotisícové mestá rozhodujú o miliónoch eur v rozpočte.
O miesta na radniciach sa uchádzajú tiež politici z vrcholových funkcií v štáte a viacerí poslanci parlamentu.
Koalície nie vždy kopírujú spoluprácu strán z veľkej politiky, v zásade však najmä vo veľkých mestách ide o súboj pravice a ľavice.
Tesný súboj sa dá očakávať napríklad v Bratislave, Košiciach či v Banskej Bystrici. Voľby sú jednokolové, primátorom či starostom sa stane ten, kto dostane najviac hlasov. Preto môže aj vo väčších mestách rozhodnúť aj zopár hlasovacích lístkov.
Rozhodujú o miliónoch
Ak vás zaujíma, aké budú vo vašej obci či meste školy a škôlky, koľko bude na sídliskách ihrísk, po akých cestách budeme jazdiť alebo koľko budeme platiť za odvoz odpadu, mali by byť pre vás dôležité.
„Nie je jedno, akého manažéra má mesto na čele. Či takého, ktorý robí dobré strategické rozhodnutia a dbá na transparentnosť, alebo takého, ktorého zaujímajú najmä zákazky pre kamarátov,“ hovorí riaditeľ Inštitútu pre ekonomické a sociálne reformy Peter Goliáš.
„Nielen vláda a parlament v Bratislave, ale i komunálni politici v mestách a obciach rozhodujú o tom, ako sa míňajú naše dane,“ upozorňuje aj analytik Konzervatívneho inštitútu Dušan Sloboda. „Ide pritom o nemalé peniaze, s ktorými často šafária nie práve hospodárne.“
Vlani mestá a obce rozdelili 3,5 miliardy eur. Napríklad 50-tisícové mesto ako Prievidza má ročný rozpočet vyše
33 miliónov eur, čo je miliarda korún.
Miestni politici majú aj ďalšie právomoci, ktoré sa nás bezprostredne týkajú. Schvaľujú územné plány, podľa ktorých sa mestá a obce rozvíjajú. Samosprávy spravujú cintoríny a zeleň, dotujú dopravu a schvaľujú podmienky, podľa ktorých sa v meste podniká či zabáva.
Účasť klesá
Napriek rastúcim kompetenciám miest a obcí, účasť v komunálnych voľbách klesá. Pred štyrmi rokmi dosiahla historické minimum 47,6 percenta.
Sociológovia predpokladajú, že prepad účasti sa zastaví. Agentúra Focus zverejnila prieskum, podľa ktorého by mal prísť k urnám každý druhý volič. Podobný odhad má aj Pavel Haulík z agentúry MVK. „Vo všetkých voľbách z tohto volebného cyklu bola účasť lepšia ako v predošlom cykle,“ myslí si.
Kliknite - obrázok zväčšíte
Anketa
Pôjdete voliť? Prečo si myslíte, že je dôležité zúčastniť sa komunálnych volieb?
Jaro Vojtek, dokumentarista, režisér
Volieb sa určite zúčastním, lebo si myslím že nesmieme byť ľahostajní k veciam okolo nás. Sami sme si zodpovední za kvalitu nášho života. Treba ovplyvňovať veci verejné a nebyť len prizerajúcou sa súčasťou v kolese dejín. Komunálna politika je úplne na dosah a nesplnené sľuby sa dajú miestnemu starostovi vytmaviť zoči- voči. Keď sa zúčastňujem na voľbách, zúčastňujem sa na svojom živote, akým smerom sa priestor okolo mňa uberá. Veď platíme tomuto štátu nemalé dane a aspoň takto ich môžeme nejakým spôsobom pretransformovať na spoločenský kvalitatívnejší život.
Svetozár Dluholucký, prednosta Detskej kliniky Detskej fakultnej nemocnice v Banskej Bystrici
Určite sa zúčastním. Pretože život v regiónoch a mestách je taký, ako fungujú ľudia na tejto úrovni, či sa vrhnú na politikárčenie, alebo nejaký osobný biznis a prospech, alebo či budú robiť v prospech toho, čo politika je, teda služba mestu, verejnosti. Ak chceme v tomto smere niečo spraviť, je absolútne nevyhnutné, aby sa každý zúčastnil týchto volieb. Výsledky týchto volieb budú zrkadlo nášho národa, alebo aj obcí.
Karol Mičieta, nový rektor Univerzity Komenského v Bratislave
Samozrejme, že sazúčastním komunálnych volieb, pretože chcem aby vyhral v našom meste aj v mestskej časti ten správny človek. Kandidátov poznám a viem si vybrať.
Ľubomír Palčák, generálny riaditeľ Výskumného dopravného ústavu v Žiline
Predpokladám že pôjdem, ak dožijem. Chcem sa zúčastniť volieb. Už aj obce po presune viacerých kompetencií zo štátu zohrávajú veľmi dôležitúúlohu, z hľadiska aj vecného, aj ekonomického. Práve tu je ten najbližší vzťah medzi obcou a občanom a preto by človek mal rozhodnúť o tom, kto tú obec bude spravovať. Ide aj o veľké peniaze. V budúcnosti navyše budú mať obce ešte väčšie kompetencie a je ešte dôležitejšie, kto v nich bude rozhodovať.

Beata
Balogová
