AKTUALIZOVANÉ 20:10

Ako prebiehali voľby do uzavretia miestností minúta po minúte

Na Slovensku prebiehajú komunálne voľby, v ktorých občania vyberajú starostov, primátorov a poslancov miestnych zastupiteľstiev.

(Zdroj: TASR)

20:10 Všetky volebné miestnosti na Slovensku sú už definitívne uzavreté.

20:00 Všetky volebné miestnosti, s výnimkou Luníka IX by mali byť zavreté. V Košiciach sa bude voliť ešte 10 minút.

19:59 O siedmej večer bolo v Krpeľanoch odvoliť už 73 percent zapísaných voličov. Podľa miestnej volebnej komisie toto číslo nie je raritou, pretože podobne dopadne v tejto turčianskej obci účasť pri každých voľbách.

Časť občanov tento argument neberie, podľa nich vysoká volebná účasť je dôsledkom toho, že občanov zaujíma, akým smerom sa bude ich obec uberať, pretože pred niekoľkými týždňami vyjadrovali svoju nespokojnosť s prácou starostu aj v referende. V zozname šiestich kandidátov na starostu sa o tento post uchádza opäť.

19:57 Priebeh volieb v Topoľčanoch je tesne pred zatvorením volebných miestností pokojný a bez incidentov. Potvrdil to člen mestskej volebnej komisie Maroš Pavlovič.

"Všetko prebieha pokojne. Nič extra sa nestalo. Mali sme iba dva podnety na porušenie volebného moratória. Nešlo však o to, že by si niekto ešte dnes robil kampaň. Skôr to boli podnety na to, že neboli odstránené volebné billboardy a plagáty," uviedol Pavlovič.

Volebnú účasť si odhadnúť netrúfol, potvrdil však, že nebude malá. Ľudia chodia do volebných miestností stále, po celý deň. Presné údaje nemám, ale zdá sa, že volebná účasť bude slušná, skonštatoval.

19:55 Niekoľko menších incidentov musela počas dnešných komunálnych volieb riešiť obvodná volebná komisia v Štúrove. V obci Bajtava sa voľby začali približne o 30 minút neskôr ako mali. Dôvodom bola neprítomnosť zapisovateľky okrskovej volebnej komisie. Podľa informácie člena obvodnej volebnej komisie zapisovateľku zdržali technické problémy.

"Autobus sa skrížil na ceste, ktorú zatarasil. Autá tadiaľ nemohli prechádzať," skonštatoval. V Bajtave zaznamenali aj ďalší incident. Súčasný starosta sa pred volebnou miestnosťou usiloval ovplyvniť priebeh volieb. "Členovia komisie mu dohovorili, poslúchol a odišiel."

V obci Obid zasa miestny občan nechcel umožniť ďalším obyvateľom obce voliť. Členovia volebnej komisie zavolali na pomoc políciu. "Dotyčný muž odišiel ešte pred ich príchodom. Mám informáciu, že to nebolo po prvý raz. On sa tak správal aj v minulosti, vraj je jednoducho taký," konštatoval člen obvodnej volebnej komisie.

19:51 Volebná účasť v Bratislave bola pol hodinu pred uzatvorením volebných miestností priemerne 26 percent až 27 percent.

V bratislavskom Primaciálnom paláci, kde sídli mestská volebná komisia, je prítomných vyše 50 pracovníkov sumarizačného útvaru. Do paláca prinesie svoje zápisnice z volieb 393 okrskových volebných komisií z územia Bratislavy.

19:47 Vo Vysokých Tatrách a v podhorí dnes počas celého dňa husto snežilo. Mnohých voličov to však neodradilo a svoju občiansku povinnosť si prišli splniť.

19:40 Volebné komisie vo viacerých trnavských okrskoch zaznamenali podnety od občanov, že majú záujem byť nezávislými pozorovateľmi pri sčítavaní hlasov, informoval predseda mestskej volebnej komisie Jozef Nádaský

19:35 Voľby v Zlatých Moravciach prebiehajú v napätej situácii. Aj napriek tomu, že oslovení predsedovia z viacerých okrskových komisií zhodnotili doterajší priebeh volieb ako pokojný, mestská volebná komisia riešila viacero podnetov.

"Nie sme povinní vás informovať o priebehu volieb, do vnútra nemôžete ísť," povedal redaktorovi TASR pred dverami mestského úradu muž, ktorý sa nepredstavil. Na otázky nechcela odpovedať ani zapisovateľka mestskej volebnej komisie Daniela Šutková.

"Ja vás nemôžem informovať. Volebná komisia zasadá a ja ich nebudem vyrušovať," odpovedala na otázky na schodoch mestského úradu.

19:30 V Žabokrekoch pri Martine v doterajšej histórii samosprávnych volieb ešte taký vysoký záujem o post starostu a poslanca obecného zastupiteľstva nemali. Občania si vyberajú spomedzi siedmich kandidátov na starostu a 23 kandidátov na poslancov.

19:25 V Prešove sa volebná účasť o šiestej večer pohybovala okolo dvadsiatich percent.

19:22 V Kežmarku malo počas volebného dňa dôjsť k zvážaniu Rómov do volebných miestností. Hovorkyňa Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Prešove Jana Karnišová informovala, že bol podaný podnet, podľa ktorého mali byť Rómovia zvážaní do volebnej miestnosti v Základnej škole Nižná brána.

19:21 V okrskovej volebnej komisii číslo 11 v Centre voľného času v Považskej Bystrici zverejnili zavádzajúce informácie týkajúce sa vyplňovania volebných lístkov.

Považskobystričan Miloš Konečný uviedol, že na vnútornej strane drevotextilnej zábrany oddeľujúcej miesto na vyplňovanie hlasovacie lístka bol vzor, podľa ktorého treba kandidátov označiť krížikom.

19:14 Priebežné odhady v Žiline hovoria o nižšej volebnej účasti na sídliskách a vyššej účasti v prímestských častiach. „Na sídliskách je to slabšie, ale teraz kolegovia, čo sa vrátili z niektorých prímestských častí, tak tam bola tá účasť silnejšia. Ale percentuálne sa to nedá, lebo my si tu také štatistiky nevedieme,“ uviedol zapisovateľ žilinskej volebnej komisie Jakub Ulaher.

Voľby v Žiline prebiehajú podľa Ulahera bez akýchkoľvek problémov, mestská volebná komisia nezaznamenala žiadne podnety ani porušenia volebného zákona.

19:12 Na kuriózny prípad počas dnešných komunálnych volieb upozornil obyvateľ Kráľovského Chlmca Zoltán Nagy. „Prenosná urna z volebného okrsku č. 2 - Mestský úrad - sa za podozrivých okolností ocitla v pohostinstve, v sprievode jedného z členov okrskovej volebnej komisie. Okrem poburujúceho faktu, že prenosná urna bola v spomínanom pohostinstve spolu s členom komisie, urna bola bez dohľadu, v pohostinstve a mimo svojho okrsku," uvádza Nagy.

19:05 Po Pezinku jazdí auto, ktoré vyzýva Pezinčanov, aby prišli voliť. Účasť v Senci je zatiaľ nižšia, ako sa očakávalo.

19:02 Tridsaťsedemročný Peter Kotian (Smer) a vyše 60-ročný dôchodca Jozef Šalátek (SOS) súperia o kreslo starostu v Jalovci. O súboj generácii majú v tejto dedine voliči zatiaľ záujem.

„Hlasovanie je pokojné, ľudia chodia hojne voliť. Je to hlavne preto, že poznajú kandidátov, nie ako pri iných voľbách. Navyše rozhodujeme o tom, ako bude naša dedina vyzerať v budúcnosti," dozvedeli sme sa od predsedníčky okrskovej komisie v Jalovci Ľudmily Kotianovej.

18:49 Niektorí voliči v Banskej Bystrici mali nejasnosti ohľadom interpretácie na hlasovacích lístkoch o vzdaní sa dvoch kandidátov na primátora, nezávislého Zdenka Haringa a Martina Baníka (SDKÚ, SaS, KDS). Ako ďalej objasnil predseda Obvodnej volebnej komisie Stanislav Kizek, tieto dve mená totiž ostali na lístkoch, keďže sa do tlače nestihli dať nové.

18:47 Predsedníčka prešovskej mestskej volebnej komisie Romana Birošová (HZD) odhaduje, že do 18:00 sa v Prešove na komunálnych voľbách zúčastnilo okolo 20 percent voličov. Do uzatvorenia volebných miestností by tento počet mohol podľa nej narásť na 25 percent.

18:45 V centre Bratislavy je priebeh komunálnych volieb pokojný. Po 18. hodine mali v 34 okrskoch asi
25-percentnú účasť.

"Predpokladáme, že dosiahneme asi 35 percent, ale obvyklých 37 percent z predchádzajúcich volieb to zrejme nebude," povedala staromestská hovorkyňa Alena Kopřivová.

"Zistili sme, že jeden z kandidátov na starostu obchádza v okrskoch členov volebných komisií za svoju stranu. Je to od neho nekorektné," dodala Kopřivová.

18:44 V Nitre dosahuje volebná účasť zatiaľ v priemere 20 percent. V dvoch mestských častiach je však záujem ľudí o voľby vyšší - v Starom meste a obvode Chrenová, Janíkovce prišlo doteraz k volebným urnám 40 percent zapísaných voličov.

18:35 Zástupcovia obvodnej volebnej komisie vo Vranove nad Topľou dnes preverovali niekoľko podnetov.

"Riešili sa podnety, že sa vo vranovskej mestskej časti Rodinná oblasť zvážajú ľudia, tak sme boli na mieste s políciou. Ďalší podnet sa týkal ovplyvňovania seniorov pri voľbe v Domove dôchodcov v Továrnom," informoval predseda komisie Dušan Cicko.

18:34 Ani nie dvojtisícová hornonitrianska Diviacka Nová Ves má viac kandidátov na starostu ako okresné mesto, chváli sa aj 55-percentnou volebnou účasťou.

18:05 V okrsku číslo štyri v Novákoch dnes prišiel voliť Jozef Daniška, najstarší občan mesta a pravdepodobne aj celej hornej Nitry. Onedlho oslávi úctyhodných 102 rokov života.

18:00 Ústredná volebná komisia (ÚVK), zatiaľ nezaznamenala pri voľbách organizačné problémy. Potvrdil to podpredseda komisie Ján Petrík. Problémy sa nezaznamenali ani v teréne, kde situáciu skontroloval predseda komisie Karol Nagy.

Komisia sa na svojom večernom zasadnutí, ktoré sa začne po 18.00 h, bude venovať desiatkami podnetov, pričom väčšina sa týka porušovania volebného moratória. Ľudia sa komisii sťažovali napríklad na zasielanie sms správ, ktorá navádzali na voľbu konkrétneho kandidáta, ozrejmil Petrík.

17:49 Oravská obec Babín s 1400 obyvateľmi si vyberá starostu spomedzi ôsmich kandidátov, čo je rekord nielen v dedine, ale aj v celom regióne. K jedinej volebnej urne zatiaľ prišlo asi štyridsať percent voličov. Priebeh volieb je pokojný, miestna volebná komisia nezaznamenala žiadne podnety.

DSC_6881_upr1_res.jpg

Voľby v Zlatých Moravciach.

17:44 V obci Gregorovce, kde miestna volebná komisia nezaregistrovala dvoch kandidátov na starostu, je situácia počas volebného dňa pokojná. Očakávajú tam minimálne 60-percentnú účasť.

17:43 Štyri podnety na porušenie volebného moratória dnes riešila Obvodná volebná komisia v Prešove.

mysla.jpg

Volebné rozmery v Nižnej Myšli.

POZRITE SI GALÉRIU >>


17:42 V Martine doteraz prišla k volebným urnám asi štvrtina oprávnených voličov. Niektorí z nich dostali v priebehu dňa sms správu s pokynom, koho majú voliť.

17:41 V obci s najväčšou rómskou osadou na Slovensku je záujem o voľby pomerne veľký. Zatiaľ sa nevyskytli žiadne vážnejšie problémy.

17:35 Volebná účasť v Bratislave bola k 17.00 h približne 24-percentná. Pre TASR povedal tento odhad predseda Mestskej volebnej komisie hlavného mesta SR Bratislavy Jozef Luha.

Členovia komisie sledovali priebeh volieb v mestských častiach Ružinov, Rača, Petržalka a tiež Staré Mesto. Práve v Starom Meste zaznamenali najviac žiadostí z celkového počtu 40 až 50 o voľbu do prenosnej schránky od starších obyvateľov.

17:28 V dnešných komunálnych voľbách sa v obci Banské v okrese Vranov nad Topľou zúčastnila do 15.30 h takmer polovica oprávnených voličov. Svoje volebné právo si prišiel uplatniť aj lekár Kipchanga Chemwotei Sakong, ktorý pochádza z africkej Kene.

17:27 V kúpeľnom mestečku Turčianske Teplice s približne šiestimi tisíckami voličov zaznamenali približne tretinovú účasť na hlasovaní. "Účasť je celkom dobrá, voľby prebiehajú pokojne, nezaznamenali sme zatiaľ nejaké incidenty," povedal šéf miestnej volebnej komisie Peter Matula.

17:03 V Dubnici nad Váhom došlo v čase volebného moratória k šíreniu krátkych správ prostredníctvom mobilných telefónov. Správy vyzývajú ich adresátov, aby volili jedného z kandidátov na primátora mesta.

Predseda mestskej volebnej komisie v Dubnici Jaroslav Puček potvrdil prevzatie podnetu na porušovanie volebného moratória.

17:01 V okrese Košice - okolie, kde je veľká koncentrácia rómskeho obyvateľstva, zaznamenali niekoľko podnetov kvôli podozreniu z kupovania hlasov.

16:41 V súvislosti s dnešnými komunálnymi voľbami dostala polícia v Banskobystrickom kraji deväť podnetov. V troch prípadoch išlo o podozrenie z kupovania hlasov, ktoré sa však ani v jednom prípade nepotvrdilo. Zvyšných šesť podaní sa týka možného ohovárania na propagačných materiáloch a polícia ich vyšetrovanie ešte neuzavrela.

16:29 Aj v obci Veľká Ida v okrese Košice okolie, kde je veľká koncentrácia rómskeho obyvateľstva, zaznamenali podľa predsedu Miestnej volebnej komisie Štefana Žigu podnety na porušenie volebného zákona.

16:20 Komunálne voľby na hornej Nitre sú zatiaľ pokojné a bez väčších problémov. Obvodná volebná komisia počas dňa neriešila žiadne podnety.

16:19 Hoci nemálo obyvateľov Slovenska sa dnes trápi s výberom kandidáta na primátora či starostu, ľudia v turčianskom Budiši takéto starosti nemajú. O starostovskú stoličku v obci s asi dvoma stovkami usadlíkov totiž nikto neprejavil záujem.

16:16 Volebný deň vo Vrícku osviežilo jubileum. Anna Bohatová má dnes 90 rokov. Vo volebnej miestnosti dostala kyticu s blahoželaním.

16:10 Spoločný primátorský kandidát koalície štyroch vládnych strán v Prešove Ondrej Matej prišiel do volebnej miestnosti so svojou manželkou a dvoma deťmi. Hlasoval o tretej popoludní v kultúrnom stredisku PKO na Sídlisku Šváby. Veril si, no zároveň zdôraznil, že favoritom nie je.

16:08 Účasť okolo tretej popoludní sa v okrskoch na jednom z najmladších a jednom z najstarších sídlisk Považskej Bystrice pohybovala od jedenásť do sedemnásť percent. Občania by privítali voľby cez internet.

16:06 Brunovčania dúfajú, že nové vedie obce stmelí tých, ktorých niekoľkoročné spory názorovo aj ľudsky rozdelil. „Dúfam, že sa ľudia dajú dohromady, lebo teraz je to tu rozbité," hovorí Pavol Halienka.

16:05 Predsedovia okrskových volebných komisií v Trenčíne hodnotia účasť krátko po poludní ako pokojnú, viac voličov očakávajú podvečer okolo šiestej hodiny.

15:52 V Poltári o kreslo primátora bojuje päť kandidátov. Traja z nich už využili svoje volebné právo, dvaja sa k volebným urnám ešte len chystajú.

15:51 V Chyzerovciach, ktoré sú časťou Zlatých Moravciach, žije početná rómska komunita. Voliť podľa našich informácií už mnoho Rómov bolo.

„Bol som aj ja s celou rodinou. Dvoch sme krúžkovali," povie Július Banda a bez váhania prezradí aj čísla adeptov na primátora, ktorým dal hlas. Prečo krúžkovala celá rodina až dvoch kandidátov, nevysvetlil.

15:49 V obci Nižná Myšľa, ktorú začiatkom júna po dlhotrvajúcich dažďoch zasiahol katastrofálny zosuv pôdy a pre narušenú statiku museli zbúrať už 29 rodinných domov, prebiehajú komunálne voľby v pokojnej atmosfére.

15034945_res.jpg

Voľby v Nižnej Myšli.

15:39 V obci Veľký Biel údajne porušili volebné moratórium. Jeden z kandidátov na post starostu dostal včera informáciu, že neznámy človek roznáša letáky, ktoré ho osočujú.

15:37 Meteorológ z Lomnického štítu voliť nemôže ísť, tatranskí chatári však s voľbami problém nemajú.

15:36 Miestna volebná komisia bratislavskej mestskej časti Petržalka posúdi podnety občanov, ktoré sa týkali zasielania sms správ o tom, koho majú a koho nemajú voliť v dnešným komunálnych voľbách.

15:31 V Dubnici nad Váhom sú voľby pokojné. Na komisiu sa zatiaľ nikto neobrátil s pripomienkami či podnetmi.

„Obišli sme volebné miestnosti, všetko je v poriadku. Boli len pripomienky technického charakteru, pretože niektoré okrskové komisie sa sťažovali, že sa nekúri. Týkalo sa to najmä škôl," informovala podpredsedníčka komisie Eva Páleníková.

15:29 Aj v dlhom rade sa popoludní čakalo na možnosť hlasovať v komunálnych voľbách v Dudinciach v okrese Krupina. V jednom z najmenších slovenských miest si občania vyberajú hlavu mesta z piatich kandidátov, zaujímavosťou je, že jeden z nich je čiernej pleti.

15:28 Obyvatelia Novej Dubnice zobrali úlohu rozhodnúť o tom, kto bude ich záujmy zastupovať v nasledujúcich štyroch rokoch, zobrali vážne. Do štrnástej hodiny sa účasť pohybovala okolo tridsiatich percent.

15:20 Jediného kandidáta na starostu a iba päť záujemcov o poslanecké stoličky majú v Studenej v okrese Rimavská Sobota. Voľby bez otáznikov obyvateľov k urne príliš nelákali.

15:16 Obyvatelia Dolných Otrokoviec pri Hlohovci mohli voliť už od šiestej rána.

15:02 Niektorí voliči na Luníku IX prichádzali do volebnej miestnosti s kalendárikom jedného z kandidátov na starostu, na ktorom mali napísané aj čísla uchádzačov o poslanecký mandát, ktorých by mali krúžkovať. Voľby sa predĺžia.

14:58 V podroháčskej obci Habovka prišlo zatiaľ k urnám približne 20 percent voličov. Komisia očakáva najväčší nápor v miestnosti pred šiestou večer, kedy sa začína v kostole sv. omša, a po jej skončení.

V zozname oprávnených voličov je zapísaných 1008 občanov, komunálnych volieb sa zvyklo v minulosti zúčastňovať 700 až 750 voličov.

14:51 V Banskej Bystrici už odvolili obidvaja najvážnejší kandidáti na post primátora Peter Gogola (Most-Híd, KDH, SDKÚ, SaS, KDS) a Ľubomír Vážny (Smer, HZDS, SNS).

V prípade, že zvíťazí Gogola, ako prvé nechá preveriť všetky zmluvy skupine nezávislých právnikov, okamžite otvorí program transparentné mesto a stretne sa so zamestnancami úradu. Vážny za svoju prioritu označil schválenie rozpočtu, a tiež pozastavenie a prehodnotenie zmlúv, prenájmov a predajov mestského majetku.

14:49 V Čačíne neďaleko Banskej Bystrice stíhajú obyvatelia nielen odvoliť, ale aj porobiť typické sobotné práce. Chystajú drevo, zabíjajú, dokončujú zazimovanie včelstiev.

14:44 Obyvatelia Tornale, ktorých bývalý primátor sa nachádza vo väzení a mesto je už v treťom ozdravnom režime, majú o komunálne voľby priemerný záujem.

14:36 Ústredná volebná komisia (ÚVK), ktorá dohliada na priebeh komunálnych volieb, vyzvala príslušné orgány verejnej moci na takú úpravu legislatívy, ktorá by zamedzila zneužívaniu práva v súvislosti s porušovaním volebného moratória.

"ÚVK poukazuje na skutočnosť, že platná právna úprava neobsahuje sankcie za porušenie volebného moratória a v tejto súvislosti konštatuje, že tento právny stav vytvára priestor na zneužitie práva v neprospech tých, ktorí volebné moratórium dodržiavajú," citovala uznesenie komisie jej zapisovateľka Lívia Škultétyová.

14:27 V Kráľovskom Chlmci v okrese Trebišov pozorovatelia nezávislých kandidátov zaznamenali tzv. volebnú reťaz a už na to upozornili štátnu políciu, ktorá podľa nezávislého kandidáta na poslanca mestského zastupiteľstva Árpáda Kalaposa situáciu preveruje.

14:25 Popoludní v obci Nová Dedinka v Seneckom okrese prišla odovzdať svoj hlas aj predsedníčka vlády SR Iveta Radičová. Komunálnym voľbám pripisuje premiérka veľký význam.

"Do komunálnych volieb nominovalo svojich kandidátov 54 politických zoskupení. Sama som bola prekvapená, aké máme rôzne politické zoskupenia. Okrem toho vznikli rôznorodé kombinácie, až prekvapujúce. To, čo vnímam ako podstatné, je, že si majú občania zvoliť vyše 2900 starostov a primátorov a viac ako 21.000 poslancov. Vyše 400 kompetencií prešlo zo štátu na samosprávy. Je to dôležitá voľba, preto ma znepokojuje dlhodobo nízka voličská účasť v komunálnych voľbách," povedala Radičová.

Odvolila už aj Iveta Radičová.

14:17 V prešovských okrskových komisiách vládla počas prvých hodín volieb spokojnosť s účasťou. Na Sídlisku III komisia potvrdila, že už o pol dvanástej účasť podľa odhadu presiahla tridsať percent. K urnám chodili mladí i starší.

14:10 Kremničania chodili k urnám do deviatej len málo. Účasť sa začala zvyšovať najmä okolo obeda.

14:07 V Kráľovskom Chlmci v okrese Trebišov pozorovatelia nezávislých kandidátov zaznamenali tzv. volebnú reťaz a už na to upozornili štátnu políciu. Vo volebnej miestnosti vhodí volič prázdnu obálku do urny, hlasovacie lístky vynesie von a druhý volič vojde už so zakrúžkovanými kandidátmi na lístku do miestnosti, vloží ich do obálky a vhodí ich do urny, svoje prázdne lístky zoberie von, a tak to pokračuje. „Robia to za päť eur tunajší rómski voliči z ulice Lajosa Kossutha blok 5 a 6. Polícia nás informovala, že to už preveruje,“ povedal Kalapos.

14:03 Volebnú účasť v Lysej pod Makytou ovplyvnil možno aj jarmok, ktorý zorganizovala obec. Účasť bola dopoludnia vysoká. Podľa súčasného starostu obce Pavla Gábika organizovanie takejto akcie v deň volieb nie je porušením volebného moratória. „Termín jarmoku sme mali dohodnutý a nahlásený skôr ako termín volieb. Akcia už sa nedala presunúť. Nič sme tým neporušili," tvrdí starosta.

13:54 Vianočné osvetlenie na Hlavnej ulici vešali traja muži aj v deň volieb. K urnám sa zatiaľ nedostali, po práci si vraj občiansku povinnosť splniť pôjdu.

13:47 V každej zo 48 obcí v Prievidzskom regióne niekto kandiduje na starostu. V štyroch dedinách majú len po jednom záujemcovi.

13:36 Voliť svojich zástupcov v komunálnej politike chce aj väčšina ľudí, žijúcich v Dome opatrovateľskej služby na Janka Kráľa 2 v Nitre.

13:34 Hoci v dvadsiatich troch obciach majú voliči na výber len jedného kandidáta na starostu, svoju voličskú povinnosť si plnia ako každé voľby.

galz.jpg

Volebný sneh a mráz v Ždiari.

POZRITE SI GALÉRIU >>


13:33 Centrum Trnavy žije komunálnymi voľbami. O kandidátoch ľudia debatujú v obchodoch aj na ulici, väčšina opýtaných sa k voľbám chystá. Výnimkou sú voliči zapísaní v okrsku č. 2. Mesto sem sústredilo ľudí bez konkrétnej adresy, tých vraj politika nezaujíma.

13:32 Ľudia pricestovali do Nitry, aby v noci nelegálne rozmiestnili pútače na primátorského kandidáta. Povedali, že ich nikto neobjednal.

13:25 Kontroverzná primátorka Zlatých Moraviec Serafína Ostrihoňová je dôvodom vysokej volebnej účasti v meste. Dve volebné obdobia jej vládnutia rozdelili obyvateľov na dva tábory.

13:19 Ľudí z martinských Bambusiek, na ktorých prevažne žijú Rómovia, zváža k volebnej miestnosti malý autobus. Nie všetci však mohli odvoliť. Niektorí z nich neboli zapísaní v zoznamoch voličoch.

13:18 Krátko pred poludním prišiel odvoliť ľavicový kandidát na primátora Prešova Milan Laca. Do volebnej miestnosti na Základnej škole na Bajkalskej prišiel s celou rodinou, ktorú následne pozval na slávnostný obed. Očakával vyrovnaný volebný súboj.

13:17 Jedna z okrskových volebných komisií v Rusovciach musela usmerniť voliča, aby vyplnil volebný lístok za plentou a nie mimo nej, ako pôvodne chcel.

13:13 Priebeh volieb v Hlohovci je zatiaľ pokojný. Jeden z nezávislých kandidátov nominoval do komisií pozorovateľov.

gal.jpg

Volíme primátorov a starostov.

POZRITE SI GALÉRIU >>


13:11 Priebeh komunálnych volieb v meste Komárno a v okrese Komárno dopoludnia nenarušili žiadne mimoriadne udalosti.

"Všetky volebné miestnosti sa otvorili o 7.00 h. Občas zavolajú z niektorých okrskových komisií a pýtajú sa na záležitosti okolo prenosných urien a na ďalšie technické záležitosti. Nemáme zatiaľ ani žiadne podnety na porušovanie zákona," povedal zapisovateľ Obvodnej volebnej komisie v Komárne Michal Servanský.

13:04 Vo volebnej miestnosti okrsku č. 1 v mestskej časti Košická Nová Ves dnes napoludnie využil svoje hlasovacie právo spolu s manželkou Martou súčasný primátor mesta Košice František Knapík (SDKÚ, KDH, SMK, OKS, SZS), ktorý sa opätovne uchádza o túto funkciu.

Volebnú účasť podľa Knapíka môže ovplyvniť dnešné počasie, keďže v meste vytrvalo sneží. Jeho odhad je asi 30 percent.

12:57 Úradujúci primátor Trenčína Branislav Celler a jeho pravdepodobne najväčší konkurent v súboji o primátorské kreslo pod Matúšovým hradom Richard Rybníček volili v rovnakej volenej miestnosti.

Branislav Celler vo volebnej miestnosti.

12:47 V obci Žehra, kde v minulosti dochádzalo k rôznym spôsobom ovplyvňovania volieb, urobila obec pre dnešnými komunálnymi voľbami niekoľko zmien.

12:46 Nezávislý kandidát na primátora Prešova Pavel Hagyari prišiel voliť sám. Do okrsku na Základnej škole na Kúpeľnej ulici v starom meste ho priviezol jeho šofér. Pred volebným aktom nebol nervózny, rozdával úsmevy, podával si ruky s okoloidúcimi a veril vo svoje víťazstvo.

12:44 Anketa v Nitre dokázala, že väčšina ľudí voliť ide. Vo výbere budúceho primátora majú pomerne jasno.

12:43 Volebná účasť v dnešných komunálnych voľbách v Bratislave je k 12.00 h približne 10 až 15 percent. Tento odhad uviedol predseda Mestskej volebnej komisie hlavného mesta SR Bratislavy Jozef Luha na základe situácie v navštívených okrskoch v mestských častiach Rača, Lamač, Devín, Devínska Nová Ves a Staré Mesto.

12:41 Primátor Žiliny Ivan Harman (SDKÚ) prišiel dopoludnia odovzdať hlas v komunálnych voľbách s manželkou a deťmi do Základnej školy v Budatíne.

Po hlasovaní novinárom povedal, že volebný deň strávi s rodinou. "Po náročnej volebnej kampani sa povenujeme rodinným prácam a prácam v domácnosti. No a keďže od rána sneží, určite ma čaká aj odhŕňanie snehu na dvore i na chodníku. Myslím si, že zájdeme spolu s rodinou do cukrárne alebo na spoločný obed. A večer s kandidátmi na poslancov budeme čakať na výsledky," povedal Harman.

12:39 Na rómskom sídlisku Dúžavská cesta v Rimavskej Sobote zatiaľ voľby prebiehajú pokojne a bez problémov, potvrdil predseda okrskovej volebnej komisie Ján Karas.

12:37 Voliči v nitrianskom volebnom obvode Staré Mesto začali chodiť do volebných miestností už krátko po ich otvorení. Na Gymnáziu Párovská predpoludní odvolil aj kandidát na primátora nominovaný pravicovou koalíciou SDKÚ, OKS a SaS Jozef Weber. Ten verí, že aj v chladnom a veternom počasí ľudia k volebným urnám prídu.

"Napriek počasiu si myslím, že sa rozhoduje o príliš veľa veciach v každej obci, v každom mestečku, aj v takom meste ako je Nitra. Tí čo prídu voliť rozhodujú aj o tých, čo voliť neprídu, to je známe príslovie, a preto ľuďom odporúčam, aby o dôležitejších a ďaleko dôležitejších rozhodnutiach ako sú parlamentné voľby rozhodli dnes," povedal krátko po hlasovaní Weber.

12:34 Kandidát na primátora Bratislavy za iniciatívu Zmena zdola Ján Budaj prišiel voliť na pravé poludnie do okrsku 9 v Rači.

"Ak budem zvolený, veľmi sa budem zaujímať o zmluvu na zbúranie PKO. Dôvody na jej neplatnosť už dávno pominuli a treba ju zrušiť," povedal novinárom po volebnom akte. Zároveň pripomenul, že ho mrzí anonymná volebná kampaň, ktorá sa objavila v ostatných dňoch a môže poškodiť jeho osobu.

12:31 Komunálne voľby prebiehajú v okresoch Malacky, Pezinok i Senec bez problémov.

12:28 Žiarski policajti preverovali v časti Pod Kortínou podozrenie zo zvážania ľudí k voľbám.

12:26 Žilinčania, ktorí napriek vytrvalému sneženiu prichádzajú k volebným urnám, už zväčša majú svojho favorita vybraného vopred. Väčšina oslovených voličov očakáva zmenu.

„Očakávam odbornosť a niečo lepšie pre Žilinu, nie tak strašne veľa zastavať ju celú, pretože tu už nie sú ani parky ani nič pekné,“ povedala Mária Šulajová. V Žiline je to za ostatných 20 rokov po prvýkrát, čo nekandiduje Ján Slota. Voličom na kandidátke nechýba a aj keby tam bol, väčšina z nich by mu svoj hlas nedala.

„Vôbec mi tam nechýba. Ľudia už majú svoje skúsenosti a prišli na to, čo je dobré a čo je zlé,“ povedala Elena Ďurčanová.

12:24 Ani husté sneženie, zhruba 30 centimetrov nového snehu, klzká cesta či hmla neodradili obyvateľov Detvianskej Huty v okrese Detva od účasti na komunálnych voľbách.

Do autobusovej zastávky, ktorá už tradične slúži aj ako volebná miestnosť pre osady Blažkova jama, Žabica a Bratkovica, prišlo podľa tamojšej okrskovej volebnej komisie za prvé zhruba tri a pol hodiny voliť už okolo 20 percent zo 122 zapísaných voličov.

"Tu je stále účasť dobrá, aj v minulých voľbách tu bola najlepšia - okolo 80 percent. Verím, že aj dnes do tých 70 percent bude," povedala pre agentúru členka komisie Jaroslava Mališová.

Hoci ide o autobusovú zastávku, komisia netrpí v nečase. Je to uzavretá miestnosť so zavedenou elektrinou, ktorá slúži aj ako spoločenská miestnosť pre rôzne podujatia. Na spoločenskú miestnosť majú v Detvianskej Hute upravené dve z troch tamojších autobusových zastávok, ako volebná miestnosť sa využíva jedna.

12:20 Miestna volebná komisia a traja predsedovia okrskových volebných komisií v obci Ľubica (okres Kežmarok) sa dohodli na tom, že všetky hlasovacie lístky opečiatkujú ešte jednou pečiatkou obce.

12:15 Na nového primátora Bratislavy čaká podľa prezidenta SR Ivana Gašparoviča aj riešenie otázok ohľadne dopravy či parkovania. Povedal to novinárom po tom, ako spolu s manželkou Silviou odvolil krátko po 11. hodine v priestoroch základnej školy na Jelačičovej ulici.

Hlavné mesto má podľa neho tiež problémy so zdravotnými službami či hľadaním nových priestorov pre takéto zariadenia. Ako podotkol, na ich riešení musí spolupracovať vláda spolu s mestom. Ľudí trápi aj ubúdajúca zeleň či nedostatok športovísk. "Veľmi málo sa vychádza v ústrety starým ľuďom a vozičkárom," dodal prezident.

Gašparovič zároveň spomenul dlh, s ktorým si nové vedenie Bratislavy bude musieť poradiť. Upozornil však, že to nie je problém iba slovenskej metropoly, ale i ostatných miest.

"Celé Slovensko má problémy so zadlžením, a to sú otázky, o ktorých by mali rozhodovať ľudia, ktorí tomu rozumejú a chcú občanom pomôcť," podotkol.

Prezident sa zúčastnil komunálnych volieb, aby o všetkých spomenutých otázkach rozhodovali ľudia, ku ktorým má dôveru. "Ak by som neprišiel voliť a nevyužil svoje právo, stratil by som možnosť kritiky," uzavrel najvyšší ústavný činiteľ.

15033538_res.jpg

Prezident Gašparovič v sprievode manželky.

12:13 Jozef Bajčičák (Smer), ktorý začiatkom novembra odstúpil z predvolebného boja o primátorskú stoličku Dolného Kubína zo zdravotných dôvodov, ráno približne o ôsmej zomrel v banskobystrickej nemocnici.

12:09 Predseda miestnej volebnej komisie na košickom sídlisku Lunik IX Ladislav Petráš prerušil tesne pred poludním voľby v tejto mestskej časti. Po pätnástich minútach mohli voliči pokračovať v hlasovaní.

12:06 Kandidátka na post primátorky Hlavného mesta SR Magdaléna Vášáryová (kandidátka SDKÚ, SaS, KDH, Mosta-Híd a OKS) ako prvé v prípade svojho úspechu otvorí na magistráte okná. Povedala to novinárom krátko potom, ako v spoločnosti svojho manžela Milana Lasicu a dcéry odvolila na základnej škole na Grösslingovej ulici.

Na otázku, či magistrát potrebuje vyvetrať, odvetila, že predošlé vedenie mesta urobilo veľa dobrého, no boli aj chyby. "Napríklad znížili zadlženosť mesta zo skoro 90 percent na 64, čo je veľmi dôležité. Na to dobré treba nadviazať, ale kauzy treba okamžite stopnúť," deklarovala.

Ako jednu z prvých vecí musí podľa svojich slov pripraviť organizačnú zmenu tak, aby mohla ustanoviť hlavného urbanistu mesta s novými právomocami. "Urbanistická vízia je to základné, čo budeme potrebovať," podotkla.

Svoje šance vo voľbách si Vášáryová netrúfala odhadnúť. "Občania rozhodnú a dajú mandát, my politici musíme čakať. Rozhodnutie ľudí budem rešpektovať. Netrúfam si tipnúť percentá. Prieskumy ukazovali, že v Bratislave by sa malo volieb zúčastniť veľké percento ľudí. Ja by som si priala, aby ich prišlo čo najviac," povedala.

Na margo kampane podotkla, že sa jej dosť ťažko posudzuje. "Položila som si otázku, odkiaľ mali niektorí ľudia na megabilboardy, ja som nemala ani jeden. On stojí 20-krát viac ako normálny bilboard," dodala.

15033463_res.jpg

Vášáryová v sprievode svojho manžela Milana Lasicu.

12:05 Záujem ľudí o komunálnu politiku podľa predsedu SDKÚ Mikuláša Dzurindu každým rokom rastie, obyvatelia si uvedomujú, že komunálne voľby sú im najbližšie a priamo sa ich dotýkajú. Pre Dzurindu voľby starostov, primátorov a poslancov miestnych zastupiteľstiev znamenajú dôležitý akt.

"Lebo viem, že od toho, akého budeme mať starostu v Starom Meste, bude závisieť, ako sa bude vyvíjať počet parkovacích miest, čo je dôležité pre každého, ktorí bývame v Starom Meste, či bude naďalej kvalitne zabezpečovaná služba odvozu komunálneho odpadu, či bude pribúdať zaujímavých kultúrnych podujatí," povedal.

"Veľmi podobné je to na úrovni mesta, ktoré má tiež významné kompetencie po reforme verejnej správy a fiškálnej decentralizácii. Je veľmi dobrá príležitosť, aby sme pekne spolupracovali z úrovne vlády s predstaviteľmi miestnej samosprávy," konštatoval líder SDKÚ potom, ako využil svoje volebné právo.

Dzurinda vníma, že ľudia sa zaujímajú o problémy života obcí, rastie záujem o miesta poslancov v zastupiteľstvách. "Len nesmieme byť prinervózni, lebo sme stále mladou demokraciou," dodal.

Minister zahraničných vecí si myslí, že účasť na voľbách bude pekná, aj keď si uvedomuje, že ide už o šieste voľby za posledné dva roky a občania môžu byť z volieb unavení. Verí však, že pôjdu voliť. "Ja si myslím, že bude pekná účasť," uzavrel.

12:02 V Pezinku volia ráno väčšinou starší ľudia, väčší počet voličov očakáva volebná komisia večer.

11:58 O voľby do samosprávnych orgánov miest a obcí majú Záhoráci podľa zapisovateliek mestských volebných komisií záujem. Voliči prichádzajú priebežne, dopoludnie patrilo skôr starším voličom.

11:56 Obec Ostrovany v okrese Sabinov sa mediálne zviditeľnila múrom, ktorý vystavala obec pri rómskej osade ako opatrenie proti neprispôsobivým. Múr a kriminalita je aj témou prebiehajúcich volieb.

11:53 Predseda parlamentu Richard Sulík dal vo voľbách hlas "dámam". "Volil som pre Staré Mesto Táňu Rosovú a pre mesto Magdu Vášáryovú," konštatoval Sulík.

Sulík nevedel odhadnúť celkovú účasť na komunálnych voľbách. "Dúfam, že bude aspoň taká ako pred štyrmi rokmi. To už by bolo celkom dobré," skonštatoval. Vtedy prišlo k urnám 47,65 percenta oprávnených voličov.

O tom, aký výsledok očakáva pre SaS, špekulovať nechcel, pretože ich kandidáti sú často kandidátmi koalícií. "Neexistuje niečo ako celoslovenské číslo. Musíme sa nechať prekvapiť. Dúfam, že aspoň nejakí kandidáti z našich 132 členov, ktorí kandidujú, sa dostanú do obecných a mestských parlamentov.

15033496_res.jpg

Sulík volil spoločne s bratislavským županom Pavlom Frešom.

11:46 Podnet miestnej volebnej komisie o kupovaní hlasov z radov rómskeho obyvateľstva rieši Obvodná volebná komisia vo Zvolene.

Ako povedala zapisovateľka volebnej komisie Alena Filová, pred okrskovou volebnou miestnosťou, ktorá je v osemročnom gymnáziu na Okružnej ulici v mestskej časti Sekier - Lipovec, bolo údajne viacero Rómov, ktorí mali napísané na lístku, koho majú zakrúžkovať. "Naši členovia komisie išli momentálne tento podnet preveriť," uviedla.

11:40 Nezávislý kandidát na primátora Košíc a súčasný starosta mestskej časti Košice - Krásna Marek Kažimír sa na dnešnom volebnom akte zúčastnil spolu s manželkou Marcelou v miestnom kultúrnom dome.

Práve v čase jeho návštevy sa na mieste nachádzalo množstvo rómskych voličov, ktorých sem zvážali autá istej taxislužby. Niektorí z nich pre potvrdili, že boli poučení o tom, koho majú voliť, ako aj to, že majú za tieto voľby sľúbené odmeny.

"Na môj popud podpísali kandidáti na primátora v našom meste Kódex kandidáta, ktorý hovoril práve o odmietnutí kupovaných hlasov. Chcem veriť, že nikto z mojich protikandidátov nie je za týmto prípadom, bol by to zlý signál pre demokraciu," povedal po svojom vykonaní volieb Kažimír.

11:34 V Markovciach a Malčiciach, ktoré postihli v júni katastrofálne povodne, čakajú voliči najmä účinné opatrenia, ktoré by ľudí a obce bránili pred veľkou vodou.

11:31 Všetci kandidáti na primátora Trnavy prišli dnes odovzdať hlas do svojich volebných okrskov už v dopoludňajších hodinách. Mesto bude mať po šestnástich rokoch nového primátora, ktorý nahradí štvornásobného primátora Štefana Bošnáka.

Jozef Pobiecký (SDKÚ SaS) prišiel v sprievode svojej matky. "Som presvedčený, že nám to vyjde," povedal. Dodal, že verí, že Trnavčania si nájdu dnes cestu do volebných miestností vo väčšej miere, ako v predchádzajúcich voľbách. "Práve preto, že je čas na zmenu," dodal.

Na ZŠ na Vančurovej ulici volil nezávislý kandidát Bystrík Stanko. "Obyvatelia mesta si po tých rokoch zaslúžia, aby Trnava ožila a pohla sa dopredu," povedal. Dodal, že verí, že Trnavčania si cestu k urnám nájdu.

"Mnohí ocenili už len to, že sa v meste po šestnástich rokoch vôbec nejaká volebná kampaň robila," skonštatoval. Na výsledky bude pravdepodobne čakať v trnavskej centrále Smeru, ktorý ho podporil.

Kandidát KDH Vladimír Butko volil na ZŠ na Spartakovskej ulici. "Nevolil som prvýkrát, moje pocity nie sú nejaké výnimočné. Ľudia si zvolia tých, ktorých považujú za to najlepšie pre mesto," povedal po tom, ako vhodil v sprievode manželky a dcéry do volebnej urny svoj hlas.

Predpokladá, že obyvatelia mesta budú mať o voľby väčší záujem z dôvodu, že na radnici sa čaká výmena. Volebnú sobotu asi bude tráviť doma. "Posledné týždne som sa málo venoval sebe, rodine, teraz prídu na rad rôzne papiere a noviny na usporiadanie. V hlave už usporiadané mám," dodal Butko.

Posledný, o 11. hodine volil na ZŠ na Atómovej ulici Marián Barcaj (SDĽ - SZ). "Som plný očakávania, ako to dopadne, nechám sa prekvapiť," povedal.

11:27 Pod Tatrami a na Spiši boli voľby predpoludním pokojné. Sťažnosť na porušenie moratória zaznamenali a preverovali v obci Domaňovce v okrese Levoča.

11:22 Kandidát na bratislavského primátora Milan Ftáčnik (nezávislý s podporou Smeru) odvolil krátko po 10.30 h vo volebnom okrsku č. 81 v priestoroch Strednej zdravotníckej školy na Strečnianskej ulici v Bratislave-Petržalke.

Podľa Ftáčnika je dôležité, aby občania vyjadrili svoju vôľu v dnešných komunálnych voľbách. "Pred štyrmi rokmi volilo 32 percent občanov Bratislavy, pred 8 rokmi iba 27 percent, tipujem, že účasť bude vyššia," povedal. Verí, že občania zareagujú na ponuku od jednotlivých kandidátov a prídu voliť.

ftacnik.jpg

Ftáčnik verí vo vyššiu účasť.

11:13 Kandidáti na post primátora Banskej Bystrice Ľubomír Vážny (Smer, SNS, HZDS) a spoločný kandidát pravice a nezávislých Peter Gogola už odvolili.

"Cítim takú zodpovednosť," povedal Gogola po tom, ako vhodil o 9.00 h svoj hlasovací lístok do urny na Spojovej ulici. Ako dodal, keď chodieval voliť a nebol na kandidátnej listine, "tak som to vnímal inak ako teraz. Teraz je to už veľmi, veľmi osobné". Počas dňa má ešte na pláne skúšku s rokenrolovou kapelou, aby si zopakovali repertoár. V nedeľu totiž majú hrať a on už štyri týždne s kapelou neskúšal. Gogola prežije večer vo svojom štábe. "Pripravili sme takú netradičnú talkshow," dodal nezávislý kandidát.

Vážny volil o hodinu neskôr ako Gogola, a to na Bakossovej ulici. Ako po volebnom akte uviedol, jeho pocity sú "úplne bežné, sú to už možno moje 20. voľby, neviem to ani odhadnúť". Kandidát na post primátora prezradil aj svoj nasledovný plán. "Ideme urobiť klobásy a zaniesť ich na údenie."

bb_res.jpg

Gogola cítil po hlasovaní zodpovednosť.

11:11 Možnosť rozhodnúť o tom, kto bude obhajovať záujmy občanov v dubnickom mestskom zastupiteľstve nasledujúce štyri roky, má 20 982 voličov. Z nich po prvý raz môže využiť volebné právo 153 prvovoličov. Voličské právo má aj 125 cudzincov.

11:01 Účasť voličov v 1. volebnom okrsku v obci Šarišské Michaľany (okres Sabinov) sa o 10. hodine približovala k 20 percentám.

"Voľby v našom okrsku prebiehajú pokojne, dosiaľ nebol žiadny problém. Najviac ľudí prichádzalo po svätej omši, predpokladám, že nápor bude po 14. hodine a najviac voličov očakávame medzi 17. a 18. hodinou," konštatoval predseda okrskovej volebnej komisie Jozef Polák.

10:53 Komunálne voľby v najmenšej obci Nitrianskeho kraja v Jesenskom (okres Levice) majú veľmi pokojný priebeh. Starostom obce so 47 obyvateľmi sa stane súčasný starosta, 73-ročný lekár na dôchodku Jozef Chrančok. Keďže bol jediným kandidátom na post starostu, na zvolenie mu stačí jediný voličský hlas.

"Starostom budem už piate volebné obdobie. Je to moje posledné pôsobenie na tomto poste, viac už kandidovať nebudem. Ani teraz som už nechcel, no nikto iný sa neprihlásil," konštatoval Chrančok.

Ešte nedávno žilo v Jesenskom 54 obyvateľov. "Krátko pred voľbami si sedem ľudí odhlásilo trvalý pobyt. Naša obec sa pomaly mení na rekreačnú oblasť, ľudia sem chodia na chalupy. V obci stojí do 25 rodinných domov," uviedol starosta.

10:45 Obyvatelia Beluše, kde je o kreslo starostu veľký záujem, kandiduje totiž päť ľudí, nezaregistrovali búrlivú predvolebnú kampaň. Volebná účasť je dobrá.

„Je to oveľa lepšie ako počas referenda, volieb do VUĆ či celoslovenských volieb. Ľudia možno pochopili, že toto sú pre nich tie najdôležitejšie voľby," hovorí Jaroslav Trník, predseda volebnej komisie v treťom okrsku.

10:41 Štatistický úrad je pripravený na sčítanie hlasov z dnešných obecných volieb. "Všetci naši ľudia nastúpia včas, technika je rozvezená, zdá sa že všetko funguje - zatiaľ a o 20:00, keď sa zatvoria volebné miestnosti začneme spracovávať výsledky hlasovania," povedala pre médiá počas dnešného rokovania Ústrednej volebnej komisie predsedníčka štatistického úradu Ľudmila Benkovičová.

10:32 S manželkou a deťmi prišiel ráno odovzdať hlas kandidát koalície Smer, Strana zelených, HZDS, HZD na primátora Žiliny Igor Choma.

Po hlasovaní skonštatoval, že dnešný deň strávi s rodinou. "Kampane bolo naozaj veľa a čas som strávil prakticky mimo domu. Takže skúsim vychutnať aspoň tento jeden deň do večera", povedal Choma.

choma.jpg

Igor Choma s rodinou vo volebnej miestnosti.

10:23 Desiatky obyvateľov bratislavskej Petržalky dávajú podnety na porušovanie volebného moratória a sťažujú sa na SMS správy od volebného štábu jedného z kandidátov na primátora.

"Od rána riešime niekoľko desiatok podnetov," povedal hovorca mestskej časti Ľubomír Andrassy. Podľa neho sa dokonca členka jednej volebnej komisie posťažovala, že k voľbe daného kandidáta vyzývali aj priamo na piatkovom divadelnom predstavení v Istropolise.

10:09 Predseda volebnej komisie na Luníku IX zaznamenal pred volebnou miestnosťou skupinky úžerníkov, ktorým obyvatelia sídliska dlhujú peniaze a takto ich psychicky ovplyvňujú pred samotnou voľbou. Požiadal preto o spoluprácu políciu.

9:55 Prvú hodinu po otvorení volebných miestností odovzdalo svoj hlas v 22. volebnom okrsku bratislavskej mestskej časti Staré Mesto len 30 voličov z vyše tisícky zaregistrovaných.

Voľby sa bez vážnejších problémov rozbehli na strednom Slovensku, záujem ľudí o hlasovanie bol však po otvorení volebných miestností minimálny. Možno aj pre husté sneženie pristúpil k urnám za prvú hodinu iba zlomok zapísaných voličov, povedali členovia volebných komisií.

Obyvatelia Martina dali prednosť sobotným nákupom či upratovanie, niektorých odradilo chladné počasie a sneženie.

"Myslím si, že účasť v priebehu dňa stúpne. O komunálne voľby zvykne byť väčší záujem než o eurovoľby alebo voľby do parlamentu. Ľudia predsa len rozhodujú o veciach, ktoré sú im bližšie. Mohli by sme sa priblížiť účasti spred štyroch rokov," povedal jeden z členov komisie v širšom centre Martina.

Za pokojné označili zatiaľ voľby predsedovia mestských volebných komisií v Prešove a v Košiciach. "Zatiaľ sme mali len niekoľko dotazov, jedna babička napríklad chcela odvoliť už tri minúty pred začiatkom volieb, pretože chcela stihnúť autobus," poznamenala Romana Birošová z prešovskej volebnej komisie. Účasť si zatiaľ členovia komisií odhadnúť netrúfli aj pre počasie, v oboch mestách totiž od rána husto snežilo.

9:48 Z celkového počtu 5128 zapísaných, prišlo v Nemšovej k volebným urnám zatiaľ 5,4 percent voličov.

9:47 Účasť v jednotlivých trenčianskych volebných okrskoch je rôzna. Ráno chodia voliť najmä ľudia, ktorí idú do práce alebo majú svoj program.

9:34 Členovia volebných komisií pochvaľujú účasť v púchovskom piatom a šiestom volebnom okrsku . Do pol ôsmej ráno mali už viac ako desiatku voličov.

Niektorí prichádzali už pred siedmou. „Chodia mladšie i staršie vekové kategórie bez rozdielu. Od ráno sme mali už sedemnásť ľudí. Jeden pán tu čakal dokonca pred siedmou," povedala predsedníčka komisie Gabriela Koyšová.

9:33 Miestna volebná komisia v obci Držkovce v okrese Revúca nechce, aby sa pozorovatelia zúčastnili na záverečnom sčítaní hlasov, a to aj napriek povoleniu Ústrednej volebnej komisie.

Podľa vedúceho odboru všeobecnej vnútornej správy Obvodného úradu v Rimavskej Sobote Zoltána Pósu, ktorému to oznámila obyvateľka Držkoviec, je takýto postup volebnej komisie zvláštny, ale nie protizákonný.

Predsedníčka volebnej komisie v Držkovciach Magdaléna Šmírová sa k záležitosti odmietla vyjadriť.

9:27 V najproblematickejšej košickej mestskej časti Lunik IX, kde žije okolo šesťtisíc obyvateľov sa začali komunálne voľby pokojne, bez vážnejších rušivých momentov.

lunikTASR_res.jpg

Ako uviedol predseda miestnej volebnej komisie Ladislav Petráš, z 3 330 oprávnených voličov, ktorí sú rozdelení do dvoch okrskov, v priebehu prvej hodiny odvolilo okolo dvesto obyvateľov.

Petráš uviedol, že obyvatelia sídliska majú o komunálne voľby veľký záujem a očakáva, že účasť na voľbách presiahne 50 percent.

9:25 Štatistický úrad je podľa svojej predsedníčky Ľudmily Benkovičovej pripravený na sumarizáciu výsledkov dnešných komunálnych volieb. "Ľudia nastúpia včas, technika je rozvozená. Zdá sa, že všetko funguje, zatiaľ," konštatovala. Výsledky volieb bude spracovávať 1145 pracovníkov úradu, ktorí budú mať k dispozícii 562 počítačov.

Benkovičová ozrejmila, že prvé čiastočné výsledky by mohli byť k dispozícii okolo 20.30 až 20.45 h. Ako dlho bude sumarizácia výsledkov trvať sa nedá predpokladať.

"Závisí to od toho, ako beží práca v okrskových volebných komisiách. Skúsenosti z minulosti hovoria, že vždy sa nájde komisia, ktorá má nejaké problémy," povedala Benkovičová. Priblížila, že pri posledných voľbách sa do nedele 10.30 h čakalo na jeden okrsok.

9:22 Potvrdenie dobrého výsledku z parlamentných volieb očakáva predseda strany Most-Híd Béla Bugár aj od dnešných obecných volieb. „Máme veľmi veľa kandidátov a budem veľmi rád, ak budeme mať okolo päťdesiatpercentnú úspešnosť," dodal.

Ostrý súboj so Stranou maďarskej koalície, ktorý bol počas kampane pred júnovými voľbami do NR SR, sa nezopakoval. „Záviselo to od aktivít členov týchto dvoch strán," poznamenal Bugár s tým, že sa nedá povedať, že by „bol nejaký veľký súboj".

Pre Bugára je potešujúce, že na miestach, ktoré pred obecnými voľbami navštívil, sa stretol s obrovským záujmom mladých ľudí, ktorí sa k strane Most-Híd hlásia.

„Hlavne takých, ktorí neboli ešte v politike, ani v komunálnej, na druhej strane bolo cítiť nadšenie, že ideme robiť aj druhú zmenu. To isté som cítil aj pred parlamentnými voľbami," zdôraznil Bugár. Predseda Most-Híd si vie predstaviť spoluprácu po voľbách aj so zástupcami SMK v jednotlivých obciach.

„Som presvedčený, že spolupráca je nutná. Nedá sa stále bojovať proti primátorovi alebo starostovi zo strany poslancov a naopak. To nemá význam, lebo spoločným cieľom musí byť čo najlepšie slúžiť občanom v danom meste a či dedine," povedal.

9:05 Medzi prvými voličmi, ktorí odovzdali hlas v trenčianskej miestnej časti Záblatie, bola Iveta Radičová. Menovkyňa slovenskej premiérky chodí voliť pravidelne.

"Ísť voliť je nielen právom, no prejaviť svoj názor a záujem o svoju obec či mesto by malo byť povinnosťou. Viedol nás aj s dcérami k tomu môj manžel, ktorý, bohužiaľ, už nie je medzi nami," ozrejmila svoju volebnú účasť.

9:00 Voľby na dolnej Orave začali tiež bez komplikácií. "Komisie sú kompletné, nebol dôvod, prečo by sa v niektorom z okrskov nemohlo riadne voliť," povedal Peter Huba (Smer), predseda Obvodnej volebnej komisie v Dolnom Kubíne.

8:46 Volebnú miestnosť v obci Medzany, okres Prešov, otvorili už o 6. hodine. "Ešte pred voľbami sme dostali podnety od niektorých občanov, ktorí aj v sobotu pracujú a majú skoro autobus, aby sme otvorili volebnú miestnosť skôr, aby aj oni mohli ísť odvoliť," povedala pre TASR predsedníčka miestnej volebnej komisie Soňa Pagurková.

Prvého voliča členovia komisie privítali približne o 6.15 h a bol ním 75-ročný dôchodca Jozef Puškáš.

8:42 Komunálne voľby sa začali bez problémov. "Nemáme informáciu, že by niekde z nejakého dôvodu nezačali hlasovať," skonštatovala pre ranným zasadnutím Ústrednej volebnej komisie jej zapisovateľka Lívia Škultétyová.

Ako ozrejmila, v 2926 obciach je v 5952 okrskoch zapísaných 4 362 245 voličov. "Nie je to konečné číslo, pretože je možné, že vo volebných miestnostiach budú členovia dopisovať voličov," vysvetlila.

Volebné miestnosti sa na celom Slovensku otvorili o 7.00 h s výnimkou 11 obcí, kde sa voľby začali skôr. Svoj hlas tak už od 5.00 h môžu voliči

Najčítanejšie na SME Domov


Inzercia - Tlačové správy


 1. Kedy sa refinancovanie oplatí?
 2. Zanzibar je plný lákadiel na dokonalú exotickú dovolenku
 3. Intímna hygiena – celoročná záležitosť
 4. Rastie nám pokrivená generácia?
 5. Pivovar Šariš podporí cestovný ruch v Prešovskom kraji
 6. Novinka v realitnom biznise! Zatiaľ dostupné len v Grand Koliba
 7. 3 mýty, ktorým ste možno uverili. Ale ako je to naozaj?
 8. FemFest 2017 ponúkne beh na opätkoch i koncert známej speváčky
 9. Plug-in, hybrid alebo elektromobil? Poradíme, ako správne vybrať
 10. Bývajte v budove, po ktorej sa prechádzal Schöne Náci
 1. Detské zúbky sú veda
 2. Štartujú jesenné módne dni v Poluse
 3. Zanzibar je plný lákadiel na dokonalú exotickú dovolenku
 4. Rastie nám pokrivená generácia?
 5. Intímna hygiena – celoročná záležitosť
 6. Pivovar Šariš podporí cestovný ruch v Prešovskom kraji
 7. AAA AUTO za päť rokov predalo 320 tisíc vozidiel
 8. Novinka v realitnom biznise! Zatiaľ dostupné len v Grand Koliba
 9. 3 mýty, ktorým ste možno uverili. Ale ako je to naozaj?
 10. FemFest 2017 ponúkne beh na opätkoch i koncert známej speváčky
 1. 3 mýty, ktorým ste možno uverili. Ale ako je to naozaj? 19 276
 2. Zanzibar je plný lákadiel na dokonalú exotickú dovolenku 12 378
 3. Rastie nám pokrivená generácia? 9 937
 4. Intímna hygiena – celoročná záležitosť 2 487
 5. Plug-in, hybrid alebo elektromobil? Poradíme, ako správne vybrať 2 423
 6. Novinka v realitnom biznise! Zatiaľ dostupné len v Grand Koliba 2 031
 7. Kedy sa refinancovanie oplatí? 1 513
 8. Pivovar Šariš podporí cestovný ruch v Prešovskom kraji 1 434
 9. Bývajte v budove, po ktorej sa prechádzal Schöne Náci 1 327
 10. FemFest 2017 ponúkne beh na opätkoch i koncert známej speváčky 1 084

Hlavné správy zo Sme.sk

TECH

Astronautka z NASA: Pocit úžasu s vami ostane aj na Zemi

Ako vyzerá tréning a ako sa astronauti pripravujú na zlyhania.

KOMENTÁRE

Trump je v Poľsku populárnejší než pápež

Prezident potešil Poliakov poukazujúc na úlohu Poľska pri budovaní Západu.

Neprehliadnite tiež

Domov

Aké stíhačky môže kúpiť Slovensko a ktoré ponuky sú nereálne?

Rozhodovať sa bude len medzi gripenmi a stíhačkami F-16. Analytik by radšej bral menej kusov, ale modernejších lietadiel

Domov

Najhoršiu zmrzlinu toto leto našli v Ružomberku

Takmer v tretine kontrolovaných zmrzlinární zistili hygienici nedostatky.

Domov

Z eurofondov sa nič nerozkradlo, Plavčan urobil kroky, hovorí Paška z SNS

Vláda robí dlhodobé opatrenia proti korupcii, povedal Ján Podmanický zo Smeru.

Domov

Danko nemá problém zasmiať sa na ľudovej tvorivosti aj na jeho účet

Prekáža mu, keď niektoré strany manipulujú verejnou mienkou.