SME
Utorok, 17. máj, 2022 | Meniny má Gizela

Výsledky volieb: Ftáčnik získal Bratislavu - minúta po minúte

Primátorské voľby: Bratislava - Milan Ftačnik, Košice - Richard Raši, Prešov - Pavol Hagyari, Banská Bystrica - Peter Gogola, Trnava - Vladimír Butko, Žilina - Igor Choma, Nitra - Jozef Dvonč, Trenčín - Richard Rybníček.

(Zdroj: SME - VLADIMÍR ŠIMÍČEK)
Ako sa spočítavali výsledky (minútu po minúte)

2:11 Post primátora mesta Levoča obhájil súčasný primátor Miroslav Vilkovský, kandidát Smeru-SD, Slobodného fóra a ĽS-HZDS. Podľa zapisovateľa Obvodnej volebnej komisie v Poprade Ladislava Maličkého je však podaný návrh na prešetrenie priebehu volieb. "Sú tam nejaké podozrenia z marenia priebehu volieb, avšak Mestská volebná komisia podpísala zápisnicu, tým pádom je to uzavreté a Vilkovský predbežne zvíťazil," doplnil Maličký.

2:05 Primátor Košíc František Knapík na základe predbežných výsledkov priznal volebnú porážku a zagratuloval svojmu nástupcovi, Richardovi Rašimu zo Smeru.

2:05 Po spočítaní vyše 90 percent okrskov bola volebná účasť na Slovensku približne 50 percent.

2:05 Primátorka Gelnice Anna Nemčíková obhájila podľa neoficiálnych výsledkov v komunálnych voľbách svoju funkciu. O hlasy voličov sa v sobotňajšom hlasovaní uchádzala s podporou koalície KDH, ĽS-HZDS, Smer-SD, SDKÚ-DS a SNS. V Gelnici hlasovalo viac ako 44 percent voličov.


1:40 Primátorom Trnavy bude podľa konečných výsledkov doterajší viceprimátor Vladimír Butko (KDH).

1:35 Richard Raši zatiaľ neoslovuje a nechce sa ani vyjadrovať k predbežným výsledkom volieb, lebo ešte stále nie sú spočítané výsledky zo všetkých ôsmich veľkých mestských častí. Podľa informácií z volebnej centrály smerákov Raši vedie pred Knapíkom. To pripustil aj Mikuláš Čečko mladší, šéf volebného tímu terajšieho primátora Františka Knapíka, kandidáta pravice. Za najvážnejšiu príčinu priebehu výsledkov volieb uviedol, že v Košiciach proti sebe kandidovali de facto dvaja pravicoví kandidáti.

1: 33 Staronovým primátorom Stropkova bude aj ďalšie štyri roky Peter Obrimčák. Ten kandidoval za koalíciu Smer, HZDS, HZD. Volebná účasť v meste bola 51,92 percenta, Stropkovčania si zvolil aj 18-členné mestské zastupiteľstvo.

1: 23 Predbežné výsledky tohtoročných komunálnych volieb na Slovensku sú prehrou stredopravej koalície. Zhodli sa na tom dnes v bratislavskej centrále SDKÚ-DS predseda strany Mikuláš Dzurinda, podpredsedníčka Lucia Žitňanská aj kandidátka na primátorku Bratislavy za súčasnú vládnu koalíciu Magdaléna Vášáryová.
Vasaryova
FOTO SME - GABRIEL KUCHTA
1: 20 Víťazkou volieb na post primátora mesta Humenné sa podľa neoficiálnych informácií stala Jana Vaľová. Kandidátka za koalíciu Smer-SD, ĽS-HZDS, SNS, Úsvit a Slobodné fórum porazila vo voľbách nezávislých kandidátov Vieru Čurmovú, Andreja Lopatu a doterajšieho primátora Vladimíra Kostilníka.

1:17 Magda Vášáryová uznala prehru. Zároveň zagratulovala ich víťazovi Milanovi Ftáčnikovi. Výsledky v Bratislave nie sú zatiaľ konečné, ale už podľa sčítania väčšiny okrskov je jasné, že primátorom bude v
ďalšom volebnom období Ftáčnik.

1:15 V Petržalke vyhral Vladimír Bajan, v bratislavskom Starom Meste Tatiana Rosová (SDKÚ). Starostkou mestskej časti Podunajské Biskupice sa stala Alžbeta Ožvaldová z koalície SDKÚ, KDH, Most-Híd, SMK, SaS,
OK, Smer. Starostkou mestskej časti Vrakuňa sa stala Ľudmila Lacková (nezávislá).

1:14 Neúspešný kandidát na primátora Banskej Bystrice Ľubomír Vážny tvrdí, že kampaň proti nemu viedlo ministerstvo dopravy.

1:13 - Staronový primátor Prešova Pavel Hagyari získal 15 479 hlasov. Kandidoval ako nezávislý. Podľa poradia získaných hlasov skončil na druhom mieste Ondrej Matej (41), nominat SDKÚ-DS, KDH, SaS a Most-Híd s počtom 5 669 hlasov, na treťom mieste Milan Laca (56), ktorého postavila štvorkoalícia Smer-SD, SNS, HZD, ĽS-HZDS s počtom 4 004 hlasov.

1: 09 Primátorom Bardejova zostáva Boris Hanuščak. Kandidoval za koalíciu Smer, ĽS-HZDS, SNS, HZD, KSS, ZRS a Úsvit. Hanuščak, ktorý je pôvodným povolaním lekár, zastáva post primátora Bardejova už od roku 1999. Okrem neho v sobotňajších voľbách na primátora mesta kandidovali aj riaditeľ základnej školy Martin Šmilňák za KDH, SDKÚ-DS, SaS a Most-Híd a nezávislý kandidát, administratívny pracovník Anton Vaško.

1:04 Na ostro sledovanom košickom rómskom sídlisku Lunik IX sa stal starostom mestskej časti Dionýz Slepčík z SDKÚ.

01:03 Víťazom komunálnych volieb v Spišskej Novej Vsi stal súčasný primátor Ján Volný (Smer-SD). Volný získal vo voľbách 7 124 hlasov. Za ním nasledoval Ladislav Rudkay, kandidát koalície SDKÚ-DS, KDH a SaS, ktorý mal niečo cez 3 500 hlasov. Volný povedie samosprávu druhýkrát po sebe.

0:55 SDKÚ priznalo prehru, povedal to predseda strany Mikuláš Dzurinda na brífingu o 00.30. "Prehrali sme tieto voľby. Aj remeselník niekedy predá a niekedy nepredá. Dnes sme nepredali, mrzí ma to," povedal Dzurinda.

00:51 V najväčšej košickej mestskej časti Západ sa po 16 rokoch zmení starosta. Doterajší Pavol Mutafov priznal porážku, novým starostom bude Rudolf Bauer (KDS).

00:50 Na poste primátora Popradu ostáva aj na ďalšie štyri roky nezávislý kandidát s podporou Smer-SD, KDH a Most-Híd Anton Danko. Podľa predbežných výsledkov Mestskej volebnej komisie v Poprade porazil v tohtoročných komunálnych voľbách svojho najsilnejšieho protikandidáta Milana Barana. Danko bude primátorom tretíkrát po sebe.

00:46 Účasť po sčítaní výsledkov z 2166 obcí je tesne nad úrovňou 52 percent.

00:28 V okresnom meste Pezinok si zvolili staronového primátora. Stal sa ním nezávislý kandidát Oliver Solga. Získal 5533 zo 7542 odovzdaných

00:23 V okrese Liptovský Mikuláš sú známi všetci noví starostovia obcí.

00.22 Staronovým primátorom Michaloviec sa stal podľa neoficiálnych informácií Viliam Záhorčák, ktorý kandidoval vo voľbách s podporou strany Smer-SD. Záhorčák získal 7277 hlasov. Medzi víťazným kandidátom a druhým v poradí bolo vyše 5000 hlasov.

Väčšinu kresiel 25-členného mestského zastupiteľstva obsadia podľa Bumberu kandidáti za stranu Smer-SD. "Ide o 17 poslancov," poznamenal.


0:21 V Martine vyhral primátorské voľby jednoznačne doterajší šéf radnice Andrej Hrnčiar.

00:12 Kežmarok povedie aj nasledujúce štyri roky súčasný primátor mesta Igor Šajtlava. V sobotňajších komunálnych voľbách kandidoval ako nezávislý.

00:11 Novým primátorom Starej Ľubovne sa stal nezávislý kandidát Michal Biganič. Celková účasť podľa neoficiálnych výsledkov, ktoré zverejnil Štatistický úrad SR, je 46,45 percenta. Vo funkcii vystrieda Valenta Jaržembovského, ktorý kandidoval rovnako ako nezávislý kandidát. Voliči si zvolili všetkých 19 poslancov mestského zastupiteľstva.

00:07 Podľa neoficiálnych informácií je víťazom komunálnych volieb na post primátora Sniny doterajší prvý muž samosprávy Štefan Milovčík. Milovčík bojoval o post primátora Sniny ako nezávislý kandidát podobne ako jeho oponent Jozef Savka. O primátorské kreslo sa uchádzal aj Evald Štofík s podporou SDKÚ-DS a SaS.

00:05 Jozefa Dvonča zvolilo za primátora Nitry 14 080 voličov.

00:02 Nasledujúce štyri roky zostane na primátorskej stoličke v Kremnici Zuzana Balážová. Rozhodlo o tom päť hlasov.

00:00 TA3 končí vysielanie. Žiadna slovenská televízia už nevysiela volebné spravodajstvo.

23:59 - V Košiciach podľa paralelného sčítania hlasov volebnej centrály Smeru v necelej polovici volebných okrskov vedie kandidát strany Smer-SD - Most-Híd Richard Raši pred súčasným primátorom Františkom Knapíkom približne o desať percent. Mikuláš Čečko mladší z volebného tímu súčasného primátora Františka Knapíka uviedol, že aj podľa ich paralelného sčítania a odhadov vedie zatiaľ Raši pred Knapíkom.

23:53 Starostom podtatranskej obce Štrba sa opäť stal predseda ZMOS Michal Sýkora (nezávislý). Podľa neoficiálnych výsledkov porazil svojho protikandidáta a nasledujúce štyri roky bude opäť stáť na čele jednej z najvyššie položených obcí na Slovensku. Predseda Miestnej volebnej komisie v Štrbe Vladimír Belák potvrdil, že Sýkora zvíťazil s dosť veľkým náskokom.

23:51 - František Knapík síce ešte nepriznal v Košiciach svoju porážku, ale hovorí o zlom trende doterajších výsledkov. Zároveň podotkol, že ak sa pravica v Košiciach rozdelí, nemá šancu uspieť.

23:50 Podľa neoficiálnych výsledkov povedie mesto Trenčín nezávislý kandidát Richard Rybníček. Ten mal podporu aj strany Smer.

23:49 Žilinu najbližšie štyri roky povedie Igor Choma zo strany SMER. Podľa neoficiálnych predbežných výsledkov, v ktorých nie je zarátaných posledných 18 okrskov, totiž vedie nad Ivanom Harmanom (SDKÚ) o 5-tisíc hlasov. Choma získal podporu 9,5-tisíc voličov, Harmanovi tu dalo hlas len 4,5-tisíc ľudí. „Rád by som poďakoval Žilinčanom za nesmiernu podporu a chcem ich ubezpečiť, že urobím to, čo sa odo mňa očakáva. To znamená, že budem dobrým primátorom a to je v tejto chvíli podstatné," komentoval svoje víťazstvo Choma.

Výsledky volieb v krajských mestách

sledujte online spravodajstvo SME, MY a Korzára z krajských miest:

23:49 Budúcim primátorom Medzilaboriec bude podľa predbežných výsledkov Ivan Solej. Potvrdila to členka miestnej volebnej komisie Anna Turoková - Hetešová.

23:48 Ftáčnik povedal, že chce byť primátorom aj tých, ktorí ho nevolili. "Chcem byť primátorom, ktorý spája," povedal. Oznámil, že Bratislava zrejme začne rok vo finančnom provizóriu, musí podľa neho začať šetriť. Prisľúbil, že všetky zmluvy a faktúry mesta zverejní na webe. Mestské podniky musia podľa neho ísť do krízového režimu a ich hospodárenie musí byť pod silnou kontrolou magistrátu.

23:37 Ružomberok bude mať nového primátora. Na základe priebežných neoficiálnych výsledkov to potvrdili obidvaja kandidáti. Úradujúceho primátora Michala Slašťana (KDH, SaS, SDKÚ) vystrieda nezávislý Ján Pavlík.

23:36 Ftáčnik zvolal na 23:45 tlačovku, pravdepodobne ohlási víťazstvo.

Ftacnik

FOTO SME - VLADIMÍR ŠIMÍČEK

23:31 Novým primátorom Šamorína bude podľa priebežných neoficiálnych výsledkov Gabriel Bárdos z neparlamentnej SMK.

23:26 Banská Bystrica bude mať s najväčšou pravdepodobnosťou po 16 rokoch prvého pravicového primátora. Víťazom sa podľa neoficiálneho sčítania hlasov stal Peter Gogola. Ľubomír Vážny už priznal porážku.

23:29 K Ftáčnikovi dorazili Robert Fico aj Robert Kaliňák a Monika Beňová. So svojim kandidátom si už pripíjajú. V štábe to berú ako signál blížiaceho sa víťazstva.

ftacnik, fico, benova

FOTO - TASR

23:24 - Náskok Rašiho v Košiciach sa drží na približne 20 percentách pred duom Knapík - Kažimír. Smer má na dosah post primátora. Pravdepodobný budúci primátor má výbornú náladu, vtipkuje s členmi štábu. Naopak, mŕtvo je na štábe Františka Knapíka, ktorý na poste košického primátora s najväčšou pravdepodobnosťou končí.

23:24 Podľa nepotvrdených výsledkov Milan Ftáčnik vo viacerých bratislavských okrskoch vedie.

23:22 Novým primátorom Dolného Kubína sa stal Roman Matejov.

23:20 "Strany sú každá svojim spôsobom zašpinené," reagoval Milan Ftáčnik na otázku, či mu nie je trápne nechať sa financovať stranou Smer, ktorú vyšetrujú pre podozrivé financovanie.

23:19 Primátorom Ilavy zostane aj v nasledujúcom štvorročnom období pravdepodobne Štefan Daško (nezávislý). Po zrátaní približne 80 percent hlasov má náskok, ktorý je podľa neoficiálnych výsledkov už nedostihnuteľný.

23:10 Serafína Ostrihoňová pre nitra.sme.sk povedala, že nevie, ako v Zlatých Moravciach dopadli voľby primátora, ale podľa jej slov došlo k viacerým porušeniam zákona. Podľa našich informácií Ostrihoňová podala trestné oznámenie na protikandidáta Petra Lednára, ktorý mal autobusom zvážať voličov. Ostrihoňová sa k tomu nechcela nič povedať, vyjadriť sa chce až v nedeľu.FOTO - TASR

23:10 SDKÚ získala v Košiciach starostov dvoch mestských častí - Na Sídlisku KVP bude starostkou Iveta Kijevská (SDKÚ), na Sídlisku Ťahanovce starostom Emil Petrvalský (SDKÚ).

23:03 Po spočítaní výsledkov viac ako tisícky obcí sa volebná účasť v tohtoročných komunálnych voľbách pohybuje cez 58 percent.

22:56 Pavel Hagyari sám seba už považuje za víťaza a staronového primátora Prešova. "Som rád, že Prešovčania ocenili moju prácu za posledné štyri roky a že nevyhrala negatívna kampaň. Niektorí si myslia, že mojou prioritou sú megaprojekty, ale tá drobná práca je podstatne dôležitejšia." Kandidát pravice Ondrej Matej už priznal svoju porážku. Hagyarimu ešte negratuloval, ale v najbližších minútach tak plánuje urobiť.

22:59 Primátor Žiliny Ivan Harman priznal volebnú porážku. Podľa predbežných výsledkov, ktoré vznikli na základe našich prieskumov z jednotlivých okrskov môžem skonštatovať, že pravdepodobne v Žiline nastane zmena vo vedení mesta. Myslím si, že odovzdávame Žilinu v slušnom stave. Podarilo sa nám urobiť veľa vecí a veľa zmien," povedal Harman.

Harman

FOTO - MICHAL FILEK

22:57 V Šali podľa neoficiálnych výsledkov obhájil post primátora Martin Alföldi.

22:55 Serafína Ostrihoňová v Zlatých Moravciach skončila. Víťazom volieb sa asi o 700 hlasov stal kandidát koalície Smer - HZDS - KDH Peter Lednár. "Verili sme vo víťazstvo, pretože čas na zmenu v Moraviciach už skutočne nastal," povedal okresný predseda HZDS Marián Kéry.

22:53 Svojho starostu v tohtoročných komunálnych voľbách získala aj mimoparlamentná Rómska iniciatíva Slovenska - strana Nová demokracia. Kandidát RIS Eugen Radič obsadí post starostu v obci Martinová (obvod Rimavská Sobota). Volebná účasť tu dosiahla viac ako 65 percent. Jarmila Korálová z Novej demokracie bude šéfovať obci Veľké Hoste (obvod Bánovce nad Bebravou). Zvolená bola pri účasti nad 65 percent.

22:48 Jozef Dvonč ďakuje svojim voličom, že ho zvolili už druhé funkčné obdobie za sebou za primátora Nitry. Preňho to však vraj znamená len toľko, že v pondelok nastúpi "normálne do práce. Nič viac, nič menej," povedal pre nitra.sme.sk Dvonč. Je to však preňho úľava, pretože posledné týždne boli náročné. Dvonč oslavuje v múzejnej kaviarni. postupne tam prichádzajú aj kandidáti na poncov do mestského zastupiteľstva zo strany Smer, po jeho boku je aj partnerka Margita Štefániková. Každému príchodziemu ponúka pohár vína.

Dvonc

FOTO - TOMÁŠ HOLÚBEK

22:48 Celler čaká na Bašte, Rybníček v Panoráme. Dvaja kandidáti na primátora mesta čakajú na volebné výsledky so svojim priaznivcami a straníckymi kolegami v trenčianskych reštauráciách.

22:47 Podľa neoficiálnych výsledkov zvíťazil v Tvrdošíne Ivan Šaško (SNS, Smer), ktorý je primátorom už celé štvrťstoročie. Dostal viac hlasov ako všetci traja protikandidáti dohromady.

22:40 Podľa neoficiálnych výsledkov získal vo voľbách primátora Trnavy najviac voličských hlasov nominant KDH, doterajší viceprimátor Vladimír Butko. Za ním sa umiestnil nezávislý kandidát Bystrík Stanko, tretí je Jozef Pobiecký (SDKÚ - SaS) a štvrtý Marián Barcaj (SDĽ - SZ).

22:39 Ďurkovský vraj podporoval Ftáčnika. "Teraz to už môžem povedať, keď sme mali posledné mestské zastupiteľstvo pán primátor vysielal také signály, že skôr fandí mne ako iným kandidátom," povedal Milan Ftáčnik, ktorý ako mestský poslanec patril k ostrým kritikom bratislavského primátora Ďurkovského.

22:39 Ústredná volebná komisia očakáva, že konečné čísla by mohli byť známe v nedeľu okolo 10.00 h. Ako povedala zapisovateľka komisie Lívia Škultétyová, v sídle komisie už budú v tom čase prítomní všetci jej členovia, aby mohli podpísať zápisnicu s oficiálnymi výsledkami volieb.

22:36 Košický primátor Knapík nechce komentovať predbežné výsledky volieb po zrátaní okrskov. Bude sa vyjadrovať až po zrátaní hlasov za jednotlivé obvody.

22:36 Zatiaľ najväčšiu účasť mala turčianska obec Borcová. Tu bolo voliť až 90,21 voličov, ktorí si zvolili Marcelu Pavláskovú. Tá porazila Antona Panáčeka a súčasného starostu Jozefa Rišiana.

22:35 Za bratislavským kandidátom Milanom Ftáčnikom možno prídu členovia Smeru. "Možno príde pán Kaliňák, pán Čaplovič, kandidovali v Bratislave, je možné, že sa objavia," vraví Ftáčnik, ktorý kandidoval ako nezávislý s podporou Smeru. "Predpokladám, že na výsledky čakajú v sídle strany na Súmračnej." Príchod predsedu Smeru už Ftáčnik ohlásil predtým.

Ftacnik

FOTO SME - VLADIMÍR ŠIMÍČEK

22:33 Starostkou košickej mestskej časti Džungľa bude najbližšie štyri roky Anna Balogová, ktorá sa o priazeň voličov v dnešných komunálnych voľbách uchádzala ako nezávislá. Podľa priebežných neoficiálnych výsledkov dosiahla volebná účasť v Džungli takmer 59 percent.

22:30 V obci Braväcovo v okrese Brezno sa budú voľby opakovať. Dvaja hlavní kandidáti Jaroslav Pôbiš (nezávislý) a Peter Baliak (SDKÚ) - predchádzajúci starosta, ktorý ukončil funkciu pred koncom volebného obdobia - získali rovnako po 135 hlasov.

22:30 Prvým okresným mestom so známym primátorom je Myjava. Primátorom zostane aj v nasledujúcom štvorročnom volebnom období Pavel Halabrín (nezávislý). Bol pritom jediným kandidátom na tento post.

22: 23 V Trnave sú zrátané momentálne hlasy zo zhruba 41 volebných okrskov z celkového počtu 56. Podľa neoficiálnych informácií vedie o 500 hlasov kandidát KDH Vladimír Butko, druhý je so stratou 500 hlasov nezávislý kandidát Bystrík Stanko.

22:20 Jozef Dvonč (Smer) už v Nitre prijíma prvé gratulácie k znovuzvoleniu. Stále telefonuje a prijíma smsky. Stojí pri fľašiach s vínom, ale sám nepije.

GOGOLA22:16 Vo volebnom štábe Smeru v Banskej Bystrici vládne pesimizmus. Podľa predbežných výsledkov po sčítavaní približne 80 percent volebných okrskov vedie kandidát pravice Peter Gogola o približne 2-tisíc hlasov.

22:13 Vo volebnej centrále Pavla Hagyariho vládne dobrá nálada a pred niekoľkými minútami privítali primátora. "Podľa všetkých dostupných informácií, ktoré máme, a mapovali sme všetky volebné obvody, to víťazstvo terajšieho primátora predpokladám, že bude na úrovni okolo 55 percent," povedal člen volebného tímu Jozef Višňovský. Na druhom mieste by podľa im dostupných informácií mal byť Ondrej Matej (SDKÚ-DS, SaS, KDH a Most-Híd) a za ním Milan Laca (Smer-SD, SNS, ĽS-HZDS, HZD).

22:11 Jozef Weber očakával lepšie výsledky. "Očakávania sú realistické, máme v pláne uspieť ako poslanci," povedal pre nitra.sme.sk. Podľa okresného šéfa SDKÚ Ondreja Ščurku by "strana mohla mať sedem poslancov v 31-člennom mestskom zastupiteľstve". Nálada v reštaurácii PKO je tichá a skleslá. Weber stále pije kávu.

22:10 Na košickom Sídlisku nad Jazerom je zrátaná približne polovica okrskov. Stále vedie Richard Raši, ktorý vyhral aj v doposiaľ jedinom uzavretom okrsku na Furči.

22:05 Do bratislavskej Incheby príde za kandidátom na primátora Milanom Ftáčnikom aj šéf Smeru Robert Fico. "Volal mi, či môže prísť," vraví Ftáčnik, ktorý kandidoval ako nezávislý. "Povedal som, že áno."

22:05 Objavili sa prvé neoficiálne priebežné informácie zo Žiliny, podľa ktorých zatiaľ vyhráva Igor Choma. Sám nám informáciu potvrdil. "Máme zatiaľ len informácie od našich členov v komisiách a po spočítaní výsledkov v polovici z nich vediem. Pocity sú to zatiaľ pozitívne, ale treba to brať s pokorou. Treba počkať na spočítanie všetkých hlasov a potom sa k tomu môžem povedať viac," povedal pre zilina.sme.sk Choma.

22:04 Mimoparlamentná Strana demokratickej ľavice získala svojho prvého starostu v obci Mikulášová v obvode Bardejov. Stal sa ním Peter Rusiňák.

22:02 Kandidát SDKÚ Jozef Weber zatiaľ ešte porážku nepriznal, ale pripustil, že rozdiel medzi ním a kandidátom Smeru Jozefom Dvončom bude väčší než očakával.

21:56 Nálada na prešovskom štábe SDKÚ je zodpovedá predbežným nepriaznivým výsledkom. Kandidát pravice Ondrej Matej podľa nich výrazne zaostáva za Pavlom Hagyarim.

21:53 Jozef Dvonč (Smer - KDH- SNS - SZ) tvrdí, že podľa jeho informácií sú v Nitre zrátané už hlasy zo všetkých okrskov a vo všetkých údajne vedie. Oproti ostatných má náskok takmer troj- až štvornásobný. Podľa Dvončových zdrojov by mal na druhom mieste skončiť Jozef Weber. Ak sa výsledky potvrdia, Dvonč bude prvým primátorom Nitry, ktorému sa podarilo svoj post obhájiť.

21:53 Volebná účasť po spracovaní výsledkov z desiatich percent obcí dosiahla podľa štatistického úradu 54,7 percenta.

21:49 Novinári v štábe Magdy Vášáryovej (kandidátky na primátorku v Bratislave) sú nespokojní, dvaja už odišli s tým, že radšej idú k jej oponentovi Milanovi Ftáčnikovi. Médiá nepúšťajú hore na poschodie k politikom. "Pusť aspoň nejakú hudbu, zaspíme tu," vtipkujú novinári medzi sebou.

sdku

FOTO - DOROTA KRÁKOVÁ

21:46 V reštaurácii PKO, kde sa stretli prívrženci Jozefa Webera, nálada čiastočne klesla. Podľa informácií, ktoré ma SDKÚ k dispozícii, na Dieloch, v niektorých okrskoch na Klokočine a Chrenovej a v Starom Meste vedie kandidát Smeru a súčasný primátor Jozef Dvonč.

21:46 V Prievidzi asi vyhrá žena. Čítajte viac

21:44 Svojho prvého starostu získala mimoparlamentná Komunistická strana Slovenska (KSS). Svoju funkciu v obci Ratkovská Suchá (obvod Rimavská Sobota) obhájil Stanislav Palic. Podľa priebežných výsledkov Štatistického úradu volebná účasť v tejto obci dosiahla 52,5 percent.

21: 44 V Košiciach sa po zrátaní šiestich okrskov na Sídlisku nad Jazerom ujal v primátorských voľbách vedenia Richard Raši. Má približne o polovicu viac hlasov ako druhý František Knapík.

21:39 Účasť na dnešných komunálnych voľbách v Bratislave bola priemerne 35 percent.

21:31 V Turci sú už šiesti starostovia istí. Štatistický úrad postupne uverejňuje mená nových starostov. V Turci sú známi šiesti, dvaja sú celkom noví.

V Rakove nekandidujúceho starostu Jána Franeka nahradí Patrik Antal, ktorý vo voľbách porazil svoju konkurentku Margitu Košarišťanovú. Účasť na voľbách tu bola 60,78 percent. Nový starsta bude i v Hornom Kalníku. Šéfovať namiesto Zdenky Jablonskej tu bude Stanislav Rohoň. V Záborí je istý Ján Záborský, v Laskári Lenka Janíková, v Karlovej Adriana Malatová, v Brieští Pavol Beňo.

21:32 - Nálada na Hagyariho štábe stúpa, príchod primátora sa očakáva okolo 22. hodine.

21:22 Do volebného štábu SDKÚ dorazila Magda Vášáryová (kandidáta na primátorku Bratislavy za SDKÚ, KDH, SaS, Most - Híd, OKS) v sprievode bratislavského župana Pavla Freša. Na otázku čo hovorí o volebnej účasti a či nenahráva nízke číslo jej konkurentovi Milanovi Ftáčnikovi povedala: "To neviem. To by boli špekulácie."

"To už vlastne priznala prehru," špekuluje časť novinárov. Výsledky volieb zatiaľ nie sú jasné, SDKÚ hovorí, že spraví brífing. Kedy ale bude, nie je známe.

21:30 Štatistický úrad čelí výpadkom informačného webu o výsledkoch komunálnych volieb. Stránka je niekedy úplne nedostupná alebo sa veľmi dlho načítava. Výsledky volieb úrad aktualizuje v desaťminútových intervaloch, pri kandidátoch na primátorov a starostov miest a obcií však nenájdete priebežné výsledky. Úrad zverejňuje za všetky miesta len tie definitívne.

21:24 Kandidát na primátora Nitry Jozef Weber (SDKÚ - SaS - OKS) čaká na výsledky v reštaurácii PKO. Je tam asi 30 ľudí, ktorí sa môžu ponúknuť z bohatých švédskych stolov. Weber si práve nalial kávu a podľa vlastných slov očakáva dlhú noc. Do reštaurácie prišiel aj okresný predseda SDKÚ Ondrej Ščurko.

21:20 Na post starostu obce Michalková v okrese Zvolen stačili tri hlasy. Jediný kandidát, doterajší starosta Ján Parobok získal tri hlasy a dedinu tak bude viesť aj ďalšie štyri roky. Michalková má len 47 stálych obyvateľov. Leží v kopcoch, zhruba päť kilometrov od hlavnej cesty medzi Zvolenom a Dobrou Nivou.

21:18 V Rudnianskej Lehote v okrese Prievidza si podľa neoficiálnych výsledkov zvolili za starostu už na šieste volebné obdobie za sebou Ivana Javorčeka, kandidáta za HZDS.

21:15 Starostom v najmenšej obci Nitrianskeho kraja v Jesenskom (okres Levice) ostáva podľa priebežných neoficiálnych výsledkov Štatistického úradu (ŠÚ) SR 73-ročný lekár na dôchodku Jozef Chrančok, ktorý bol jediným kandidátom. "Starostom budem už piate volebné obdobie. Je to moje posledné pôsobenie na tomto poste, viac už kandidovať nebudem. Ani teraz som už nechcel, no nikto iný sa neprihlásil," konštatoval ešte počas dňa Chrančok.

21:15 Jednou z prvých obcí na Slovensku, kde bol podľa priebežných neoficiálnych výsledkov za starostu zvolený kandidát pravice, sa stali Ondrášovce pri Prešove. Vyhral nominant KDH, SDKÚ, Most-Híd a SaS
Andrej Kapľavka.

21:14 Podľa výsledkov v 81 obciach je volebná účasť tesne pod 50 percent.

spocitavanie hlasov
FOTO - SITA

21:13 V hornonitrianskych obciach Nevidzany a Podhradie si občania podľa neoficiálnych výsledkov zvolili starostky, ktoré pôsobili v tejto funkcii aj v minulom volebnom období.

21:09 Kandidát Smeru v Banskej Bystrici Ľubomír Vážny očakáva volebné víťazstvo. Približne pred pol hodinou prišiel do krajskej centrály strany na Robotníckej ulici v Banskej Bystrici. Zatiaľ podávajú šumivé víno, pečené mäso a hurky.

21:01 Štatistický úrad už zverejnil mená prvých štyroch starostov z 2924 obcí. V obci Livovská Huta v okrese Bardejov sa stal sa stal starostom Ján Legnaský zo Smeru. Kandidáti Smeru uspeli aj v troch obciach v okrese Svidník - V Belejovciach Ján Marko, v Jurkovej Voli Jaroslava Grossmannová a v Šarbove Stanislav Skasko.

21:00 - V Prešove je zrátaných približne desať okrskov. Hagyari vedie s veľkým náskokom, na druhé miesto sa dostal Matej, tretí je Laca.

20:54 Priemerná volebná účasť v 16 obciach, ktoré prvé odovzdali zápisnice, je 42 percent.

20:50 Ján Budaj (kandidát na primátora v Bratislave) povedal, že druhé miesto v primátorských voľbách by bolo politickým zázrakom. Výsledok nad päť percent by preňho znamenal signál, že Bratislava chce popri silnom krídle pravicových a ľavicových strán tretiu silu. Podľa Budaja Magda Vášáryová (kandidáta SDKÚ, KDH, SaS, Most - Híd, OKS) nebola vraj pripravená, aby sa stala primátorkou, ale počas kampane sa učila.


FOTO SME - VLADIMÍR ŠIMÍČEK

20:45 Policajná hliadka zasahovala priamo vo volebnej miestnosti v Zlatých Moravciach. Urobila záznam s členom volebnej komisie, ktorý verbálne vyjadroval svoj negatívny názor na jedného z kandidátov na primátora. Podľa našich informácií má ísť o súčasnú primátorku Serafínu Ostrihoňovú.

20:45 Súčasný primátor a opätovný záujemca o post primátora Nitry Jozef Dvonč (Smer - KDH- SNS, SZ) čaká s priateľmi na volebné výsledky v múzejnej kaviarni. Zatiaľ sa k výsledkom nechcel vyjadrovať, chce

20:44 Voľby majú prvého víťaza. Poproč v okrese Rimavská Sobota, ktorý je s 15 obyvateľmi najmenšou obcou Banskobystrického kraja, bude aj v nasledujúcom funkčnom období viesť doterajší starosta Ľubor Kvaka. Jeho zvolenie nie je prekvapivé, keďže bol, rovnako ako pred štyrmi rokmi, jediným kandidátom na starostu. "Keby sa našiel iný kandidát, nekandidoval by som," povedal pre agentúru SITA Kvaka, ktorého si Popročania zvolili za starostu už po tretíkrát.

20:43 Kandidát na primátora Žiliny Igor Choma prišiel medzi novinárov o pol deviatej v dobrej nálade. Zatiaľ nemal žiadne informácie o priebežných výsledkoch. „Máme len informácie o účasti. Vieme, že okolo obeda bola 17 percent a okolo 18.00 h okolo 26 percent. Uvidíme, ako to dopadne," povedal.

20:18 Účasť vo voľbách je podľa predbežných odhadov v obciach Nitrianskeho kraja približne dvojnásobná v porovnaní s mestami. Podľa informácií obvodných volebných komisií sa účasť v obciach pohybuje medzi 50 až 60 percentami, v mestách však neprevyšuje 30 percent.

20:18 Najviac ľudí v Bratislave volilo v Starom Meste, najmenej vo Vrakuni. Účasť v rôznych okrskoch bola rozdielna, sú okrsky kde je účasť 40-percentná, ale aj také, kde je účasť 20 až 24 percent. Priebeh volieb bol pokojný.

20:14 Otvorili volebný štáb Magdy Vášáryovej (kandidáta SDKÚ, KDH, SaS, Most - Híd, OKS). V sídle SDKÚ na Ružinovskej sa v kinosále začínajú zbiehať prví novinári. Vášáryová zatiaľ neprišla.

20:07 Kandidát na primátora Žiliny predpokladá tesný výsledok. "Predvolebná kampaň bola náročná tak sme najmä oddychovali. Som absolútne pokojný nech už voľby dopadnú akokoľvek. Voľby sú otvorené. Predpokladám, že výsledky budú tesné," povedal pre SME Harman.

20:03: Účasť bude nižšia, ako sa predpokladalo, odhaduje predseda Smeru Robert Fico. Voliť prišiel necelú hodinu pred zatvorením volebných miestností s manželkou Svetlanou. Bude podľa neho ťažké hodnotiť, ktorá strana ako uspela, lebo je vysoký počet nezávislých kandidátov.

"Mal som povinnosti, ledva som to stíhal, no som rád, že som to stíhal," povedal Fico. Priamo z volebnej miestnosti šiel do centrály strany, kde bude čakať na výsledky komunálnych volieb.

20:00 Zavreli sa volebné miestnosti, začalo sa spočítavanie hlasov. Sme.sk bude o výsledku komunálnych volieb informovať nepretržite až do vyhlásenia výsledkov.

Ústredná volebná komisia nezaznamenala organizačné problémy pri voľbách, rieši však množstvo podnetov. Technické problémy nezaznamenali ani v teréne. Komisia sa na svojom večernom zasadnutí, ktoré sa začalo okolo siedmej večer venuje desiatkam podnetov, pričom väčšina sa týka porušovania volebného moratória. Ľudia sa komisii sťažovali napríklad na zasielanie SMS správ, ktorá navádzali na voľbu konkrétneho kandidáta.

Moratórium platilo aj na Facebooku

Viacerí politici sa so svojimi priateľmi rozlúčili vo štvrtok ráno.

Kandidáti na primátorov veľkých miest dodržiavali volebné moratórium ešte aj na Facebooku. Magda Vášáryová napísala posledný odkaz ešte vo štvrtok pred treťou ráno. „Tak neviem, čo je lepšie, kampaňovať od rána do večera, alebo mať zrazu voľnejší kalendár a pomaly sa zastavovať. Tuším, že z celých volieb je najhoršie toto moratórium. Ako keby som v rýchlosti narazila do steny. Ešte že je zajtra zahraničný výbor v parlamente. Pár hodín zase ubehne," napísala Vášáryová.

Rovnako konzervatívne sa ku komunikácii postavil Milan Ftáčnik. „Kampaň bola neuveriteľne špinavá, priznám sa, že za 20 rokov v politike som takú kampaň ešte nezažil. SDKÚ sa už ani veľmi nemaskuje a útočí aj na Budaja, nielen na mňa. A ten istý Budaj vyvoláva voči mne negatívnu hystériu zloženú z poloprávd a klamstiev. Ja som na nich nenapísal nič, oni dvaja si píšu svoju vizitku sami, svojim životom," vyznal sa nezávislý kandidát s podporou Smeru.

V Bratislave bol výnimkou len Ján Budaj, ktorý aj počas volebného dňa pridal na Facebook tri statusy. V prvom oznamuje, že už bol aj s rodinou voliť, v druhom oznamuje, že podáva sťažnosť na porušenie zákona o voľbách, lebo anonymní šíritelia „trójskeho koňa" vraj ignorovali moratórium na kampaň. No a napokon pozýva priaznivcov na povolebné stretnutie do Domu novinárov.

Košičan Richard Raši tiež od začiatku moratória nekomunikuje. V poslednom príspevku ďakuje za „množstvo príjemných stretnutí, podnetov, a podpory". Ako napísal, „už ostalo iba čakať, čakať na výsledok a rozhodnutie Košičanov".

František Knapík sa nebál porušiť moratórium, ani použiť smajlíka. Ešte v sobotu cez deň písal, že „máme dnes príležitosť rozhodnúť sa, ktorou cestou sa naše Košice budú uberať. Rozhodnime sa teda správne a srdcom... tých pár minút vo volebnej miestnosti nám za Košice stojí." (lf)

Prečítajte si podrobnosti o priebehu volieb - minúta po minúte.

V Detvianskej Hute volili na zastávke

Volebná víchrica v Ždiari

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Inzercia - Tlačové správy

 1. Volkswagen ID.5 prináša nový softvér aj pre staršie modely
 2. Do čoho sa oplatí investovať, aby ste ušetrili na energiách?
 3. Šprintérsky duel IONIQ 5 vs i30 N Performance má víťaza
 4. MS v hokeji: TV Tipsport + špeciálna kurzová ponuka!
 5. Obnovené lety do Marsa Alam. Po dvoch rokoch opäť víta turistov
 6. Odišlo už štvrť milióna mladých ľudí. Má Slovensko budúcnosť?
 7. Princípy ostávajú, nástroje sa menia
 8. Čo práve pripravuje SME? Ako pracuje? Ako vyzerá deň v redakcii?
 1. Volkswagen ID.5 prináša nový softvér aj pre staršie modely
 2. Bojovník Jiří Procházka sa stal novou tvárou XTB
 3. Hľadáte kvalitné diamantové šperky? Kúpite ich na Ardiama.sk
 4. Do čoho sa oplatí investovať, aby ste ušetrili na energiách?
 5. Príliš veľa vitamínov škodí zdraviu, majte ich pod kontrolou
 6. Župné mestečko ovládne krajské mesto aj celý Abov
 7. Dopraje nám najšťastnejšia krajina na svete hokejové zlato?
 8. Na Slovensku vznikla Detská dopravná nadácia
 1. Odišlo už štvrť milióna mladých ľudí. Má Slovensko budúcnosť? 11 948
 2. Čo práve pripravuje SME? Ako pracuje? Ako vyzerá deň v redakcii? 11 158
 3. Obnovené lety do Marsa Alam. Po dvoch rokoch opäť víta turistov 6 378
 4. Do čoho sa oplatí investovať, aby ste ušetrili na energiách? 4 243
 5. 5 najčastejších chýb pri zateplení fasády: zabráňte im 3 455
 6. Doplaťte tisíce. Ako bojovať s podrazmi developerov? 2 471
 7. Jazdecký areál v lete 2022 ožije akciami 2 023
 8. OMV a BILLA prinášajú na čerpacie stanice kvalitné potraviny 1 467
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Logo podcastu Dobré ráno.

Ako pokračuje stíhanie politikov aj policajtov.


a 2 ďalší 3 h
Ranný brífing SME

Prečítajte si najdôležitejšie správy.


10 h

Rumunské šelmy majú na svedomí mnoho úmrtí. Stret s človekom je na dennom poriadku.


15. máj
Požiar vo výrobnej hale v Malackách.

Pri výbuchu sa podľa záchranných zložiek nikto nezranil.


TASR 11 h
SkryťZatvoriť reklamu