Úvahy o skepse občanov už podľa Mesežnikova neplatia, trend poklesu voličskej angažovanosti sa zastavil.
BRATISLAVA.
"Došlo k výmene pravicového kandidáta, ale pravica baštu v Bratislave nestratila, aj keď je jej víťazstvo menej výrazné," povedal Mesežnikov. Svoje slová odôvodňuje rozdelením hlasov medzi tromi najsilnejšími kandidátmi.
"Súčet hlasov pre kandidátov Vášáryovú a Budaja je vyšší ako pre Ftáčnika," poznamenal Mesežnikov.
Novozvolený primátor Milan Ftáčnik (nezávislý s podporou Smeru) získal v sobotňajších komunálnych voľbách vyše 59-tisíc hlasov, spoločná kandidátka pravicových strán Magdaléna Vášáryová dostala viac ako 40-tisíc hlasov a Ján Budaj (Zmena zdola, Demokratická únia Slovenska) takmer 24-tisíc hlasov. V mestskom zastupiteľstve bude zároveň sedieť 30 pravičiarov z celkovo 45 poslancov.
Politológ pripomína Ftáčnikovo povolebné vyhlásenie, že chce byť primátorov všetkých, aj tých, ktorí za neho nehlasovali. Hovorí, že ak to myslí vážne, mal by sa oslobodiť od agendy Smeru, ktorá bude jeho úspech prezentovať ako svoje víťazstvo.
Smer bude chcieť Ftáčnika využiť
"Smer sa cez neho bude snažiť dosiahnuť politické ciele v Bratislave, ale nebude to ľahká vec, lebo zastupiteľstvo nie je v jeho rukách," konštatuje Mesežnikov.
Rozhodujúce podľa neho vraj bude, či si Ftáčnik zachová pragmatické a nekonfliktné správanie sa, ktoré bolo pre neho charakteristické počas starostovania v Petržalke. "Je to výzva pre neho samotného," dodal.
Mesežnikov oceňuje vyššiu účasť na voľbách ako pred štyrmi rokmi. Úvahy o skepse občanov už podľa neho neplatia, trend poklesu voličskej angažovanosti sa zastavil. Pozitívne vníma i úspech nezávislých kandidátov, ktorí sa stali primátormi v štyroch z ôsmich krajských miest.
"Môže to svedčiť o tom, že ľudia dávajú prednosť kvalitám kandidátov a menej ich straníckemu pozadiu," hovorí Mesežnikov. Zároveň dodáva, že aj keď nezávislí kandidáti nemali oficiálnu podporu politických strán, sú politicky vyprofilovaní.
Ľavica sa posilnila
"Pozície ľavicových síl alebo kandidátov s podporu ľavicových strán sa posilnili," zhodnotil Mesežnikov. Poznamenal, že výmeny primátorov v šiestich krajských mestách boli prevažne v prospech ľavice. Ľavicového primátora budú mať aj dve najväčšie mestá na Slovensku - Bratislava a Košice.
Mesežnikov upozornil, že ľavici pomohol aj rozštiepenie pravicových síl na komunálnej úrovni. Niektoré politické strany vládneho kvarteta podporili kandidátov Smeru, ako napríklad v Košiciach, kde sa pod kandidatúru exministra zdravotníctva Richarda Rašiho (Smer) podpísala najmenšia koaličná strana Most-Híd.
"Zafungoval aj faktor určitého rozdelenia pravice. (...) Miestne záujmy ich niekedy rozdeľujú a napokon nezíska nikto z nich a vyhrá ľavica," dodal. Ľavica, ktorá je koncentrovaná, tak podľa neho využila práve fenomén rozdelenia pravice na miestnej úrovni.