Bratislava 6. júna (TASR) - Slovenská lekárska komora (SLK) a Slovenská komora zubných lekárov (SKZL) dnes vyjadrili nevôľu nad spochybňovaním Zákona o SLK a povolaní lekára, ktorý zakotvuje povinné členstvo lekárov v lekárskej komore.
Povinné členstvo je podľa prezidentov SLK a SKZL Jána Gajdošíka a Eugena Szépa jedným z nástrojov, ktorým profesijné organizácie môžu zodpovedne riešiť kauzy v sfére zdravotníctva. "Odmietame názory, že tieto kompetencie, ktoré zákon deleguje demokraticky zvolenému vedeniu komory, by mohli byť zneužité voči lekárom, členom komory," píše sa vo vyhlásení šéfov zdravotníckych komôr.
Obavy zo zákona podľa nich zaznievajú len od tých lekárov, ktorí konajú neprofesionálne a ich odborná a morálna úroveň je nízka. "Množia sa na nich sťažnosti zo strany pacientov a poisťovní a celkovo svojou úrovňou dokazujú, že do profesie nepatria," uvádza sa vo vyhlásení. Zavedenie zákona do praxe podľa Gajdošíka a Szépa navyše povedie k zlepšeniu ochrany pacientov.
Lekárske odborové združenie (LOZ) však už signalizovalo, že podá podnet na Ústavný súd SR, aby preskúmal znenie paragrafu číslo 3 Zákona o SLK a povolaní lekára, ktorý znie: "Lekár pre účely tohto zákona je ten, kto vykonáva povolanie lekára a je zapísaný v registri lekárov". Takáto formulácia je podľa LOZ v rozpore s Chartou ľudských práv.
Zákon je podľa LOZ aj ľahko zneužiteľný. Napríklad regionálna rada SLK môže nadpolovičnou väčšinou vylúčiť člena z komory aj napriek tomu, že komisia špičkových odborníkov potvrdí jeho spôsobilosť. LOZ preto už minulý týždeň začalo s petičnou akciou, v ktorej sa lekári podpismi vyjadrujú, že nesúhlasia so zákazom výkonu lekárskeho povolania kvôli odmietnutiu povinného členstva v SLK.