BRATISLAVA. 129 ku 95. Tak dopadol súboj medzi už mimoparlamentnou SMK a MostomHíd o starostov a primátorov. Strana Bélu Bugára v počte šéfov samospráv zostala za najväčším rivalom, komunálne voľby však môže vnímať skôr ako víťazstvo než porážku.
SMK získala viac starostov tam, kde je maďarská komunita pomerne homogénna - hlavne na Žitnom ostrove. Oveľa lepšie sa jej darilo v mestách.
Získala primátorov v Dunajskej Strede, Šamoríne vo Veľkom Mederi, v Kolárove, Tornali i v Moldave nad Bodvou. Aj zvolení primátori Sládkovičova a Nových Zámkov, ktorí kandidovali ako nezávislí, sa skôr hlásia k SMK ako k Mostu.
Most bol naopak úspešnejší v obciach. Primátora má iba v Galante. Vyššie zisky mala Bugárova strana oproti SMK na národnostne premiešanejších územiach. Most sa stal navyše v porovnaní s konkurentom súčasťou výrazne väčšieho počtu koalícií s ďalšími pravicovými stranami.
„Výsledky potešia. Máme 95 starostov a okrem toho vyše 200 spoločných starostov a primátorov a 1319 poslancov," povedal Bugár. Priznáva, že majú isté rezervy v budovaní štruktúr v okresoch Dunajská Streda a Komárno, čo ukázali voľby.
„Ak porovnávate, koľko stratila SMK a koľko sme získali takmer z nuly, tak sme určite úspešnejší. Ale ja to takto neporovnávam."
„Nestratili sme. Starostov a primátorov máme rovnaký počet ako po odchode MostaHíd. Keď niektorí odišli, veci sa stabilizovali," tvrdí predseda SMK József Berényi. Počet starostov čisto z SMK však od roku 2006 klesol z 216 o 87 a z druhého miesta v rebríčku starostov podľa straníckej príslušnosti strana klesla až na štvrté. „Pre mimoparlamentnú stranu je to úspech," hovorí Berényi.
Napriek rivalite oboch strán sa SMK a Most v niekoľkých prípadoch dohodli na spoločných kandidátoch a 19 z nich vo voľbách starostov uspelo.

Beata
Balogová
