BRATISLAVA. Hoci vláde už niekoľko mesiacov šéfuje premiérka, víkendové komunálne voľby ukázali, že presadenie sa žien v politike u nás stále nie je samozrejmosťou.
V krajských mestách boli skôr do počtu, jediná vážnejšia kandidátka Magda Vášáryová v Bratislave prepadla.
Zo zvyšných 63 okresných miest uspeli ženy iba v šiestich, medzi väčšie patria Prievidza, Humenné či Lučenec.
Presadiť sa im podarilo ešte v Bratislave, kde povedú 6 zo 17 mestských častí. Podiel ženských komunálnych političiek sa však pomaly zvyšuje. Kým pred štyrmi rokmi uspeli v necelých šesťsto mestách a obciach, teraz už
v 651. Ženy tak povedú vyše 22 percent všetkých samospráv. Na porovnanie, v Národnej rade sedí len niečo cez 15 percent političiek.
Kde uspeli Zvolené ženy
BA Staré Mesto, Tatiana Rosová,SDKÚ-SaS-KDH-OKS Lučenec, Alexandra Pivková, SDKÚ-SaS-Most-Híd-KDH; Humenné, Jana Valová, Smer-HZDS-SNS-SZ-Úsvit-SF; Banská Štiavnica, Nadežda Babiaková, Smer-HZDS-SNS Kremnica, Zuzana Balážová, nezávislá.
Zásluhu má na tom najmä vidiek, ženám sa na dedinách darí lepšie. „Je to tým, že na vidieku majú ľudia k sebe bližšie, navzájom sa poznajú a úloha politických strán tam nie je pri nomináciách taká významná,“ domnieva sa sociologička Zora Bútorová.
Podiel žien v politike je podľa nej u nás stále nízky. „Pre mnohých ľudí je politika tvrdou sférou pôsobenia, kde majú skôr miesto muži ako ženy,“ vraví.
Nevýhodou žien je i stále zakorenený predsudok, že žena by sa mala venovať najmä rodine a práci, ale už menej by mala byť aktívna ako občianka.
„Bolo by dobré, ak by bolo rovnomernejšie zastúpenie žien aj v politike, lebo tie prinášajú do politiky rozdielne životné skúsenosti, viac pestrosti a je to aj spravodlivejšie,“ myslí si sociologička. „Nedá sa to dosiahnuť nasilu, je to skôr pomalá evolúcia,“ dodáva.
Prvým z miest je Prievidza
BRATISLAVA. Najväčšie slovenské mesto, ktoré povedie v najbližších štyroch rokoch žena, je Prievidza.
Štyridsaťročná advokátka Katarína Macháčková kandidovala ako nezávislá a dokázala poraziť straníckych protikandidátov zo Smeru i z SDKÚ. Získala 6551 hlasov, čo je o 2389 viac, ako dostal druhý v poradí.
„Mám dosť klientov hlavne z radov bežných občanov, s ktorými sa mi podarilo nadviazať kontakt. Ľudia tu už nemali dôveru k politickým stranám a mali dosť ich vzájomného očierňovania,“ vysvetľuje podstatu úspechu.
Macháčková je v komunálnej politike dve volebné obdobia, ako poslankyňa v meste i v trenčianskej župe. Tam získala dokonca najviac hlasov v celom kraji.
„Na vstup do komunálnej politiky ma pred ôsmimi rokmi oslovila SDKÚ. Šla som na ich kandidátke ako nezávislá, neskôr som sa dostala v zastupiteľstve do pomyselnej opozície.“
„Nepáčilo sa mi, kam sa mesto uberá, tak som sa pred štyrmi rokmi rozhodla kandidovať za primátorku.“ Vtedy ešte neúspešne.
(mp)

Beata
Balogová
