Štátna lotéria má vyplatiť cyperskej firme 14 miliónov eur. Najvyšší súd rozhodol, že Tipos neprávom používal ochranné známky českej Športky.
Agentúrne spravodajstvo sme nahradili autorským článkom denníka SME.
BRATISLAVA. Cyperská firma Lemikon si môže ponechať milióny, ktoré jej vyplatila štátna lotéria Tipos. Najvyšší súd včera rozhodol, že Lemikon má nárok na 14,12 milióna eur. Podobnú sumu už štát v minulosti na účet Lemikonu poslal.
História sporu
7.januára 2000 - Športka podala žalobu na Tipos za bezdôvodné obohatenie a využitie know-how pri hazardných hrách. Požadovala dohromady okolo 300 miliónov korún.
12. augusta 2002 - Športka podala zmenu žaloby, ktorou zvýšila náhradu škody na vyše 800 miliónov korún, keďže Topos naďalej používal ochranné známky.
5. augusta 2003 - Športka opäť navýšila sumu, tentoraz na vyše miliardu.
6. júla 2004 - Krajský súd v Bratislave vydal čiastočný rozsudok, ktorým priznal Športke náhradu škody 109, 4 milióna korún.
26. apríla 2004 - Najvyšší súd zrušil rozsudok a vrátil krajskému na opätovné prejednanie.
1. marca 2007 - Krajský súd priznal Športke sumu 1,003 miliardy korún (33 miliónov eur) a uložil povinnosť zdržať sa používania know-how Športky.
7. augusta 2008 - Najvyšší súd potvrdil rozhodnutie krajského. Tipos nepodal podnet na opravný prostriedok, na základe ktorého mohol generálny prokurátor dať dovolanie na Najvyšší súd.
28. októbra 2008- podľa medializovaných informácii odkúpila pohľadávku od Športky cyperská spoločnosť Lemikon Limited, za ktorou má stáť český podnikateľ Radovan Vitek.
19. novembnra 2008 - Tipos a Lemikon podpísali dohodu o urovnaní a prevode know-how.
20. novembra 2008 - Tipos poslal prvú splátku dlžnej sumy vo výške 400 miliónov korún na účet Lemikonu na Cypre.
28. novembra 2008- začala platiť novela Občianskeho poriadku, na základe ktorej bolo možné mimoriadne dovolanie Generálneho prokurátora.
1. decembra 2008 - Generálny prokurátor podal dovolania.
8.decembra 2008 - Lemikon odstúpil od dohody s Tiposom, zaslanú prvú splátku považuje za úhradu zmluvnej pokuty, ktorá bola v tejto výške dohodnutá.
Cyperská firma odkúpila pohľadávku od českej Športky, ktorá sa súdila s Tiposom kvôli neoprávnenému používaniu ochranných známok a knowhow. Celkovo požadoval 66 miliónov eur.
Najvyšší súd uznal časť nároku cyperskej spoločnosti na 14,12 milióna. „Túto sumu je žalovaný povinný zaplatiť za neoprávnené užívanie slovných ochranných známok Športka, Sazka a Mates," povedal predseda senátu Juraj Seman.
O neoprávnenom používaní knowhow českej Športky verdikt nepadol. Najvyšší súd celú vec vrátil na nižší súd, ktorý musí nanovo rozhodnúť.
Trnka je spokojnýNajvyšší súd rozhodoval na základe mimoriadneho dovolania generálneho prokurátora Dobroslava Trnku. Ten je s výsledkom spokojný. „Je to pozitívne, uspeli sme, hoci len na 75 percent," uviedol Trnka pre SME.
Trnka tvrdí, že pre štát takto usporil viac než miliardu korún. „Bolo jasné, že peniaze, ktoré dostal Lemikon, sa už nevrátia. Ale čo sa dalo, to sme zachránili."
Prípad sa však teraz vráti na nižší súd, ktorý bude opäť rozhodovať o možnom odškodnení za knowhow. Pred rokmi ho Športke priznal.
Riaditeľ Tiposu Miloš Ronec preto nie je spokojný. „Úspech by bol, keby sa dovolanie potvrdilo v plnom rozsahu."
Komentovať výsledok sporu zatiaľ nechcel minister financií Ivan Mikloš (SDKÚ). „Ja sa nebudem vyjadrovať, kým rozsudok nebude doručený. Je to veľmi citlivá kauza, " dodal.
Právny zástupca Lemikonu Tomáš Rybář sa na vyhlásení rozsudku nezúčastnil, telefón nedvíhal.
Počiatek dohodu s Lemikonom obhajujeLemikon má neznámych vlastníkov, údajne za ním stojí český miliardár Radovan Vítek. Pohľadávku získal od Športky, ktorá na začiatku žiadala 763tisíc eur.
Spor sa začal po rozdelení Československa, keď sa nástupníckou organizáciou po lotérii Sazka na Slovensku stal Tipos. Licenciu na hry dostal Tipos, ktorému česká Športka mala poskytovať služby. O zákazku neskôr prišla, za čo zažalovala Tipos.
Tipos pred dvoma rokmi potajomky podpísal s Lemikonom mimosúdnu dohodu na vyše 60 miliónov eur. Keď na to médiá upozornili, štátna akciová spoločnosť Tipos, ktorá patrí pod ministerstvo financií, od dohody ustúpila. Vtedajší minister financií Ján Počiatek (Smer) však už stihol uvoľniť vyše 14 miliónov eur ako prvú splátku, ktorá odišla na Cyprus.
Počiatek to aj včera obhajoval. „Rozmýšľali sme, ako Tipos zachrániť," tvrdil. Ak by Tipos nezaplatil, išiel by podľa Počiatka do konkurzu.
Šéf lotérie: Konkurz nehrozí
Riaditeľ Tiposu MILOŠ RONEC rozhodnutie Najvyššieho súdu za úspech nepovažuje.
Ste spokojný s verdiktom?
„Samozrejme, že nemám dobrý pocit a nie som s tým spokojný. Ja by som za úspech považoval jedno jediné. Keby bolo mimoriadne dovolanie generálneho prokurátora potvrdené v celom rozsahu. Zmizol by tak Damoklov meč, ktorý visí nad Tiposom už desať rokov. Počas tohto obdobia ľudia v Tipose pracujú v miernej nervozite, čo bude. Nemôžem to považovať za úspech."
Na začiatku pojednávania na Najvyššom súde prišiel Tipos s novým dokumentom. O čo išlo?
„O nesprávne posúdenie knowhow a o odvolanie sa na podobné judikáty Najvyššieho súdu."
Bude teraz musieť Tipos zaplatiť peniaze Lemikonu, keď mu už odviedol vyše 16 miliónov eur?
„K tomu sa budem vedieť vyjadriť po doručení rozsudku."
Nie sú ohrozené výhry tipujúcich?
„Tipos nemá problémy s uhrádzaním záväzkov. Požiadali sme Slovenskú rozvojovú banku o kontokorentný úver, ktorý však nečerpáme."
Nehrozí lotérii konkurz?
„Konkurz nehrozí. Konečné rozhodnutie, ako budeme postupovať, je na akcionárovi. Musí sa stretnúť dozorná rada a predstavenstvo."
(zp)
Valka nahradila mladá advokátka
Do právneho zastupovania Tiposu sa advokáti nehrnuli.
BRATISLAVA. Zastupovanie Tiposu pred Najvyšším súdom na poslednú chvíľu prevzala advokátka Alexandra Čižmáriková. Lotéria hľadala právnika niekoľko týždňov, zastupovať ju vraj mal Ernest Valko, ktorého začiatkom novembra zavraždili.
„Oslovili sme štandardné právne kancelárie, s ktorými spolupracujeme a právnikov, s ktorými sme mali dobré skúsenosti," povedal šéf Tiposu Miloš Ronec. Advokátka podľa neho prišla s novou stratégiou, ktorá „presahovala rámec rozhodovania Najvyššieho súdu". O čo išlo, Ronec nespresnil.
Málo známa advokátka, ktorá ukončila štúdium práva na Univerzite Komenského v roku 2004, spolupracuje s firmou Baducci Legal. V nej figuruje aj jej brat Martin Čižmárik, ktorý cez Baducci Funds spravoval jeden z fondov Národnej agentúry pre rozvoj malého a stredného podnikania, ktorú vláda ruší. K práci pre Tipos sa Čižmáriková nechcela vyjadriť.
Ronec povedal, že do právneho zastupovania Tiposu sa advokáti nehrnuli. „Nedá sa povedať, že by bol extrémne veľký záujem nás zastupovať, skôr naopak." Priamo neodpovedal na otázku, či to mohlo súvisieť s vraždou Valka.
Ten zastupoval Tipos aj v konaní pred Ústavným súdom, kde by ho podľa Ronca mal nahradiť niekto z jeho právnej kancelárie.
(zp, FOTO: SITA)

Beata
Balogová
