BRATISLAVA. Projekt mapovania pralesov, ktorý počas uplynulých dvoch rokov uskutočnilo občianske združenie FSC (Forest Stewardship Council) Slovensko ukázal, že ich je u nás podstatne menej ako sa očakávalo.
Environmentálni aktivisti tvrdia, že z pôvodne rozsiahlych pralesov sa na našom území dodnes zachovali len izolované maloplošné fragmenty, ktorých celková plocha je 0,47 percenta z výmery lesov Slovenska. Okrem identifikácie pralesov bol projekt zameraný aj na zlepšovanie ich ochrany, zvyšovanie verejného povedomia o pralesoch a snažil sa aj poukázať na možnosti citlivého využívania pralesov v rámci zážitkového alebo vedeckého turizmu.
Doposiaľ jediný ucelený prehľad pralesov priniesol Štefan Korpeľ v publikácií "Pralesy Slovenska“ vydanej v roku 1989, kde okrem iného zostavil zoznam 74 pralesových rezervácií a celkovú výmeru pralesov na Slovensku odhadoval na 18 až 20 000 hektárov. "Tieto predpoklady sa nenaplnili. V teréne sme zmapovali 332 vybraných lokalít s celkovou výmerou 53 tisíc hektárov, pralesy však boli identifikované len na 122 lokalitách s celkovou výmerou 10 120 hektárov,“ uviedol výkonný riaditeľ FSC Slovensko Juraj Vysoký.
Pralesy sa nedajú nahradiť
Takmer vo všetkých slovenských lesoch sa hospodári. Pralesy predstavujú lesy vo svojej originálnej podobe, ako ich vytvorila príroda bez aktívnej účasti človeka, pričom sa prevažne zachovali iba na menších plochách a na neprístupných miestach. Podstatne menší význam pri zachovaní pralesov zohrala uvedomelosť spoločnosti.
Pralesy pritom majú okrem iného nenahraditeľný význam aj pri ochrane pôvodnej biologickej rozmanitosti a v oblasti výskumu. Napriek tomu len časť z nich je súčasťou chránených území s najvyšším stupňom ochrany.
"Zo 122 lokalít pralesov je dostatočne chránených len 55, ďalších 16 pralesov je chránených na väčšej a osem na menšej časti ich plochy, 43 lokalít za doteraz zachovalo napriek tomu, že sú nedostatočne chránené a je možné do nich hospodársky zasahovať," skonštatoval člen projektového tímu FSC Slovensko Pavol Polák.
Problémová ťažba dreva
Výmera pralesov na Slovensku stále klesá. Podľa environmentalistov sa to deje najmä v súvislosti s lesníckymi činnosťami, ako je ťažba dreva, výstavba lesných ciest, či chemické postreky aj donedávna v nesprístupnených a neobhospodarovaných lesoch. Environmentalisti z FSC Slovensko tvrdia, že pralesy sa stále ťažia, dokonca aj na lokalitách zaradených v roku 2007 do svetového prírodného dedičstva pod názvom "Karpatské bukové pralesy”.
Tam je konkrétnym príkladom ťažba v pralesoch Vihorlatu. "Veríme, že identifikácia pralesov na Slovensku prispeje k uvedomeniu si ich významu ako nenahraditeľného prírodného dedičstva a povedie k ich dôslednej ochrane a nie naopak“ dodáva Polák.
Mapovanie pralesov sa uskutočnilo v rámci projektu Ochrana pralesov Slovenska, ktorý je spolufinancovaný z Finančného mechanizmu Európskeho hospodárskeho spoločenstva, Nórskeho finančného mechanizmu a štátneho rozpočtu Slovenskej republiky prostredníctvom nadácie Ekopolis. Realizáciu projektu podporil aj Svetový fond na ochranu prírody (WWF).