BRATISLAVA. Ministerstvo školstva dnes na rokovaní školského parlamentného výboru zaskočilo autorov návrhu vysokoškolskej novely, ktorá má bojovať proti plagiátorstvu. Rezort totiž upozornil na viacero nejasností.
Návrh z dielne skupiny koaličných poslancov zavádza povinné zverejňovanie záverečných prác na internete od septembra budúceho roka. V parlamente je v druhom čítaní.
"Sú to legislatívno-technické pripomienky," komentoval po výbore pre TASR jeden z autorov Miroslav Beblavý (SDKÚ). Z výhrad bol zaskočený, ale ako vysvetlil, len preto, že mu ich ministerstvo zabudlo zaslať. Podľa štátneho tajomníka ministerstva Jaroslava Ivanča ide len o odporúčania.
Návrh nevyriešil ani zodpovednosť za distribúciu zmlúv
Beblavý pripustil, že jedinou relevantnou výhradou mohla byť pripomienka, či ministerstvo školstva zvládne nápor prijímania zmlúv o zverejňovaní prác, ktoré podpíše s autormi. Ministerstvo totiž odkázalo, že množstvo zmlúv bude administratívnou záťažou a bude ich musieť spracovávať, archivovať a pridávať k nim čísla.
"Teraz, keď sa nad tým zamysleli, mi povedali, že si to upravia vnútorným predpisom," povedal Beblavý. Autorov prác by k obhajobám pripustili len v prípade, ak podpíšu súhlas s ich zverejnením na webe.
Podľa ministerstva tiež nie je jasné, ako si bude môcť autor vyhradiť odkladnú lehotu zverejnenia svojej práce. Autori by totiž podľa poslednej zmeny v návrhu mohli žiadať o odklad publikovania svojich diplomových, bakalárskych, rigoróznych a habilitačných prác na internete až o tri roky. Ministerstvo tvrdí, že návrh nevyriešil ani zodpovednosť za distribúciu zmlúv.
Poslanec Beblavý povedal, že pripomienky bude riešiť a s podporou ministerstva ďalej ráta. "Aj vláda nás oficiálne podporila," potvrdil.
Novelu kritizovala Slovenská rektorská konferencia, ktorá upozorňovala, že v prácach ide často o originálne výsledky a niektorým bránia vo zverejňovaní napr. legislatívne či etické dôvody, prípadne patentová ochrana. Beblavý preto v polovici novembra predložil pozmeňovací návrh, ktorý povoľuje tajné prílohy, na ktoré sa viaže ochrana a tie by sa nezverejnili.
Každoročne sa vyprodukuje od 50.000 do 100.000 záverečných prác
Predseda Rady vysokých škôl Viktor Smieško TASR potvrdil, že k návrhu nemajú po zmenách výhrady. Novela sa páči aj Asociácii doktorandov Slovenska.
Minister školstva Eugen Jurzyca (SDKÚ) na rokovaní školského výboru (18.11.) reagoval, že novela prispeje k tomu, aby sa záverečné práce nekopírovali.
Na VŠ sa každoročne vyprodukuje od 50.000 do 100.000 záverečných prác. Už teraz ich podľa zákona vysoké školy ukladajú do tzv. Centrálneho registra záverečných prác. Po dobu 70 rokov tam ostanú uchované spolu s menom autora a názvom VŠ. Register však nie je verejne dostupný.