Parlament schválil zákon, ktorý mení budúcnosť štátom dotovaných médií. Bleskové zlúčenie televízie a rozhlasu prináša novú značku RTS.
Agentúrne spravodajstvo sme nahradili autorským článkom denníka SME.
BRATISLAVA. Slovenská televízia a Slovenský rozhlas majú pred sebou posledný mesiac samostatnej existencie. Zákon schválený včera parlamentom ich od 1. januára zlúči do Rozhlasu a televízie Slovenska (RTS).
S expresným zlúčením mala problém nielen opozícia, ale i vládna OKS a na začiatku aj KDH. Naopak, za hlasovalo šesť ľudí zo SNS.
Fakty Čo sa zmení
riaditeľa bude voliť parlament, nie rada, STV bude mať najmenej dva, SRo najmenej štyri okruhy, na RTS bude dozerať deväťčlenná rada, od roku 2012 sa zrušia koncesionárske poplatky a RTS bude žiť z príspevku od štátu a z reklamy.
„Argumentoval som. Rokujem s každým," vysvetľoval minister kultúry Daniel Krajcer (SaS), ako presvedčil SNS.
Ešte pred pár dňami nebolo jasné, či zákon prejde. KDH chcelo presadiť, aby riaditeľa RTS volila rada, nie parlament.
Minister kultúry pohrozil, že v takom prípade návrh stiahne. SaS údajne dokonca podmieňovala súhlas so zákonom svojou podporou na zvýšenie DPH o jedno percento.
Sídlo známe nie je
Transformácia verejnoprávnych médií sa rozbieha. Od roku 2012 sa majú úplne zrušiť koncesionárske poplatky a televízia a rozhlas sa presťahujú do spoločnej budovy. Akej, nie je známe, rovnako to, ako sa budú zlučovať.
Do zvolenia riaditeľa bude zrejme novú inštitúciu riadiť šéfka rozhlasu Miloslava Zemková, keďže má ísť o jedného z dvojice riaditeľov a Štefana Nižňanského koalícia považuje za neschopného. Vyberať bude predseda parlamentu.
Nového šéfa už nebude voliť rada STV či rozhlasu. Obe zaniknú a hlasovať bude parlament. Koaliční poslanci nezakrývali, že jedným z hlavných cieľov zmeny je zbaviť sa Nižňanského. Návrhy na riaditeľa RTS majú do parlamentu prísť až v januári.
Minister kultúry Daniel Krajcer od zmien čaká zastavenie zadlžovania STV. Kritici sa boja, že chorá STV stiahne aj relatívne zdravý rozhlas a chceli najskôr firmu ozdraviť.
„Beriem to skôr ako kompromisné riešenie," povedala podpredsedníčka KDH Jana Žitňanská. Nič neurobiť by totiž podľa nej znamenalo vystaviť STV exekúcii. Nevylúčila, že sa zákon neskôr zmení.
OKS proti
OKS za zákon nehlasovala. „Je tam veľké množstvo rôznych problémov. Týka sa to voľby riaditeľa, jeho kompetencií, či jeho postavenia k politike, ktoré je pomerne slabé," povedal šéf OKS Peter Zajac.
Smer hovoril o politizácii médií a o tom, že zmena neprináša úsporu.
Krajcer tvrdí, že ide len o začiatok transformácie, ktorá prinesie úsporu. Nasledovať má „zadefinovanie služby verejnosti" a sťahovanie do spoločnej budovy. Slovenská televízia má takmer tisíc zamestnancov, Slovenský rozhlas vyše 600.
Zlúčeniu môže predchádzať ešte jedna prekážka. Prezident Ivan Gašparovič môže zákon vetovať, ale i tak by podľa Krajcera mali stihnúť veto do januára prelomiť. Gašparovič má na vyjadrenie 15 dní a parlament má plánované zasadnutie do 17. decembra.
Mika: Nebudem kandidovať
Riaditeľ bude mať plat 6700 eur, kandidáti oficiálne ešte nie sú.
BRATISLAVA. Kandidáti na riaditeľa novej verejnoprávnej inštitúcie zatiaľ nie sú známi, hovorilo sa o Miloslave Zemkovej a bývalom riaditeľovi Markízy Václavovi Mikovi. Ten kandidatúru včera poprel.
„Nebudem sa uchádzať o túto funkciu," povedal Mika. So Zemkovou sa SME nepodarilo spojiť. Oficiálne strany nikoho nepredstavili.
Poslanci schválili pozmeňovací návrh, aby bol plat deväťnásobkom priemernej mzdy, čo je približne 6700 eur. Mediálny analytik Miroslav Kollár hovorí, že nová inštitúcia potrebuje manažéra pripraveného ozdraviť televíziu.
Nemusí byť z mediálneho prostredia, ale odborník na krízový manažment.
„Môže to byť aj človek zo zahraničia, ale na Slovensku sú asi piati vhodní uchádzači. Je otázka, či sú voľní a budú ochotní riadiť zložitú inštitúciu za takéto peniaze," myslí si Kollár.
(jgl)

Beata
Balogová
