BRATISLAVA. Jedenásti sudcovia Najvyššieho súdu si po pondelku asi výrazne polepšia. Na Okresnom súde Bratislava I vyhrali svoje diskriminačné žaloby proti Najvyššiemu súdu.
Za to, že poberali mesačne zhruba o 4300 eur menší plat ako ich kolegovia, ktorí riešili odvolania proti Špeciálnemu súdu, chceli odškodnenie 150-tisíc eur. Okresný súd Bratislava I im prisúdil 100-tisíc eur. Rozsudok zatiaľ nie je právoplatný.
Ako sa Najvyšší súd proti žalobe bránil, nie je isté. Šéf súdu Štefan Harabin ešte ako minister, nominant HZDS, vysoké príplatky špeciálnych sudcov rovnako považoval za diskriminačné. Názor nezmenil.
„Stav sa dá odstrániť, ak poberatelia diskriminačného príplatku ho dobrovoľne vrátia do štátnej kasy. Štát získa milióny eur a diskriminácia zanikne," odkázal Harabin cez tlačový odbor. Či sa proti rozhodnutiu odvolá, neuviedol. „Najvyšší súd rozhodne o ďalšom postupe po doručení rozsudku."
Žitňanská čaká odvolanie
Ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská z SDKÚ hovorí, že Najvyšší súd by mal včas podať riadne odôvodnené odvolanie. „V opačnom prípade to znamená, že Najvyšší súd nechce vyhrať tento spor," myslí si ministerka, ktorá so žalobami nesúhlasí.
„Sudcovia žiadajú od štátu nemajetkovú ujmu v státisícoch eur, ktorá nemá právny základ," uviedla ministerka.
Cítia sa podradne
Sudcovia Najvyššieho súdu podali hromadnú žalobu v januári. Stavajú na antidiskriminačnom zákone. Nižšie platy ich vraj diskriminovali, čím im bola „značným spôsobom znížená dôstojnosť a spoločenská vážnosť".
Verejnosť o rozdiele v platoch sudcov vedela a vysvetľovala si ich tak, že „práca žalobcov v porovnaní s prácou špeciálnych sudcov Najvyššieho súdu bola podradného charakteru".
Pri argumentoch si pomohli aj nálezom Ústavného súdu z mája minulého roka, ktorý pri rozhodovaní o zrušení Špeciálneho súdu označil aj platy špeciálnych sudcov za diskriminačné. V náleze však neuviedol, že ostatným sudcom prináleží odškodnenie.
Pre údajnú diskrimináciu si podali žaloby stovky sudcov. Žalovali parlament, ministerstvo spravodlivosti aj súdy.
Len ministerstvo spravodlivosti zažalovalo zhruba 550 sudcov. Žalobu podala aj exministerka spravodlivosti a súčasná sudkyňa Najvyššieho súdu Viera Petríková.

Beata
Balogová
