Kandidát na generálneho prokurátora vypracoval analýzu o korupcii. V konzorciu bola aj firma Ficovho bratranca. Prínos analýzy bol minimálny, tvrdí Transparency International.
BRATISLAVA. Takmer stotisíc eur stála analýza situácie v oblasti boja proti korupcii, ktorú pre kabinet Roberta Fica vypracovala spoločnosť Consulting & Management. Na dokumente spolupracoval aj súčasný koaličný kandidát na generálneho prokurátora Jozef Čentéš.
Consulting & Management bola jediným účastníkom tendra, ktorý bol platený z eurofondov. Išla doň spolu s firmami Euroiuris a Distinct, v ktorej je predsedom predstavenstva Rastislav Rybanský, bratranec expremiéra Roberta Fica.
Hoci štúdia má niekoľko desiatok strán, podľa právnika Transparency International (TIS) Pavla Nechalu ide len o „zhrnutie právnej úpravy a medzinárodných zmlúv, ktorými sme viazaní". Text vraj nejde do hĺbky, obsahuje jednoduché komentovanie niektorých ustanovení.
„Chýba tam širší pohľad." Nechala tiež nerozumie, prečo potrebuje štát od externých firiem zhrnutie predpisov, ak ich sám vydáva a aplikuje.
Protikorupčné opatrenia, ktoré vyplynuli z analýzy, sú navyše súčasťou viacerých odporúčaní medzinárodných organizácií, napríklad OECD. „Spoločenský prínos tejto analýzy je preto minimálny."
Čentéš si za projektom stojí. „Experti, ktorí sa podieľali na analýze, vypracovali kvalitný výstup, pretože bol akceptovaný aj riadiacim výborom." Materiál pripravil spolu s riaditeľkou kancelárie generálneho prokurátora Katarínou Laiferovou a českým expertom Jaroslavom Fenykom.
Nepoznajú sa Čentéš tvrdí, že s Rybanským sa nikdy nestretol. Pre spomínaný projekt ho oslovil Michael Siman z firmy Euroiuris. To isté tvrdí aj Rybanský. „S pánom Čentéšom sa nepoznám."
K výške honoráru sa Čentéš nechcel vyjadrovať. Úrad vlády tvrdí, že o nej nemá informácie. „Všetky zmluvy uzatváralo ministerstvo financií." Podľa toho však zmluva „neobsahuje informácie o honorároch jednotlivých expertov".
O výške Čentéšovho honoráru mlčí aj firma, s ktorou na projekte spolupracoval. „Odmena každého z expertov vychádzala z trhových cien," povedal Michel Doumont z Consulting & Management. Prácu prokurátora Čentéša si však pochvaľuje. „Zodpovedal za koordináciu prác na štúdiách. Jeho výkon bol veľmi uspokojivý."
Aj podľa Rybanského bol projekt vypracovaný na „veľmi profesionálnej úrovni". Podľa Rybanského bola zmluva podpísaná „na základe riadneho medzinárodného výberového konania".
Zmlúv mali viac Ministerstvo financií uzavrelo v roku 2007 s Consulting & Management aj ďalšiu zmluvu za vyše 250-tisíc eur. Aj v tomto prípade bola jediným účastníkom tendra, pričom spolupracovala aj s Euroiurisom a Distinctom.
Predmetom zmluvy bolo zaškolenie pracovníkov Centra právnej pomoci, ktoré spadá pod Úrad vlády, v oblasti boja proti korupcii. Podľa Nechalu boli podmienky tendra diskriminačné. „Vyžadovala sa napríklad 10 až 15-ročná prax v trestnom práve."
Pochybuje aj o efektivite vynaložených peňazí. „Suma 250-tisíc eur je približne ročným rozpočtom TIS."
Na tejto zákazke sa Čentéš nepodieľal.

Beata
Balogová
