BRATISLAVA. Európsky súd pre ľudské práva vyčiarkol zo zoznamu prípadov dve sťažnosti proti Slovenskej republike pre nečinnosť sťažovateľov. Tí namietali neprimeranú dĺžku konania, ale aj údajné protiprávne zapísanie sťažovateľky do registra hľadaných osôb. "V oboch prípadoch sťažovatelia prestali komunikovať s európskym súdom a neodpovedali na jeho ďalšie výzvy a ich sťažnosti boli preto vyčiarknuté zo zoznamu prípadov," zdôvodnil hovorca Ministerstva spravodlivosti SR Peter Bubla.
V októbri 2010 Európsky súd pre ľudské práva vyčiarkol zo zoznamu prípadov sťažnosť Petra Meľucha a Jany Meľuchovej proti Slovenskej republike. Občania sa sťažovali na nespravodlivosť a neprimeranú dĺžku konania o zvýšenie výživného. "Po tom, ako vláda predložila európskemu súdu svoje stanovisko k sťažnosti, tento vyzval sťažovateľov, aby sa k nemu vyjadrili. Keďže sťažovatelia nezareagovali ani na opakovanú výzvu európskeho súdu, dospel k záveru, že nemajú záujem o ďalšie prerokovávanie prípadu a preto ich sťažnosť vyčiarkol zo zoznamu prípadov," informoval Bubla.
Rovnako v októbri 2010 Európsky súd pre ľudské práva vyčiarkol zo zoznamu prípadov sťažnosť Emílie Herzogovej proti Slovenskej republike. Sťažovateľka sa podľa článku 8 Dohovoru - právo na rešpektovanie súkromného života sťažovala, že jej zapísanie do registra hľadaných osôb a jej označenie ako osoby, u ktorej existuje "dôvodné podozrenie zo spáchania trestného činu," nemalo právny základ, nebolo primerané cieľu a nebolo na základe jej sťažností adekvátne a dostatočne prešetrené. Herzogová tvrdila, že bola 18. mája 2005 pozbavená slobody v rozpore s článkom 5 Dohovoru.
Tvrdí, že ju pozbavili slobody, aby zistili jej adresu, pričom ona nikdy neodmietla poskytnúť tento údaj. Sťažovateľka takisto namietala, že v konaní o jej ústavnej sťažnosti neboli dodržané záruky spravodlivého súdneho konania, pretože ústavný súd svoje rozhodnutie náležite neodôvodnil. "Európsky súd vyzval sťažovateľku na poskytnutie ďalších informácií týkajúcich sa jej sťažnosti. Keďže sťažovateľka nezareagovala ani na opakovanú výzvu európskeho súdu, dospel k záveru, že nemá záujem o ďalšie prerokovávanie prípadu a preto sťažnosť vyčiarkol zo zoznamu prípadov," informoval Bubla.