BRATISLAVA. V Bratislave sa posledné dva dni konala dvojročná Stála konferencia krajanských Slovákov, v rámci ktorej 96 účastníkov z 22 krajín prijalo jeden zo záverov týkajúci sa práve dotácií.
V budúcoročnom rozpočte im totiž zatiaľ navrhujú menej. Z grantového programu chcú podporovať krajanské médiá, kultúru aj vzdelanosť, vedu, výskum aj publikovanie. Grantovú schému považujú krajania za „významnú investíciu Slovenska“. Predseda Svetového združenia Slovákov v zahraničí Vladimír Skalský tvrdí, že program by nemal klesnúť pod minimálnu úroveň, pretože už malou úsporou sa spôsobujú veľké škody. „S vaničkou by vyliali aj dieťa,“ varoval Skalský. Predsedníčka Úradu pre Slovákov žijúcich v zahraničí Vilma Prívarová ho doplnila, že im chýba 265 551 €. V prípade Írska tvoria dotácie jedno percento toho, čo potom krajania preinvestujú na Slovensku, tvrdí Skalský.
Na konferencii podľa Skalského rezonovalo najmä vysielanie pre krajanov v zahraničí, ktoré zasiahla kríza aj reformy. Skalský pripustil, že je „obtiažne predpokladať, že by sa našli prostriedky na satelitné blokové vysielanie“, no mohla by vzniknúť samostatná relácia pre komunity a do už existujúcich programov by mohli prizývať aj odborníkov z krajanských komunít v zahraničí. V rozhlasovom vysielaní sa postupne opúšťajú krátke vlny, Skalský by teda posilnil internetové vysielanie. Ako tvrdí, už rokoval v rozhlase a chystá sa aj na rokovania s novým riaditeľom spojeného rozhlasu a televízie, čo považujú krajania za veľkú príležitosť. Skalský by si predstavoval zachovanie vysielania Radia Slovakia International.
Nové stránky rozhlasu by mali v januári začať preklápať programy do sociálnych sietí, v rámci zlúčenia by k zvuku mohli priradiť aj obraz a Svetové združenie Slovákov v zahraničí by mohlo pomôcť distribuovať programy prostredníctvom svojich fór. Vysielanie by potom podľa Prívarovej mohlo využívať materiály priamo z komunít, ktoré by krajania boli schopní poskytnúť, pretože v komunitách majú svoje médiá od profesionálnych po amatérske, vo vysielaní by chceli informovať aj o činnosti úradu. Skalský dodal, že je ťažko odhadovať, koľko z 2,2 milióna Slovákov žijúcich v zahraničí bude sledovať či počúvať toto vysielanie, no počítal by ich na státisíce.
V súčasnosti nemá krajanskú problematiku na starosti žiaden z členov vlády, pripadá pod služobný úrad a jeho šéfa Viktora Nižňanského. Za minulej vlády patrila pod vicepremiéra Dušana Čaploviča, pod služobný úrad ju presunuli novelou kompetenčného zákona. „Bolo nepísaným pravidlom, že to bolo v jurisdikcií vicepremiéra,“ tvrdí Prívarová s tým, že niektorí krajania vnímali krok citlivo ako pokles v úrovni starostlivosti.
Závery konferencie sú len odporúčacie, krajania s nimi oboznámia premiérku Ivetu Radičovú aj všetky relevantné rezorty.