Minister zahraničných vecí Mikuláš Dzurinda hovoril o prípade s uzbeckým ministrom. Bezvýsledne.
BRATISLAVA. Slovenský podnikateľ Zdeňek Burianek, ktorý v Uzbekistane čelí obvineniu z rozsiahleho podvodu, sa dostal z väzby na slobodu. Na deň. Na základe prezidentskej amnestie ho prepustili začiatkom novembra.
Následne ho opäť zadržali, dnes je vo vyšetrovacej väzbe. Okolnosti prípadu zostávajú nejasné. Minister zahraničných vecí Mikuláš Dzurinda (SDKÚ) sa počas schôdze OBSE v Kazachstane v stredu stretol
s uzbeckým kolegom Vladimírom Norovom.
Rozprávali sa spolu aj o prípade Burianeka, žiadne konkrétne výsledky stretnutia nie sú známe. „Vzhľadom na prebiehajúce vyšetrovanie rezort zahraničných vecí nebude konkretizovať kroky, ktoré v tejto veci podniká,“ povedal hovorca Ľubo Schwarzbacher.
Modernizoval elektráreň
Vo väzbe je Burianek od mája. Podľa obvinenia je zapletený do podvodu voči firme Uzbekenergo, škoda má byť v stovkách tisícov dolárov. Buriankova firma Synecta Holding zo Šale sa podieľala na modernizácii elektrárne v uzbeckom Taškente.
Naše ministerstvo potvrdilo, že podnikateľa prepustili na základe amnestie prezidenta Uzbekistanu 2. novembra. Na druhý deň sa mal dostaviť na policajnú stanicu v Taškente, aby si vyzdvihol cestovný pas. Tam ho znovu zatkli.
„Informáciu o jeho opätovnom zadržaní poslala uzbecká strana nášmu zastupiteľskému úradu až 25. novembra na základe opakovaných žiadostí,“ dodal Schwarzbacher.
Viac k tomu povedať nevedel. Prečo bol Burianek znova zadržaný, zostáva otázne. Vyšetrovacie orgány Uzbekistanu sú pri informovaní slovenskej strany od začiatku veľmi strohé.
Rodina mlčí
Manželka Adriana Burianková, ktorá tvrdí, že jej muž je nevinný, v stredu nechcela o prípade hovoriť. Potvrdila len, že s manželom raz telefonovala. „Niečo tam na neho vykonštruovali,“ reagovala na najnovší vývoj prípadu.
S vedením Synecta Holding sa popoludní nedalo spojiť. V Uzbekistane začal Burianek podnikať pred ôsmimi rokmi. Polícia ho zadržala v máji počas rokovania s predstaviteľmi Uzbekenergo.
Dôvodom bolo údajne falošné potvrdenie z banky, ktoré mala firma Synecta Holding dávnejšie predložiť.
Honorárny konzul Uzbekistanu Ľudovít Černák v auguste pre SME povedal, že Synecta Holding nepostupovala voči uzbeckej strane vždy seriózne. Obvinenie je podľa Buriankovej manželky vykonštruované.
Partneri projektu totiž ešte v máji 2009 spoločne vyhlásili, že s podvodom nemajú nič spoločné. V deklarácii sa Uzbekenergo, Synecta Holding a ďalší partneri od podvodného dokumentu dištancovali a zaviazali sa pokračovať v plnení zmluvy.
Štát jedného klanu
Uzbekistanu od jeho nezávislosti vládne ten istý človek. Bez opozície.TAŠKENT, BRATISLAVA. Príbeh nezávislého Uzbekistanu sa začína rozpadom Sovietskeho zväzu v roku 1991 a miestnym komunistickým vodcom, ktorý sa v jednej z najchudobnejších stredoázijských krajín chopil príležitosti.
Odvtedy vládne Islam Karimov (72) v takmer 30 miliónovej krajine, najľudnatejšej v regióne.
„Ak nemáte vôľu urobiť to, dajte mi pištoľ a ja ich zastrelím sám,“ povedal začínajúci prezident Karimov parlamentu, keď nevedel zatočiť s islamistami, ktorí chceli urobiť z prevažne islamskej krajiny kalifát. Odvtedy sa nezmenil a likviduje akúkoľvek opozíciu. Uzbekistan je v prvej dvadsiatke najmenej slobodných krajín.
Brutálna tvár Karimovho režimu sa prejavila pred piatimi rokmi v meste Andižan, kde vládne jednotky strieľali do davu demonštrantov, kým nezutekali. Zomreli stovky ľudí, incident sa nikdy nevyšetril a medzinárodné spoločenstvo na chvíľu uvalilo na Taškent sankcie. Odvtedy sa Karimova vláda umiernila.
Voľby síce stále nie sú slobodné, mučenie vo väzniciach je podľa OSN stále bežné, ale k masakrom tam nedochádza.
Podľa stredoázijských zvyklostí je rodinný klan Karimova najsilnejší v Uzbekistane a na rozdiel od chudobnej väčšiny obyvateľov si užíva peniaze, ktoré plynú z bohatstva krajiny (plyn, bavlna, drahé kovy). Prezidentova dcéra Gulnara je doma celebritou, pre ktorú je ochotný prísť do Taškentu aj Sting. Magazín Foreign Policy ju zaradil medzi päť najhorších dcér na svete. Získala si pozornosť rozvodom s bohatým americkým manželom. Jeho fabriku v krajine zatvorili a príbuzných poslali do väzenia.
Napriek tomu nemá Karimov na Západe dvere zatvorené. Má nerastné suroviny, a keď treba, pomôže v medzinárodnom boji proti terorizmu. Aj tak, že povolí Američanom zriadiť vojenskú základňu.
Mirek Tóda

Beata
Balogová
