AKTUALIZOVANÉ 17:50

Opakovanú voľbu prokurátora koalícia odložila na utorok

Dobroslav Trnka získal v prvom dnešnom hlasovaní aj podporu koaličných poslancov. Na jeho zvolenie to však nestačilo. Voľba sa zopakuje v utorok.

Jozefa Čentéša koalícia nezvolila.(Zdroj: SME – TOMÁŠ BENEDIKOVIČ)

17:50 Premiérka Iveta Radičová zvolala v súvislosti s druhým kolom opakovanej voľby generálneho prokurátora na pondelok 6. decembra Koaličnú radu.

Na nej by sa mali prerokovať rôzne návrhy ďalšieho postupu, o ktorých dnes diskutovali predsedovia strán a predsedovia poslaneckých klubov.

Šéfku exekutívy mrzí, že sa poslancom koalície nepodarilo zvoliť za generálneho prokurátora spoločného kandidáta Jozefa Čentéša, na ktorom sa dohodli. Jej stanovisko k tejto otázke je dlhodobo známe a nemenné. Radičová pohrozila demisiou v prípade, že bude znovu do tejto funkcie zvolený súčasný generálny prokurátor Dobroslav Trnka.

17:00 Druhé kolo voľby generálneho prokurátora sa napokon neuskutoční ešte dnes, ako po rokovaní Koaličnej rady oznámil líder SDKÚ Mikuláš Dzurinda, ale až v utorok (7.12.) dopoludnia. Po zasadnutí poslaneckého grémia to oznámil predseda NR SR Richard Sulík (SaS).

"Nie som šťastný z tej situácie, ako sa to vyvinulo," priznal. Či budú poslanci voliť generálneho prokurátora tajne alebo napokon verejne, ako pripúšťal Dzurinda, Sulík zatiaľ komentovať nechcel. "Na to je teraz priskoro. Urobíme druhé kolo a potom uvidíme," avizoval. Premiérka Iveta Radičová (SDKÚ) dnes medzi novinárov neprišla, aj keď jej hovorca Rado Baťo avizoval, že sa vyjadrí po Koaličnej rade.

Dzurinda pár minút pred Sulíkom novinárom povedal, že voľba sa uskutoční ešte dnes a poslanci vládnej koalície sa zariadia tak, aby nebol zvolený nikto. "V najbližších dňoch sa dohodneme na novej voľbe. Za SDKÚ chcem povedať, že budeme presadzovať, aby došlo k zmene volebného poriadku a voľba generálneho prokurátora bola verejná," vyhlásil. Expremiér trvá na tom, že poslanci za SDKÚ-DS pri dnešnom hlasovaní dodržali koaličnú dohodu a podporili Jozefa Čentéša. Zároveň potvrdil, že strana je s týmto nominantom spokojná.

Predseda Ústavnoprávneho výboru Radoslav Procházka (KDH) tvrdí, že druhé kolo voľby nemôže byť verejné, keďže prvé bolo tajné. Inštitút verejnej voľby podľa neho možno uplatniť až na novú voľbu. Podľa jeho názoru na zmenu spôsobu voľby šéfa GP netreba novelu rokovacieho poriadku, ale "myslím, že v koalícii som s týmto názorom momentálne v menšine".

16:58 Poslanci Národnej rady SR za Most-Híd volili v dnešnej dopoludňajšej tajnej voľbe generálneho prokurátora spoločného koaličného kandidáta Jozefa Čentéša. Dohodu vládnych strán teda neporušili, čo vedia dokázať fotkami. Uviedol to dnes predseda poslaneckého klubu strany Lázsló Solymos.

"Nikomu sme to nehovorili, ale máme to na fotkách," povedal Solymos po rokovaní koaličnej rady. Dodal, že sa tak poistili, aby vedeli dokázať, že dodržali koaličnú dohodu a podporili spoločného kandidáta vládnych strán.

16:56 Koalícia opäť zmenila postup pri hlasovaní o prokurátorovi. Opakované hlasovanie, ktoré plánovala na dnešný večer, odložila na utorok.

16:37 Voľba generálneho prokurátora sa zopakuje ešte dnes. Poslanci by mali o kandidátoch znova hlasovať o piatej popoludní.

15:26 Poslanecký klub SDKÚ podľa jeho predsedu Jozefa Mikuša podporil všetkými 28 hlasmi Čentéša.

14:55 Voľba generálneho prokurátora podľa predsedu Smeru-SD Roberta Fica potvrdila, že súčasný generálny prokurátor Dobroslav Trnka je "prinajmenšom relevantným kandidátom".

Výsledok hlasovania, ktorý ukázal, že koalícia ani na druhý pokus nedokázala zvoliť nového šéfa prokuratúry, bol pre Fica prekvapením. "Napriek celému cirkusu to dopadlo veľmi zvláštne," konštatoval. Netuší, čo sa deje vo vnútri vládnej koalície, ani to, ktorí poslanci koalície podporili opozičného kandidáta.

14:40 Poslanec Igor Matovič (Obyčajní ľudia/SaS) po dnešnej tajnej voľbe generálneho prokurátora, pri ktorej nebol zvolený nikto, už veľmi neverí, že vládna koalícia vydrží celé funkčné obdobie. "Dnes som o tom najmenej presvedčený," povedal po vyhlásení výsledkov voľby. Matovič v tejto súvislosti hovorí o "veľmi vážnej koaličnej kríze".

14:30 Viacerí poslanci i skrutátori pri hlasovaní potvrdili, že poslanci Most-Híd odovzdávali zložené hlasovacie lístky. Ostatní ich dávali rovné, aby aj skrutátori mohli skontrolovať voľbu vlastných poslancov. Béla Bugár však tvrdí, že dokáže premiérke zaručiť, že poslanci za Most-Híd volili kandidáta koalície.

13:51 Podľa Pavla Hrušovského (KDH) sa ani nedá zistiť, ktorí zákonodarcovia nedodržali koaličnú dohodu. "Na to neexistuje spôsob," zdôvodnil. Nemyslí si, že je v tejto chvíli dôležité zverejniť mená, ale pripúšťa, že vzhľadom na situáciu sa otvára otázka, či by naozaj nebolo lepšie odtajniť voľbu. "To je spôsob, ktorý je jediný možný, aby sme sa jeden druhého neupodozrievali domnienkami," vysvetlil.

13:45 Obaja kandidáti na post generálneho prokurátora - Dobroslav Trnka aj Jozef Čentéš - sa rozhodli, že nebudú reagovať na výsledok dnešnej voľby, v ktorej poslanci parlamentu generálneho prokurátora nezvolili. "Nebudú sa k tomu vyjadrovať," povedala pre agentúru SITA hovorkyňa generálneho prokurátora Jana Tökölyová.

13:21 Miroslav Beblavý (SDKÚ) najprv povedal, že si je stopercentne istý, že za neúspešnou voľbou nie sú poslanci jeho strany. Neskôr svoj odhad skorigoval na 99 percent.

13:20 "Už to, že sa nepodarilo generálneho prokurátora zvoliť prvýkrát, bol signál, že koalícia v niečom nefunguje. Keby ste sa ma opýtali pred voľbou, povedal by som, že na sto percent bude zvolený Čentéš. No nie je to tak," uviedol Peter Zajac (Most-Híd/OKS).

12:57 Pavol Hrušovský (KDH) chce budúcu voľbu odtajniť. Tvrdí, že poslanci KDH hlasovali za Čentéša.

12:56 Situáciou sa podľa informácií agentúry SITA bude zaoberať koaličná rada.

12:51 Béla Bugár (Most-Híd) povedal, že poslanci jeho klubu za Trnku nehlasovali. Tvrdí, že v klube majú spôsob, ako hlasovanie odkontrolovať. Situáciu nechcel komentovať s tým, že by to muselo byť "vypípané". Za Trnku podľa neho hlasoval niekto, komu súčasná koalícia nevyhovuje.

12:48 Opakovaná voľba prokurátora sa bude konať v najbližší utorok o 11:30. Dobroslav Trnka nebol zvolený aj vďaka tomu, že Ján Mikolaj (SNS) nehlasoval.

12:42 Keďže poslanci SDKÚ chodili hlasovať pod dvoch a SAS si svoje lístky fotili, je pravdepodobné, že štyria z koaličných poslancov, ktorí napriek dohode koaličných strán hlasovali za Dobroslava Trnku boli z klubov KDH alebo Most-Híd.

12:41 Podľa oficiálnych informácii sa na voľbe zúčastnilo 149 poslancov. Dobroslav Trnka údajne získal 74 hlasov, koaličný nominant Jozef Čentéš 73. Dva hlasy boli neplatné.

12:31 Poslanec Matovič povedal, že podľa jeho informácií nebol zvolený generálny prokurátor. Trnka mal získať 74 hlasov, Čentéš údajne 73.

12:26 Viacerí koaliční poslanci po odchode zo sály sú presvedčení, že zvolený bude Čentéš. Voľba už skončila, lístky sa prepočítavajú, poslanci Smeru sa medzi sebou bavia, že doterajšie výsledky hovoria o tom, že nebol zvolený nikto.

12:15 Zo sály vyšiel Robert Fico (Smer), ktorý dnešnú voľbu považuje za výsmech demokracie. Hovoril, že poslanci koalície sa vzájomne kontrolovali. "K volebnej urne chodili dvojičky z SDKÚ." Poslanci SaS si opäť fotili hlasovacie lístky, čo má podľa Fica Smer zadokumentované. "Priložíme to k podaniu na ústavný súd," povedal Fico.

12:07 Poslanec Miroslav Beblavý potvrdil, že mu poslanec Pavol Kubovič ukázal hlasovací lístok. "Volil Čentéša." Tvrdí, že dnes Čentéš prejde. "SDKÚ môže garantovať 28 hlasov."

11:53. Zo sály vyšiel predseda klubu SaS Jozef Kollár, ktorý potvrdil, že si odfotil svoj hlasovací lístok tak, ako to robilo SaS pri minulej voľbe. Chceli sa tak poistiť, aby neboli obvinení z toho, že hlasovali s opozíciou. Kollár verí, že dnes zvolia Čentéša. ,,Dúfam, že po včerajšku sa poslanci KDH poučili," narážal na porušenie koaličnej dohody, keď vďaka nektorým poslancom KDH neprešla zvýšená daň z piva.

11:46 Poslanci začali hlasovať, o návrhu Rafaja ani nehlasovali.

11:45 Vystúpil poslanec SNS Rafael Rafaj . ktorý navrhol vylúčiť Jozefa Čentéša z tajnej voľby, lebo jeho kandidatúru koalícia podľa Rafaja podala po termíne.

11:40 Vystúpil šéf Ústavnoprávneho výboru Radovan Procházka a ohlásil voľbu generálneho prokurátora.

Poslanci Národnej rady opakujú tajnú voľbu generálneho prokurátora. Vybrať si môžu medzi dvoma kandidátmi. Štvorica koaličných strán presadzuje zástupcu riaditeľa trestného odboru Generálnej prokuratúry (GP) Jozefa Čentéša, poslanec Mojmír Mamojka (Smer) navrhol súčasného šéfa prokurátorov Dobroslava Trnku. Zvolený bude ten, kto získa nadpolovičnú väčšinu hlasov poslancov prítomných na voľbe.

Najmä koaliční poslanci musia mať na zreteli stále platnú výstrahu premiérky Ivety Radičovej (SDKÚ), ktorá v prípade zvolenia Trnku podľa vlastných slov rezignuje na svoju funkciu. Zároveň sa očakáva, že akt voľby bude sprevádzaný fotografovaním si hlasovacích lístkov spolu s poslaneckými preukazmi zo strany poslancov SaS.

Tento postup, ktorí použili aj pri prvej novembrovej voľbe ako dôkaz dodržiavania dohôd, kritizuje najmä opozičný Smer. V tejto veci dokonca v stredu (1.12.) avizoval podanie ústavnej sťažnosti a šéf strany Robert Fico žiadal odloženie dnešnej voľby dovtedy, kým nepadne verdikt Ústavného súdu (ÚS) SR. Predseda parlamentu Richard Sulík (Sas) mu nevyhovel, no iniciatívu Smeru obrátiť sa na ÚS uvítal.

"Bude dobré, keď rozhodne v obidvoch veciach, aby sme do budúcna vedeli, či to je, alebo nie je v súlade s ústavou," vyhlásil.

Rafael Rafaj (SNS) pred dnešným aktom voľby žiadal stiahnutie kandidatúry Čentéša, keďže koaličné strany podľa neho podali návrh jeho kandidatúry až po úradných hodinách parlamentnej podateľne. Rafaj však nepodal konkrétny návrh, takže parlament o jeho námietke nehlasoval. V prvom kole novembrovej voľby nezískal žiaden z trojice kandidátov Dobroslav Trnka (Mojmír Mamojka zo Smeru-SD), Eva Mišíková (SaS, KDH, Most-Híd) a Ján Hrivnák (Jana Dubovcová z SDKÚ-DS) nadpolovičnú väčšinu hlasov prítomných poslancov. Do druhého kola prvej voľby postúpili dvaja najlepší, a to Trnka a Mišíková. Voľba však opäť nebola úspešná a dnes sa musí opakovať. V oboch novembrových kolách získal najviac hlasov práve súčasný generálny prokurátor.

Poslanci zároveň tajne volia kandidátov na sudcov disciplinárneho súdu. Kandidujú Eva Behranová, Milan Mitterpák, Rastislav Stieranka (navrhol ich Radoslav Procházka z KDH), Dušan Čimo, Daša Kontríková (nominanti Jany Dubovcovej z SDKÚ-DS), Martin Dolník, Jana Henčeková, Edita Szabová (presadzuje ich Milan Laurenčík z SaS), Ján Chmelo (Alexander Slafkovský z SDKÚ-DS) a Marek Staroň (Miroslav Beblavý (SDKÚ-DS).

Najčítanejšie na SME Domov


Inzercia - Tlačové správy


 1. Kedy sa refinancovanie oplatí?
 2. Zanzibar je plný lákadiel na dokonalú exotickú dovolenku
 3. Intímna hygiena – celoročná záležitosť
 4. Rastie nám pokrivená generácia?
 5. Pivovar Šariš podporí cestovný ruch v Prešovskom kraji
 6. Novinka v realitnom biznise! Zatiaľ dostupné len v Grand Koliba
 7. 3 mýty, ktorým ste možno uverili. Ale ako je to naozaj?
 8. FemFest 2017 ponúkne beh na opätkoch i koncert známej speváčky
 9. Plug-in, hybrid alebo elektromobil? Poradíme, ako správne vybrať
 10. Bývajte v budove, po ktorej sa prechádzal Schöne Náci
 1. Detské zúbky sú veda
 2. Štartujú jesenné módne dni v Poluse
 3. Zanzibar je plný lákadiel na dokonalú exotickú dovolenku
 4. Rastie nám pokrivená generácia?
 5. Intímna hygiena – celoročná záležitosť
 6. Pivovar Šariš podporí cestovný ruch v Prešovskom kraji
 7. AAA AUTO za päť rokov predalo 320 tisíc vozidiel
 8. Novinka v realitnom biznise! Zatiaľ dostupné len v Grand Koliba
 9. 3 mýty, ktorým ste možno uverili. Ale ako je to naozaj?
 10. FemFest 2017 ponúkne beh na opätkoch i koncert známej speváčky
 1. 3 mýty, ktorým ste možno uverili. Ale ako je to naozaj? 21 035
 2. Rastie nám pokrivená generácia? 7 631
 3. Zanzibar je plný lákadiel na dokonalú exotickú dovolenku 6 648
 4. Plug-in, hybrid alebo elektromobil? Poradíme, ako správne vybrať 5 443
 5. Kedy sa refinancovanie oplatí? 1 972
 6. Novinka v realitnom biznise! Zatiaľ dostupné len v Grand Koliba 1 815
 7. Bývajte v budove, po ktorej sa prechádzal Schöne Náci 1 813
 8. Trenčania to chcú mať všade blízko. Kde kupujú byty? 1 768
 9. Poistenci VšZP už nebudú platiť 17 centov v lekárňach za recepty 1 681
 10. Intímna hygiena – celoročná záležitosť 1 206

Hlavné správy zo Sme.sk

KOMENTÁRE

Vracajú sa deväťdesiate roky a prečo sa Danko drží ruskej letky

Povedať, že Fico III a Mečiar III už sú jedna k jednej, sa ešte nedá, ale synchronizovaná akcia proti Kiskovi je porovnateľná iba a len s únosom mladého Kováča.

KOMENTÁRE

Chvála hromadnej dopravy

Tie rozhovory, ktoré nevymyslíš a situácie, ktoré ťa zaskočia.

ŠPORT

Doma je na dne, ale vonku a v televízií je Slovan najpopulárnejší

Slovan ako jediný v tejto sezóne ešte neprehral.

DOMOV

Lipšic dostal za nehodu z minulého roka podmienečný trest

Súd odsúdil bývalého poslanca Lipšica.

Neprehliadnite tiež

Domov

Zo Smeru odišiel celý regionálny klub, nechce povedať prečo

Sarosta obce Rišňovce sa sťažuje na ignoráciu zo strany vedenia Smeru. Krajský predseda Tibor Glenda zas hovorí o nátlaku na členov klubu.

Domov

V niektorých okresoch platí výstraha pred vetrom a dažďom

Meteorológovia varujú aj pred silným vetrom v Tatrách.

Domov

Do vedy o 32 miliónov eur menej? Nie je to iba Plavčanovo maslo, vyviňujú sa v SNS

Slovensko môže prísť o približne 32 miliónov eur z eurofondov na vedu. Výzvy sú po kauze exministra školstva Petra Plavčana zablokované.

Domov

Lekári sa dohodli so štátnou poisťovňou na ďalšej spolupráci

Zväz ambulantných poskytovateľov akceptoval návrh dodatkov k zmluvám.