Poslanci zradili Radičovú

Časť koaličných poslancov hlasovala za Trnku napriek premiérkinej hrozbe demisiou. Dobroslav Trnka získal v tajnej voľbe generálneho prokurátora viac hlasov ako koaličný kandidát Jozef Čentéš.

Koalícia premiérky Ivety Radičovej nefunguje. V stredu vládni poslanci neschválili daň z piva a včera ani generálneho prokurátora.(Zdroj: SME – TOMÁŠ BENEDIKOVIČ)BRATISLAVA. Premiérku Ivetu Radičovú zradili najmenej štyria poslanci koalície, ktorí včera v tajnej voľbe generálneho prokurátora hlasovali za Dobroslava Trnku. Ani jedna z koaličných strán nepripúšťa zlyhanie svojich ľudí. Pred voľbou Radičová povedala, že ak Trnka uspeje, zloží funkciu.

Po oznámení výsledkov voľby, v ktorej Trnka získal 74 hlasov a koaličný kandidát Jozef Čentéš iba 73, nasledovalo napäté rokovanie koaličných lídrov. Radičová spoza dverí ani nevyšla, poslala len stanovisko.

„Predsedníčku vlády mrzí, že sa poslancom koalície nepodarilo zvoliť spoločného kandidáta.“ Predsedovia SDKÚ, KDH. Mosta a SaS tvrdia, že sa dohodli na riešení. Ďalšia voľba generálneho prokurátora bude verejná. Koalícia chce preto meniť zákon o rokovacom poriadku.

Problém s koaličnými hlasmi pre Trnku predsedovia vládnych strán nechceli včera rozoberať. Poslanci sa však navzájom obviňovali. Hlasovanie za Trnku nepriznal nikto.

Podozrenie padlo na Most

Čítajte komentáre:

SDKÚ hovorí, že najväčšie podozrenie padá na Most-Híd. Členovia Mosta si vraj ako jediní skladali hlasovacie lístky tak, aby ich skrutátori nemohli skontrolovať.

„Všimol som si pri tej strane, že mali lístky zložené alebo otočené,“ povedal skrutátor za SDKÚ Zoltán Horváth.

Nepriamo to potvrdil aj Alojz Přidal z KDH. „Mali lístky tak, ako to zákon dovoľuje. Ale KDH ich malo inak,“ uviedol Přidal.

Most tvrdí, že všetci volili Čentéša. Člen klubu Peter Zajac z OKS obviňuje zo zlyhania SDKÚ. „Od prvej chvíle je jasné, že v SDKÚ niečo nefunguje.“

Práve jej poslanec Stanislav Janiš totiž pri prvej voľbe pred asi mesiacom navrhol ako kandidáta Trnku. Jeho stranícky kolega Pavol Kubovič sa zase krátko pred včerajším hlasovaním s Trnkom stretol, čo obaja najskôr popierali. Zajac dodal, že v súčasnosti panuje v koalícii absolútna nedôvera.

KDH: My sme to neboli

Situácia v koalícii bola po voľbe napätá. „Vládna koalícia v takej vážnej veci tretí raz zlyhala,“ povedal predseda klubu KDH Pavol Hrušovský. Poprel, že by niekto z KDH mohol prispieť k nezvoleniu Čentéša. Stojí si aj za poslancami, ktorí v stredu zablokovali zvýšenú daň z piva. O jednom z nich, Petrovi Muránskom, sa dlhšie hovorilo, že by bol za Trnku.

Predsedovia SaS a SDKÚ Richard Sulík a Mikuláš Dzurinda nechceli koaličné vzťahy komentovať. Líder Mosta Béla Bugár, ktorý trvá na tom, že jeho poslanci hlasovali podľa dohody, sa rozčuľoval ako funguje koalícia.
„Keby som sa mal vyjadriť, musíte to vypípať.“

Ako prebiehala voľba minúta po minúte? Kliknite sem.

Radičová sa neukázala

Premiérka Iveta Radičová sa pred novinármi vôbec neukázala. Jej tlačový odbor iba poslal stanovisko.
„Predsedníčku vlády mrzí, že sa poslancom koalície nepodarilo zvoliť za generálneho prokurátora spoločného kandidáta,“ uviedla v ňom. Na pondelok Radičová zvolala koaličnú radu.

Podpredseda SDKÚ a minister financií Ivan Mikloš verí, že nik z SDKÚ nehlasoval za Trnku. „Je to vážny problém,“ komentoval včerajšok. Viacerí poslanci otvorene pochybovali, či koalícia dovládne, keď strany nedodržiavajú dohody. „Poslanci hlasovali za Trnku s plným vedomím, že padne vláda. Sú mentálne už v opozícii,“ konštatoval Igor Matovič z klubu SaS. Po dnešku si už nie je istý, či vláda vydrží celé štyri roky.

Vo výbornej nálade bol naopak šéf Smeru Robert Fico. „Dopadlo to zvláštne.“ Na tlačovej besede vtipkoval, Trnku označil za relevantného kandidáta. Tvrdí, že nevie, čo sa v koalícii deje.

Repete bude v utorok

Trnka by bol prešiel, keby bol prítomný Ján Mikolaj z SNS a ďalší poslanec by sa nebol dopustil technickej chyby. Podľa informácií SME totiž na jednom z dvoch neplatných lístkov bol zakrúžkovaný práve Trnka. Na zvolenie mu včera stačila nadpolovičná väčšina z poslancov.

Voľba prokurátora sa bude opakovať v utorok. Zvolený zrejme nebude nik. Koalícia sa dohodla, že zmení spôsob voľby z tajnej na verejnú, aby bolo jasné, kto ako hlasoval. Koaličné strany tvrdia, že nového kandidáta na prokurátora hľadať nebudú, napriek tomu, že Čentéš získal menej hlasov ako Trnka. „Budeme podporovať pána Čentéša,“ uviedol Bugár.

Ani jeden kandidát nechcel včera hlasovanie komentovať, hoci pred voľbou ohlásili spoločný brífing. Po tom, čo sa ukázalo, že neuspel ani jeden z nich, ho zrušili. „Vyjadrím sa, až keď parlament zvolí generálneho prokurátora,“ uviedol Čentéš.

Trnka si zhruba tri hodiny po voľbe krátil čas behom na hrádzi pri Dunaji. „To nemyslíte vážne?“ bola jeho prvá reakcia. „Vám určite nepoviem nič,“ povedal a zložil telefón. Denník SME včera zverejnil, že Trnka sa stretol s poslancom SDKÚ Pavlom Kubovičom. Témou rozhovoru malo byť aj prijatie Kubovičovej dcéry na prokuratúru.

Koaliční poslanci si fotili a ukazovali. Smer ich sledoval

Tajnú voľbu generálneho prokurátora mala koalícia pod kontrolou. No len do sčítania hlasov.

BRATISLAVA. Pred hlasovaním o generálnom prokurátorovi si oslovení poslanci koalície boli istí, že prejde kandidát Jozef Čentéš.

„Myslím, že v koalícii je omnoho väčšia dôvera ako pri tých predošlých voľbách,“ uviedol krátko po hlasovaní poslanec Igor Matovič z klubu SaS. V tom čase ešte neboli známe výsledky. „Osobne tipujem, že bude zvolený na 100 percent,“ veril v koaličného kandidáta Andrej Ďurkovský z KDH.

Čentéš mal všetko isté

Všetci z koalície tvrdili, že volili Čentéša. Kontrolovali sa rôzne. Poslanci za SaS si opäť fotili hlasovacie lístky. Na rozdiel on minulej voľby však už fotky nechceli ukazovať na verejnosti. Sledovali ich pri tom poslanci opozičného Smeru. „Kolega Kaliňák sa mi pozeral poza plece, tak potmehúdsky,“ opisoval situáciu Juraj Droba z SaS.

SDKÚ hlasovala vo dvojici

V SDKÚ mali dvojičky. Poslanci chodili hlasovať vo dvojici a lístky si navzájom ukazovali. Poslanec Miroslav Beblavý sprevádzal Pavla Kuboviča, ktorý mal pred voľbou stretnutie s Dobroslavom Trnkom, čo najprv popieral. „Volil Čentéša,“ potvrdil Beblavý. Podobne išli k urne Stanislav Janiš s Magdou Vášáryovou. Janiš v prvej voľbe navrhoval Trnku, teraz tvrdil, že hlasoval podľa dohody v koalícii.

Niektorí z SDKÚ si tiež fotili hlasovacie lístky. Rovnako aj poslanci Mosta. Členovia KDH nosili lístky do urny tak, aby ich videli skrutátori.

magda.jpg

Magda Vášáryová z SDKÚ kontrolovala, ako hlasoval jej kolega Stanislav Janiš. Našla si však čas aj na rozhovor s odchádzajúcim bratislavským primátorom Andrejom Ďurkovským z KDH. FOTO SME – TOMÁŠ BENEDIKOVIČ

Výsledok zaskočil

Po oznámení výsledkov sa všetci tvárili prekvapene. „Mali by sme hľadať tam, kde bolo slabé miesto. A myslím, že to vedia všetci, kde je slabé miesto,“ reagoval Ľudovít Kaník z SDKÚ. Viac povedať nechcel.

Fico zbieral dôkazy

Smer potvrdil, že sledoval koalíciu, ako volí. Poslanci strany chcú použiť svoje svedecké výpovede ako podklad k podaniu na Ústavný súd, ktorým plánujú voľbu napadnúť. „To je absolútny výsmech demokracie. Ešte som nevidel, aby jeden poslanec išiel pod pazuchou s druhým poslancom, ukazovali si hlasovacie lístky,“ uviedol predseda Smeru Robert Fico.

SNS machinácie odmieta

Poslankyňa SNS Anna Belousovová odmietla informácie, podľa ktorých odovzdala neplatný lístok. Nefotila si ho. Tvrdí, že ho ukázala Rudolfovi Pučíkovi a ďalším poslancom, ktorí išli okolo. „Ak to niekto bude tvrdiť, tak si to s ním vybavím ako s Matovičom.“ Poslancovi pred časom vylepila Belousovová zaucho.

Jej slová potvrdil aj Pučík, ktorý mal byť druhým poslancom, čo odovzdal neplatný lístok. „Keďže som predpokladal intrigy, ukázal som ho kolegom.“

Matúš Burčík

Poslanci Mosta boli za Čentéša, tvrdí Bugár

bug.jpgPredseda strany Most­Híd BÉLA BUGÁR stojí za svojimi poslancami. Pre krátkosť času medzi rokovaniami pripustil len tri otázky.

Prečo vaši poslanci volili tak, že nebolo vidno ich hlasovacie lístky?
„Prosím vás, máme zabezpečenú dvojitú kontrolu. Poslanci si lístky fotografovali a videli ich aj skrutátori.“

Je pravda, že ste sa pred voľbou stretli s Dobroslavom Trnkom?
„Nie, nie je to pravda.“

Budete v ďalšej voľbe podporovať koaličného kandidáta Čentéša?
„Samozrejme, budeme.“

(bum)
Horváth z SDKÚ: Most­Híd lístky skladal

hor.jpgPoslanec SDKÚ ZOLTÁN HORVÁTH bol ako skrutátor pri sčítavaní hlasov. Hovorí, že Most­Híd odovzdával hlasovacie lístky inak ako zvyšok koalície.

Podieľali ste sa na kontrole poslancov?
„To nie. Ja som skrutátor. Stál som pri volebnej urne a sledoval som všetkých, ako chodili voliť. Ale nedá sa poslancov pritom kontrolovať.“

Je pravda, že Most-Híd odovzdával lístky tak, aby ich nebolo vidieť?
„Všimol som si , že mali lístky zložené alebo otočené.“

Bola taká dohoda, že lístky sa nebudú skladať?
„Ja o nej neviem.“

Okrem ľudí z Mosta­Híd si ešte niektorí koaliční poslanci skladali lístky?
„Boli takí, ale tých sme upozornili, že ich majú preložené, aby si ich narovnali.“

Aby bolo vidieť ako hlasujú?
„Najmä preto, že je to technický problém. Počítače to potom riadne nevedia prečítať.“

Viete, ktorí poslanci hlasovali tak, aby ich bolo vidieť?
„Je 150 poslancov a nie je možné ich odfiltrovať. Som skrutátor, sledoval som všetkých, ktorí boli voliť, a všimol som si, že niektorí mali lístky zložené.“

(bum, zp)

Najčítanejšie na SME Domov


Inzercia - Tlačové správy


 1. Egejská riviéra: Ktoré letovisko je pre vás najlepšie?
 2. Slovensko má pralesy, púšť aj kameňopád. Už ste ich videli?
 3. Volkswagen T-Roc: Pre nerozhodných
 4. Leto 2018 v Grécku s odletom z Bratislavy
 5. Dlhopisy 7,25 % p.a. majú najvýhodnejšiu nákupnú cenu v roku
 6. Zelené Grunty vám ponúknu viac, ako očakávate
 7. Kam do tepla v januári?
 8. First moment Turecko: využite zľavy na špičkové hotely
 9. Konzultácia so svetovými odborníkmi dokáže zachrániť život
 10. Divoký Island: cesta ostrovom ľadu a ohňa
 1. Objavte majestátne Tatry kúsok po kúsku
 2. Alarica – new business project in the market of shoes
 3. Ako jazdiť na snehu alebo ľade?
 4. Egejská riviéra: Ktoré letovisko je pre vás najlepšie?
 5. Slovensko má pralesy, púšť aj kameňopád. Už ste ich videli?
 6. Toto tajomstvo vrcholoví športovci dlho skrývali
 7. Vlani sme si vyberali z vyše pol milióna inzerovaných áut
 8. V centre našej pozornosti sú zákazníci. Už 50 rokov
 9. Začiatok roka patrí dani z nehnuteľností
 10. Volkswagen T-Roc: Pre nerozhodných
 1. Egejská riviéra: Ktoré letovisko je pre vás najlepšie? 9 475
 2. Slovensko má pralesy, púšť aj kameňopád. Už ste ich videli? 6 621
 3. Volkswagen T-Roc: Pre nerozhodných 5 141
 4. Tatra banka spustila najmodernejší internet banking pre firmy 4 030
 5. Toto tajomstvo vrcholoví športovci dlho skrývali 3 428
 6. Leto 2018 v Grécku s odletom z Bratislavy 3 287
 7. Kam do tepla v januári? 2 276
 8. First moment Turecko: využite zľavy na špičkové hotely 1 996
 9. Dlhopisy 7,25 % p.a. majú najvýhodnejšiu nákupnú cenu v roku 1 891
 10. Zelené Grunty vám ponúknu viac, ako očakávate 1 149

Hlavné správy zo Sme.sk

ŠPORT

Sagan nebude celkovým víťazom Tour Down Under, piatu etapu vyhral Porte

Slovenský cyklista ostal lídrom bodovacej súťaže.

SVET

Verejný nepriateľ Soros. Ako Orbán decimuje kritikov

Maďarský premiér si spravil agendu z útokov na migrantov aj médiá.

KOMENTÁRE

Maďari sa už inak ako smiechom brániť nevedia

Antiorbánovský front sa ocitol v situácii, keď vysvetľovanie stratilo význam.

Neprehliadnite tiež

Košickí policajti na diaľnici pri Poprade havarovali

Zrazili sa s cestárskym pluhom, jeden skončil v nemocnici.

Anketa: Ako Kaliňák pomohol Rómom?

Minister vnútra Robert Kaliňák ohlásil ďalšiu rómsku reformu. Odborníci odpovedajú, ako si počínal s rómskou problematikou

Kaliňák chcel „robiť poriadok v osadách“, no zatiaľ v nich robí len marketing

Rómska reforma, ktorú nedávno ohlásil minister vnútra, je už niekoľkou v poradí počas jeho desaťročného ministrovania. Odborníkom chýbajú výsledky.

Podľa štátu si príroda sama s prasacím morom neporadí

V čase, keď sa pri slovenských hraniciach objavil africký mor prasiat, zaznamenali aj premnoženie diviakov, ktoré ho prenášajú.