BRATISLAVA. Voliť generálneho prokurátora tajne alebo verejne? Túto dilemu včera riešila koalícia, aby predišla pádu vlády, ktorý hrozí v prípade zvolenia Dobroslava Trnku.
K nijakému výsledku nedospela. Predseda poslaneckého klubu KDH Pavol Hrušovský po hlasovaní avizoval, že budú s koaličnými partnermi rokovať o tom, aby volil parlament šéfa prokuratúry verejne.
Sulík: Ešte je skoro
Čítajte komentáre:
Existuje ešte koaličná väčšina? Pýta sa Peter Schutz
V koalícii sa už nedá nikomu a ničomu veriť, píše Marián Leško
Prežitie závisí od nepredvídateľných klamárov, píše Lukáš Fila
Po rokovaní koaličnej rady sa k nemu pridal aj predseda SDKÚ Mikuláš Dzurinda. „Za SDKÚ chcem povedať, že budeme presadzovať, aby došlo k zmene rokovacieho poriadku Národnej rady.“
Predseda SaS Richard Sulík bol vo vyjadreniach zdržanlivý. „Na to je teraz priskoro. Urobíme druhé kolo a potom uvidíme.“
Ani podľa poslanca KDH a ústavného právnika Radoslava Procházku sa zatiaľ koalícia na zmene rokovacieho poriadku nedohodla. „Ak by k niečomu takému chcela koalícia naozaj pristúpiť, bol by to návrat pred rok 1989,“ myslí si predseda Smeru Robert Fico. V takom prípade bude strana zvažovať podanie na Ústavný súd.
Trimaj: Najskôr o mesiac
Ako ďalej
Dobroslav Trnka bude generálnym prokurátorom do 1. februára 2010,
ak dovtedy parlament nikoho nezvolí, funkciu dočasne prevezme prvý námestník,
koalícia zvažuje verejnú voľbu šéfa prokuratúry,
ak by aj zmenila rokovací poriadok na tejto schôdzi, parlament by ho pre veto prezidenta volil v januári.
Ústavný právnik Ivan Trimaj si myslí, že Smer nemusí byť úspešný. „Spôsob voľby generálneho prokurátora neurčuje ústava, ale zákon o rokovacom poriadku Národnej rady.“
Trimaj však upozorňuje, že ak by sa ho koalícia rozhodla zmeniť, do utorka, keď je naplánovaná ďalšia voľba generálneho prokurátora, to nestihne.
„Teoreticky sa to urobiť dá, ale to by s tým musel súhlasiť prezident. Keďže na vyjadrenie má 15-dňovú lehotu, predpokladám, že koalícii to bude trvať minimálne mesiac.“ Podľa Procházku by bolo ideálne zmeniť rokovací poriadok do ôsmich až dvanástich dní.
„To znamená, že generálneho prokurátora by sme mohli voliť verejne ešte na tejto schôdzi. No keďže predpokladám, že prezident by zákon vrátil, zrejme sa bude hlasovať až na mimoriadnej januárovej alebo až na februárovej schôdzi.“ V takom prípade by prokuratúru dočasne viedol prvý námestník Ladislav Tichý. Trnkovi sa končí funkčné obdobie 1. februára 2010.
Komplexná zmena
Procházka navyše upozorňuje, že ak sa má voliť verejne šéf prokuratúry, rovnako by to malo byť aj so sudcami a inými verejnými činiteľmi, o ktorých hlasuje parlament.
„Ak to chceme zmeniť, urobme to komplexne. Nerobme to narýchlo, máme niekoľko dní, aby sme zvolili najvhodnejší postup.“

Beata
Balogová
