BRATISLAVA. Stupeň dôvery v rámci vládnej koalície je na bode mrazu. Vytratili sa z nej aj svedomie a morálka. Práve tie sú podľa predsedu poslaneckého klubu KDH Pavla Hrušovského potrebné na prijímanie vážnych rozhodnutí. "Veľmi hlboko sme klesli," doplnil predseda Mosta-Híd Béla Bugár.
Hrušovský dnes v parlamente zároveň vyhlásil, že v takomto prostredí nevie pracovať. Podľa vlastných slov už ani nevie, či má ešte miesto v slovenskom parlamente.
"Pretože v takomto vzťahu medzi poslancami, kde sme svedkami toho, že niekto klame, mám ja robiť vyšetrovateľa, že kto a na základe nejakých domnienok niekoho upodozrievať? Takto sa politika nedá robiť," vysvetlil.
Mieru nedôvery prehĺbila štvrtková tajná voľba generálneho prokurátora. Z jej výsledkov vyplýva, že niektorí koaliční poslanci nepodporili spoločného kandidáta vládnych strán Jozefa Čentéša, ale Dobroslava Trnku nominovaného poslancom Mojmírom Mamojkom (Smer). Šéf prokurátorov nebol zvolený.
Bugár: Koalícia musí fungovať inak
"Tento stupeň nedôvery, ktorý tu medzi nami vznikol, nedáva do budúcnosti záruku, že sa nemôže takáto situácia kedykoľvek zopakovať. A v takejto neistote sa nedá ani žiť, ani pracovať a ani spravovať krajinu," zdôvodnil Hrušovský. Súhlasí s ním aj predseda poslaneckého klubu SDKÚ Jozef Mikuš.
Obaja sa zhodujú, že dôvera medzi vládnymi stranami je potrebná. Tvrdia, že obaja dôverujú vlastným klubom. Na otázku, či si dôverujú kluby KDH a SDKÚ navzájom, Hrušovský odpovedal: "My dvaja si dôverujeme."
Koalícia musí začať podľa Bugára fungovať inak. „Tento rok som ešte ako tak ochotný pochopiť, že sú určité problémy, ale na budúci rok musí koalícia fungovať inak,“ povedal Bugár
"Ale mňa osobne minimálne ťaží, čo by sa stalo, keby sme ako koalícia skončili. Verím, že nikto nechce pomôcť tomu, aby sa vrátila Ficova vláda alebo Smer do vlády,“ vyhlásil.
Bugár upozornil, že minimálne jeho dôvera v partnerov bola naštrbená ešte pri novembrovej voľbe generálneho prokurátora. "Keď v jednom koaličnom klube (SDKÚ, pozn. TASR) začali špekulovať o tom, koho podporia. Či Hrivnáka alebo Trnku. Vtedy bola moja dôvera naštrbená," priblížil.
Poslanec za SaS Martin Poliačik považuje situáciu vo vládnej koalícii za "krízu zopár jednotlivcov, ktorí by sa mali rozhodnúť, či ich malé záujmy sú viac ako to, aby táto koalícia prežila".
V SaS o voľbe nemajú jasno
Koalícia nie je jednotná v návrhu zmeniť spôsob tajnej voľby generálneho prokurátora na verejnú, ako to vo štvrtok avizoval predseda SDKÚ Mikuláš Dzurinda. Proti zmene spôsobu voľby je najmä SaS. „Nemáme problém s odtajnením volieb verejných činiteľov všeobecne, ale máme problém, keď sa menia pravidlá počas hry. Asi budeme presadzovať, že voľba generálneho prokurátora by mala dobehnúť, potom môžeme pri väčšej novele rokovacieho poriadku tajnú voľbu zrušiť,“ povedal dnes pred novinármi poslanec NR SR za SaS Martin Poliačik.
Podľa neho v klube o tom síce ešte nehovorili, ale vyplýva to z ich rozhovoru s Richardom Sulíkom. „Odtajnenie voľby by nemalo byť riešením aktuálnej situácie, mal by to byť prvok, ktorý prispeje k lepšej transparentnosti volieb v budúcnosti,“ dodal.
Poliačkove tvrdenia však nemusia vyjadrovať stanovisko strany. "Vyjadrenie kolegu Poliačika mohlo byť nesprávne interpetované a za skupinu poslancov hovorím, že sme jednoznačne za odtajnenie voľby", povedal pre sme.sk Juraj Droba z SaS.
Podľa Poliačika je štvrtková voľba generálneho prokurátora, pri ktorej neprešiel koaličný kandidát Jozef Čentéš, krízou zopár jednotlivcov, ktorí by sa mali rozhodnúť, či ich malé záujmy sú viac ako to, aby sa stal Čentéš generálnym prokurátorom. Zároveň dodal, že poslanci SaS hlasovali za Čentéša. „Bol by nezmysel nepodporiť vlastného kandidáta. SaS dala meno Jozefa Čentéša na stôl. Neverím, že by niekto z kolegov nepodporil nášho kandidáta,“ uviedol.
Smer nikdy nebude súhlasiť s odtajnením voľby
Smer nebude nikdy súhlasiť s individuálnymi ani s "takzvanými systémovými" zmenami, ktoré by viedli k zmene tajnej na verejnú voľbu. Uviedol to dnes na stretnutí s novinármi v Bratislave predseda najsilnejšej opozičnej strany Robert Fico.
"Smer s úžasom pozerá na to, čo začali produkovať predstavitelia vládnej koalície po tom, čo preukázali absolútnu neschopnosť dohodnúť sa pri voľbe generálneho prokurátora," povedal. Fica mrzí, že spôsob zmeny voľby prokurátora je založený na tom, že sa koalícia nevie dohovoriť. "Tam je taký chaos, keby ste ich počuli na chodbách, ako si nadávajú krížom-krážom. To je neuveriteľné, aká neúcta je medzi nimi," vyhlásil.
Šéf Smeru odmieta návrh na systémovú zmenu - odtajniť nielen voľbu generálneho prokurátora, ale akúkoľvek tajnú voľbu v NR SR. Nepamätá sa však, že by toto bolo cieľom vládnej koalície predtým, ako nastali problémy so zvolením nového šéfa prokuratúry.
Podľa jeho slov to celé smerujú k tomu, že sa bude o personálnych otázkach hlasovať verejne, zdvihnutím ruky, ako tomu bolo po revolúcii v roku 1989. "Tak toto chcú naši demokrati, naši moralisti, ktorí hovoria, my sme lepší, krajší, slušnejší, my vám to teraz ukážeme," pýta sa Fico. Tvrdí, že sa končí éra, keď táto vláda o sebe vyhlasovala, že je lepšia ako ktorákoľvek predtým. "Táto vláda už nemá právo povedať, že je slušnejšia a demokratickejšia," poznamenal.
Smer žiada predsedu parlamentu, aby pri opakovanej voľbe generálneho prokurátora na budúci utorok zabezpečil riadny výkon tajnej voľby poslanca a aby do nej nikto nezasahoval. Upozornil, že ak by sa situácia vyvíjala naďalej protiprávne, Ústavný súd SR môže o pár mesiacov vyniesť verdikt, že takto zvolený prokurátor bol do funkcie ustanovený v rozpore s Ústavou SR. "Bude to mať ďalekosiahle následky na výkon práce generálnej prokuratúry," dodal.

Beata
Balogová
