BRATISLAVA. Slovenskí študenti sa tak pridali k väčšine európskych krajín, kde táto aktivita už niekoľko rokov spája mladých stredoškolákov či vysokoškolákov vo veku 16-26 rokov a učí ich pracovať v tímoch.
"Európsky parlament pre mladých vytvára platformu, na ktorej si môžu vymieňať svoje vízie. Naše zasadnutia sú parlamentnými situáciami, vrátane politických diskusií," uviedla Lenka Petráková, prezidentka EYP.
Skupina 50 študentov zo Slovenska reprezentuje v tomto roku zatiaľ len zástupcov z Bratislavy. Podľa Petrákovej chcú v ďalších rokoch osloviť celé Slovensko. Študenti riešia počas trojdňového zasadnutia témy v rámci výborov, do ktorých sa nahlásili. Na výber majú energetiku, kultúru, ľudské práva a financie. Diskutovať budú aj na pôde slovenského parlamentu, sprevádzaní politikmi a odborníkmi z rôznych oblastí.
Študentskí delegáti budú pracovať pod dohľadom zahraničnej poroty. Tá si bude všímať, ako sa mladí ľudia adaptujú na projekty, ako komunikujú v cudzom jazyku. Z nich vyberú 20 najúspešnejších a tí budú v ďalšom roku reprezentovať Slovensko v inej krajine.
Projekt sa na Slovensku rozbehol neskoršie ako v okolitých štátoch. Petráková zdôvodnila, že nebol dostatok skúseností a bolo tiež málo jednotlivcov - záujemcov.
EYP presadzuje metódu neformálneho učenia, mladí hovoria vlastné názory a obhajujú ich. Príležitosť k rozvoju zručností je podľa Petrákovej najpôsobivejším aspektom EYP, od diplomacie a konsenzu cez rétoriku a vedenie, písanie a redakčné práce až po projektový manažment. Študenti sa tiež učia prijímať názory rôznych národností s ohľadom na ich históriu, zvyky či vnútropolitickú situáciu.
Delegáti sa zoznámia s politikmi, navštívia ministerstvá. Zasadnutie ukončia v nedeľu (5.12.) neoficiálnou časťou - večierkom.
Európsky parlament pre mladých bol založený v roku 1987 ako medzinárodná a apolitická organizácia. Slovensko sa v tomto roku pridalo k viac ako tridsiatke krajín, ktoré sa do neho už zapojili. Viac o projekte ponúka internetová stránka www.eyp.sk.