BRATISLAVA. Učitelia by mali mať aj naďalej nárok na deväťtýždňovú dovolenku. Dohodli sa na tom účastníci rokovania o kolektívnych zmluvách pre verejnú a štátnu správu, ktoré sa dnes konalo na Ministerstve práce, sociálnych vecí a rodiny SR. Pre TASR to potvrdil poslanec za SaS Martin Poliačik.
"Na rokovaní boli prednesené mnohé návrhy a je potešením pre učiteľov, že na dovolenky sa im v budúcom období siahať nebude," povedal s tým, že pôvodný návrh vlády počítal s určitými zmenami, ktoré by sa dotkli objemu dovoleniek.
Poliačik predpokladá, že pri hľadaní dohody však zavážili okrem iného argumenty, že učiteľské profesie sú špecifické. Jedným zo špecifík je podľa neho fakt, že učitelia často trávia prípravou na vyučovanie počas školského roka aj svoj voľný čas.
Poslanec si navyše myslí, že je zbytočné, aby učitelia sedeli v školách počas leta, keď tam nie sú deti. "Je oveľa lepšie, aby využili čas prázdnin na regeneráciu a potom sa počas školského roka naplno venovali pedagogického procesu," zdôraznil.
Dnes dohodnuté znenie zmluvy musia ešte odsúhlasiť všetky dotknuté strany. "A predpokladá sa, že zmluva by sa mala podpísať 15. decembra. Ak nedôjde k žiadnym zmenám," uzavrel Poliačik.
Ešte predtým, než bolo jasné, na čom sa účastníci rokovania dohodnú, sa objavila výzva na štrajkovú pohotovosť, ktorá môže vyústiť až do štrajku. Predsedom výborov ZO Odborového zväzu pracovníkov školstva a vedy (OZ PŠaV), Združenia stredného školstva (ZSŠ), Bratislava, Trnava, Nitra ju adresoval predseda Rady ZO OZ PŠaV na Slovensku, ZSŠ, Bratislava, Trnava, Nitra Martin Maták.
Upozorňuje v nej na to, že v tomto období vrcholí kolektívne vyjednávanie k novej Kolektívnej zmluve vyššieho stupňa na rok 2011.
"Rokovania sú veľmi komplikované a naši vyjednávači nemienia podpísať nevýhodnú zmluvu. Najväčší problém je v úprave pedagogických tabuliek, udržaní zvýšeného odstupného a odchodného, v skrátenom pracovnom čase, udržaní ďalšieho týždňa dovolenky a výške príspevku na sociálny fond. Ak sa vyjednávanie nepodarí, poslednou našou možnosťou je štrajková pohotovosť a následne štrajk," uvádza sa v materiáli.